Wynajem długoterminowy aut dla firm - czym różni się od leasingu?

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-31  |  Średni czas czytania: 03:15
Artykuł reklamowy
Szukając samochodu dla firmy można natknąć się na mnóstwo informacji o różnych sposobach finansowania samochodu. Czym jest wynajem długoterminowy i czym różni się od leasingu?
Wynajem długoterminowy aut dla firm - czym różni się od leasingu?

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Wynajem długoterminowy to usługa, która polega na tym, iż otrzymujemy do dyspozycji samochód (albo całą flotę) na określony czas (12-48 miesięcy) w zamian za comiesięczną opłatę, ale bez konieczności wykupu pojazdu na własność. Można się także natknąć na nazywanie wynajmu długoterminowego "samochodem na abonament". Do stałej opłaty można dobrać dodatkowe usługi, które pozwolą na kontrolowanie kosztów eksploatacji.

Czym się różni wynajem długoterminowy samochodu od leasingu?

Leasing jeszcze do niedawna był najpopularniejszą formą finansowania samochodów. Jednak coraz więcej przedsiębiorców korzysta z wynajmu długoterminowego. Która opcja jest korzystniejsza - leasing czy wynajem?

Główną różnicą pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem jest kwestia własności samochodu. W wynajmie długoterminowym samochód po zakończeniu umowy zwracany jest do wypożyczalni, gdyż nie jesteśmy jego właścicielem; przy leasingu finansowym auto należy do firmy (w innych wariantach tej usługi można wykupić auto na własność po zakończeniu umowy). Wiele osób postrzega to jako zaletę, ale biorąc pod uwagę koszty związane z eksploatacją i obsługą samochodu przez cały okres leasingu oraz fakt, że auto traci na wartości z upływem czasu, to wcale nie jest to korzystne rozwiązanie.

Kolejną ważną różnicą jest okres trwania umowy - średni czas obowiązywania umów leasingowych to ok. 5-6 lat, natomiast długoterminowy wynajem na ogół nie przekracza 24-36 miesięcy. Dzięki temu nie wiążemy się na długo z usługodawcą.

Wynajem długoterminowy różni się też niższą ratą niż leasing - wynika to z faktu, że rata obejmuje różnicę pomiędzy ceną zakupu a wartością auta na koniec umowy. Przy wynajmie płaci się jedynie za możliwość użytkowania samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że przy wynajmie długoterminowym obowiązują miesięczne limity kilometrów (zwykle do 20 000), których przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Biorąc samochód w leasing należy także uiścić opłatę wstępną (dotyczy to leasingu operacyjnego - w innych odmianach leasingu opłata wstępna jest opcjonalna i obniża wysokość raty) - natomiast najem długoterminowy tego nie wymaga.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem długoterminowy dla firm?

Wynajem długoterminowy dla firm to świetne rozwiązanie. Przedsiębiorca zwolniony jest z kosztów obsługi pojazdu, a co więcej - miesięczna rata za wynajmowane auto może być wpisana do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo, klient oszczędza środki i nie traci zdolności kredytowej, co mogłoby być skutkiem zakupu nowego auta.

W ramach wynajmu długoterminowego, osoba wynajmująca może wybrać wyposażenie dostosowane do swoich potrzeb, wybrać dodatkowe pakiety serwisowe i ubezpieczeniowe, ustalić wygodną długość trwania umowy i przez to wpłynąć na wysokość raty.

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub ogólnie działalność gospodarczą, możesz odliczyć od 50% do 100% podatku VAT oraz odliczyć od 75% do 100% podatku dochodowego. Wysokość ulgi zależna jest od celu wykorzystania auta.

Atrakcyjną ofertę długoterminowego wynajmu samochodów dla firm znajdziesz na stronie alphabet.com/pl-pl/oferta-msp.

Zalety wynajmu długoterminowego

 • Szeroki wybór modeli i marek samochodów - klient bez problemu znajdzie ofertę dopasowaną do jego potrzeb i możliwości.
 • Warunki umowy najmu mogą być skonfigurowane w dowolny sposób i dostosowane do naszego budżetu.
 • Koszty używania samochodu mogą być wpisane w koszty prowadzenia działalności.
 • Można wynająć auto bez jakiejkolwiek wpłaty własnej.
 • Przewidywalne wydatki na samochód w czasie trwania umowy - płacisz stałe, pewne raty za wynajem samochodu.
 • Wynajmujący nie płaci kosztów związanych z przeglądem technicznym samochodu.
 • Możliwość wyboru dodatkowych pakietów obejmujących: naprawy i wymianę części eksploatacyjnych bez ponoszenia dodatkowych kosztów, dodatkowy pakiet opon, serwis samochodu w cenie.
 • W przypadku rozbudowanej floty wynajętych samochodów masz możliwość kontrolowania floty poprzez system raportów.
 • Wynajmujący dostanie od firmy samochód zastępczy w razie awarii lub kolizji. Wystarczy jeden telefon i auto zastępcze będzie w drodze.
 • W comiesięcznej racie można zawrzeć ubezpieczenie OC, a także dobrać ubezpieczenia AC, Auto Assistance oraz szyb.
 • Możliwość kontroli kosztów ponoszonych na paliwo.
 • Wynajem auta jest znacznie tańszą opcją niż zakup nowego auta z płatnością całej sumy z góry.
 • Zakup samochodu na zakończenie umowy nie jest obowiązkowy, ale chętni klienci mogą skorzystać z tej opcji.

przekazanie kluczyków

Co wpływa na koszt wynajmu długoterminowego?

Na koszt wynajmu długoterminowego wpływa kilka czynników. Pierwszą kwestią jest wybór modelu i marki wypożyczonego samochodu, a także jego wyposażenie i wybrany pakiet usług dodatkowych. Jeżeli wybierzemy samochód klasy premium, musimy liczyć się z wysoką opłatą.

Kolejnym czynnikiem jest czas trwania umowy - im jest dłuższy, tym miesięczna opłata jest niższa. Na wysokość raty wpływa także limit kilometrów - im wyższy limit, tym wyższa opłata.

Comiesięczna rata obejmuje również obsługę samochodu, zapewniającą pełen serwis, ubezpieczenie, likwidację szkód i wymianę opon.

Jedyna, dodatkowa opłata poza ratą płaconą co miesiąc, jest opłata za paliwo, które tankujemy. Oczywiście - opłaty parkingowe i za myjnie także są uiszczane przez wynajmującego.

Dla kogo jest długoterminowy wynajem samochodów?

Wynajem długoterminowy samochodów jest idealną opcją zarówno dla osób fizycznych, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jaki i dla każdej firmy. Przeznaczony jest on osobom i firmom, które nie chcą zaciągać kredytu na zakup nowego samochodu lub nie mają możliwości nabycia auta za gotówkę.

Podsumowanie

Wynajem długoterminowy samochodów jest formą finansowania pojazdu, nieco podobną do leasingu. Jednakże w tej formie znajdziemy więcej udogodnień dla wynajmującego - m.in. mamy możliwość korzystania z napraw i wymiany uszkodzonych części, nie płacąc za to - o ile wybierzemy taki pakiet. Nie płacimy także za przeglądy, ubezpieczenia oraz ewentualną likwidację szkód. Wynajem jest polecany osobom, które po zakończeniu umowy nie chcą zakupić danego samochodu, tylko wynająć nowy pojazd albo zupełnie zrezygnować z takiej formy finansowania samochodu. Dla wielu przedsiębiorców będzie to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż usługa leasingowa.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: