6krokow.pl -

Poradnik 6krokow.pl

Co warto wiedzieć
o prowadzeniu własnej firmy

Jaka jest różnica pomiędzy akcjami zwykłymi a aktywami alfabetycznymi?

Ostatnia aktualizacja: 2018-12-04  |  Średni czas czytania: 01:05
Artykuł promowany
TaxCareAdvertisement
Posiadanie akcji firmy wydaje się być dobry i ciekawym pomysłem na stosunkowo łatwy zysk. Wypłacane dywidendy, głos w zebraniach, a także inne przywileje sprawiają, iż akcjonariusze mają duży i realny wpływ na funkcjonowanie całej firmy.
Akcje zwykłe a aktywa alfabetyczne | 6krokow.pl

Istotne jest to, iż należy sobie uświadomić, iż istnieje podstawowe rozróżnienie pomiędzy akcjonariuszami zwykłymi oraz alfabetycznymi (zgodnie z angielską nomenklaturą). Ci pierwsi, pomimo tego, iż potocznie uważani są za niezabezpieczonych wierzycieli mogą korzystać z wielu profitów w związku z posiadaniem udziałów w firmie. Wypłata dywidend czy chociażby wpływ na głosowanie na członków zarządu spółki – to tylko kilka z licznych korzyści, z których pełnymi garściami mogą czerpać właściciele zwykłych akcji.

Nie warto również zapominać, iż w przypadku dużych zysków – to właśnie posiadacze zwykłych akcji mają z nich największą korzyść, gdyż chociażby wierzyciele czy preferowali akcjonariusze otrzymują jedynie wcześniej ustalone wynagrodzenie, które rzecz jasna pochodzi z zysków. Akcjonariusze posiadający zwykłe aktywa mogą natomiast dzielić między sobą wypracowane przez spółkę zyski. Podział korzyści odbywa się oczywiście proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Oprócz akcji zwykłych istnieją również akcje alfabetyczna. Różnica pomiędzy oboma aktywami jest dość znacząca. Najistotniejsze wydaje się to, iż akcjonariuszom alfabetycznym może przysługiwać prawo do tak zwanej preferencyjnej dywidendy. Z drugiej jednak strony, ich prawa mogą zostać skonstruowane tak, iż dostają oni na przykład ograniczoną możliwość do głosowania na walnych zebraniach w sprawach najistotniejszych dla spółki.

Kiedy w takim razie warto wziąć pod uwagę akcje alfabetyczne?

Wydaje być się to najkorzystniejsze rozwiązanie w momencie gdy firma rozwija się. Wówczas wszyscy akcjonariusze spółki dostawać mogą jednakową dywidendę, ale jednocześnie w przypadku, gdy zajdzie potrzeba aby jeden z akcjonariuszy musiał mieć nieco inne prawa wówczas istnieje możliwość wypłaty innej kwoty.

Zarówno akcje zwykłe jak i alfabetyczne mają swoje dobre jak i złe strony. Warto rozważyć oba rozwiązania i wybrać wyjście najkorzystniejsze dla spółki i potencjalnych akcjonariuszy.

Źródło: https://optimalsolicitors.com/pl/blog/akcje-spolki

Oceń ten artykuł:

Partnerem serwisu jest:

Taxcare

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
eBook: Jak założyć własną firmę

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2018 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Nasze poradniki:

Przydatne linki: