Jaka jest różnica pomiędzy akcjami zwykłymi a aktywami alfabetycznymi?

Ostatnia aktualizacja: 2018-12-04  |  Średni czas czytania: 01:05
Artykuł promowany
Konto PEKAOInfo
Posiadanie akcji firmy wydaje się być dobry i ciekawym pomysłem na stosunkowo łatwy zysk. Wypłacane dywidendy, głos w zebraniach, a także inne przywileje sprawiają, iż akcjonariusze mają duży i realny wpływ na funkcjonowanie całej firmy.
Jaka jest różnica pomiędzy akcjami zwykłymi a aktywami alfabetycznymi?

Istotne jest to, iż należy sobie uświadomić, iż istnieje podstawowe rozróżnienie pomiędzy akcjonariuszami zwykłymi oraz alfabetycznymi (zgodnie z angielską nomenklaturą). Ci pierwsi, pomimo tego, iż potocznie uważani są za niezabezpieczonych wierzycieli mogą korzystać z wielu profitów w związku z posiadaniem udziałów w firmie. Wypłata dywidend czy chociażby wpływ na głosowanie na członków zarządu spółki – to tylko kilka z licznych korzyści, z których pełnymi garściami mogą czerpać właściciele zwykłych akcji.

Nie warto również zapominać, iż w przypadku dużych zysków – to właśnie posiadacze zwykłych akcji mają z nich największą korzyść, gdyż chociażby wierzyciele czy preferowali akcjonariusze otrzymują jedynie wcześniej ustalone wynagrodzenie, które rzecz jasna pochodzi z zysków. Akcjonariusze posiadający zwykłe aktywa mogą natomiast dzielić między sobą wypracowane przez spółkę zyski. Podział korzyści odbywa się oczywiście proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

erp-xt

Oprócz akcji zwykłych istnieją również akcje alfabetyczna. Różnica pomiędzy oboma aktywami jest dość znacząca. Najistotniejsze wydaje się to, iż akcjonariuszom alfabetycznym może przysługiwać prawo do tak zwanej preferencyjnej dywidendy. Z drugiej jednak strony, ich prawa mogą zostać skonstruowane tak, iż dostają oni na przykład ograniczoną możliwość do głosowania na walnych zebraniach w sprawach najistotniejszych dla spółki.

Kiedy w takim razie warto wziąć pod uwagę akcje alfabetyczne?

Wydaje być się to najkorzystniejsze rozwiązanie w momencie gdy firma rozwija się. Wówczas wszyscy akcjonariusze spółki dostawać mogą jednakową dywidendę, ale jednocześnie w przypadku, gdy zajdzie potrzeba aby jeden z akcjonariuszy musiał mieć nieco inne prawa wówczas istnieje możliwość wypłaty innej kwoty.

Zarówno akcje zwykłe jak i alfabetyczne mają swoje dobre jak i złe strony. Warto rozważyć oba rozwiązania i wybrać wyjście najkorzystniejsze dla spółki i potencjalnych akcjonariuszy.

Źródło: optimalsolicitors.com/pl/blog/akcje-spolki

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie

Przydatne linki: