6krokow.pl -

Poradnik 6krokow.pl

Co warto wiedzieć
o prowadzeniu własnej firmy

Najtańsze i najlepsze konto firmowe - jak wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 2019-03-12  |  Średni czas czytania: 04:56
Nie da się prowadzić własnej firmy bez konta bankowego. Będziesz z niego korzystał praktycznie każdego dnia po to, aby robić zakupy, wpłacać i wypłacać pieniądze, regulować płatności z dostawcami oraz pracownikami. Stojąc na początku swojej biznesowej drogi, pewnie zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze i najtańsze firmowe konto bankowe. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze najtańszego i najlepszego konta firmowego.
Najtańsze i najlepsze konto firmowe - jak wybrać?

Dlaczego wybór firmowego konta bankowego jest taki ważny?

Konto bankowe jest niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w prowadzeniu biznesu. Tak jak już była mowa, pewnie będziesz korzystał z niego niemal codziennie przy prowadzeniu swoich interesów, dlatego ważne, żeby wszystko działało bez zarzutów, a obsługa klienta była sprawna i skuteczna. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić czas i nerwy, które często można stracić, gdy bank nie funkcjonuje prawidłowo. Dlatego wybranie najlepszego konta firmowego może znacząco ułatwić Ci życie.

Dosyć często początkujący przedsiębiorcy, zastanawiając się nad tym w jakim banku założyć konto, decydują się na otworzenie swojego firmowego konta w banku, w którym posiadają swoje konto osobiste. Czasami może być to dobry wybór, ale nie zawsze.

Jaki bank wybrać? Wybór firmowego konta bankowego jest taki ważny, bo o ile konto osobiste można w każdej chwili zmienić, gdy w innym banku pojawi się lepsza oferta (bo przecież podajesz je właściwie tylko w miejscu pracy), to zmiana konta firmowego bywa uciążliwa – nowy numer trzeba podawać na fakturach VAT, drukach firmowych, w urzędach itd. Dlatego dobrze jest przeanalizować oferty różnych banków już wtedy, gdy zakładasz swoje firmowe konto, żebyś później nie musiał go zmieniać.

Czy najlepsze firmowe konto bankowe musi dużo kosztować?

Niekoniecznie. Banki prześcigają się w ofertach dla klientów biznesowych, dzięki czemu możesz zminimalizować swoje koszty. Jednak, czy najtańsze konto bankowe oznacza, że jest najlepsze? W jakim banku założyć konto?

Odpowiadając sobie na powyższe pytania, najpierw zastanów się nad swoimi potrzebami – nad tym, czego oczekujesz od swojego rachunku bankowego i jakie operacje będziesz wykonywał najczęściej. Pomocne dla Ciebie będzie, jeżeli odpowiesz na poniższe pytania:

  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka? - najlepsze konto firmowe powinno być dostosowane do twoich potrzeb. Większość banków posiada w swojej ofercie osobne konta stworzone dla osób prowadzących jednoosobową działalność i osobne dla spółek, fundacji i stowarzyszeń.
  2. Czy potrzebujesz fizycznych oddziałów banku? Na rynku funkcjonuje obecnie wiele banków internetowych, które nie posiadają fizycznych oddziałów - wpłaty i wypłaty gotówki dokonywane mogą być w bankomatach i wpłatomatach, przelewy za pośrednictwem Sieci. Na pewno bankowość elektroniczna ma wiele swoich plusów, takich jak szybkość i wygoda dostępu do swojego rachunku z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, z użyciem komputera, czy smartfona. Jednak niektórzy wolą bardziej bezpośredni kontakt - cenią sobie to, że mogą pójść i porozmawiać z obsługą banku. Ponadto, jeśli na przykład prowadzisz kantor wymiany walut lub sklep lokalny i obracasz dużą ilością gotówki, to na pewno zechcesz mieć możliwość jej wpłaty do najbliższego oddziału banku. W takim wypadku musisz zwrócić uwagę na to, jakie opłaty dany bank pobiera za wpłatę gotówki do kasy. W przypadku kantoru będziesz również często wypłacał pieniądze, dlatego też musisz zwrócić uwagę, jakie bank pobiera prowizje z tytułu wypłaty w kasie.
    Jeżeli nie prowadzisz tego typu działalności, to będziesz mógł również skorzystać z banków modelu mieszanym, w którym można mieć dostęp do swojego rachunku bankowego również przez Internet, przy jednoczesnej możliwości korzystania z tradycyjnych oddziałów.
  3. Czy potrzebujesz, aby do rachunku bankowego miało dostęp parę osób? - możesz chcieć, aby dostęp do Twojego konta miał również Twój wspólnik, czy współmałżonek. Powinieneś o tym zdecydować jeszcze przed założeniem konta.
  4. Czy są Ci potrzebne elastyczne linie kredytowe? - wiele banków w swoich ofertach dla firm proponuje wzięcie takiego elastycznego kredytu. Oferty te różnią się odsetkami oraz kosztami zaciągnięcia takiego kredytu, dlatego zastanów się, czy zechcesz skorzystać z takiej możliwości.
  5. Jakie operacje bankowe będziesz wykonywał najczęściej? - zastanów się nad tym, czy będziesz wykonywał przelewy wyłącznie krajowe, czy będą to też przelewy do klientów czy kontrahentów międzynarodowych. Jeżeli będziesz wykonywał przelewy poza granice Polski, czy Unii Europejskiej będziesz musiał sprawdzić, jakie są koszty takich przelewów w banku, w którym chcesz założyć konto.

Jeżeli znasz już swoje potrzeby to pora na postawienie kolejnego kroku, czyli wybór konkretnego banku, w którym otworzysz swój firmowy rachunek. W kolejnym punkcie znajdziesz wskazówki, czym kierować się przy wyborze najlepszego i najtańszego firmowego rachunku bankowego.

Jaki bank wybrać? - na co zwracać uwagę wybierając najlepsze konto bankowe dla firmy

Rynek bankowy prześciga się w walce o klienta biznesowego, oczywiście nie bez powodu. To właśnie firmy obracają dużą gotówką i biorą duże kredyty bankowe, wyposażając banki w kapitał. Dlatego też cały czas pojawiają się nowe konta biznesowe, a oferty już istniejących kont cały czas się zmieniają. Dlatego warto cały czas trzymać rękę na pulsie i szukać najlepszego i jednocześnie najtańszego firmowego konta bankowego.

Przede wszystkim – nie zwracaj uwagi na chwytliwą nazwę konta. Nazwa to tylko element marketingowy, otoczka. Przecież tak naprawdę liczy się to, co ma się w środku, czyli w tym przypadku warunki umowy i płatności z nią związane.

Po drugie – koniecznie przed podpisaniem umowy przeczytaj regulamin i sprawdź, czy bank nie ukrył w nim jakichś dodatkowych kosztów.

Przykładowo - w ofercie reklamowej danego konta bankowego możesz znaleźć informację o darmowych przelewach międzynarodowych, ale zaglądając w regulamin, możesz dowiedzieć się, że owszem, przelewy międzynarodowe są darmowe, ale do kwoty przelewu powyżej 15 000 euro.

Dlatego przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj i przeanalizuj każdy najmniejszy jej punkt.

Na pewno zechcesz zminimalizować koszty związane z firmowym kontem bankowym. Jednym ze źródeł kosztów są przelewy. Bezpłatne, oferowane są raczej sporadycznie- częściej występują oferty, dzięki którym tylko kilka pierwszych transakcji będziesz mógł wykonać nieodpłatnie. Każdy kolejny przelew będzie Cię już kosztował nawet ponad złotówkę, co w perspektywie większej ilości transakcji, znacząco podniesie Twoje opłaty prowizyjne. Są jednak banki, które oferują dużą liczbę darmowych przelewów (nawet 1000), do których zaliczają się także te do Urzędu Skarbowego czy ZUS. Dla firmy wykonującej wiele płatności będzie to duża oszczędność w skali miesiąca, a tym bardziej w skali roku.

Aby zminimalizować koszty, zwróć uwagę na to, które czynności będziesz wykonywał najczęściej – jeżeli będą to, np. przelewy międzynarodowe to będzie zależało Ci, aby ich wykonywanie było darmowe, albo możliwie jak najtańsze.

Zwróć uwagę również na to, że banki obecnie stosują chwyt, który polega na tym, że zostaniesz zwolniony z jakiegoś rodzaju opłat, jeżeli spełnisz dodatkowe warunki, np. dokonasz płatności kartą o na wartość 400 zł. w ciągu miesiąca. Przy wyborze najlepszego firmowego konta bankowego warto zwrócić uwagę również właśnie na tego rodzaju warunki.

Zwrócić również uwagę na dodatkowe bonusy i premie, jakie mogą stać się Twoim udziałem, gdy zdecydujesz się na założenie jakiegoś konta. Często można bowiem zaoszczędzić w ten sposób sporo pieniędzy.

Kolejną ważną kwestią, która wpływa na jakość oferty rachunku firmowego, są opłaty za kartę i koszty wypłaty pieniędzy z bankomatu. Ponadto, jeżeli planujesz przetrzymywać duży kapitał na koncie firmowym, równie ważne powinno być jego oprocentowanie, oczywiście powinno być ono jak najwyższe.

Podsumowanie kwestii, na które musisz zwrócić uwagę otwierając firmowy rachunek bankowy, znajdziesz poniżej:

Opłata za prowadzenie konta Istnieją darmowe konta bankowe, ale nie wszystkie banki oferują taką możliwość. Zazwyczaj miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi kilka złotych za miesiąc, ale z tych kilku złotych za miesiąc w skali roku taka opłata może wynieść Cię ok. 100 zł.
Opłata za przelewy Coraz częściej spotyka się praktykę, zgodnie z którą banki nie pobierają opłat za przelewy do Urzędu Skarbowego czy do ZUS-u, natomiast pobierają opłaty za wykonywanie innych przelewów. Opłaty takie mogą wahać się i wynosić od kilkudziesięciu groszy, nawet do dwóch złotych od każdego przelewu. Jeżeli masz zamiar wykonywać dużo przelewów, to kwestia tych opłat będzie dla Ciebie bardzo ważna.
Prowizja za wypłaty z bankomatów w kraju i na świecie Często banki nie pobierają opłat za wypłaty z bankomatów, ale mogą ograniczyć je np. do wypłat powyżej 100 czy 200 zł. Za wypłatę mniejszych kwot mogą naliczać prowizję. Dlatego warto przyjrzeć się również temu elementowi.
Opłata za kartę do bankomatu Większość banków nie pobiera takich opłat, część z nich jednak uzależnia bezpłatność karty od dokonania nią operacji o określonej wartości, np. 400 zł na miesiąc.
Bonusy i premie Niektóre banki oferują premie i bonusy, np. za wykonanie jakiejś ilości przelewów, czy za dokonywanie płatności kartą na określoną kwotę lub też zniżki w wybranych sklepach.
Oprocentowanie Część banków oferuje oprocentowanie kapitału gromadzonego na danym firmowym koncie bankowym. Oczywiście im wyższe, tym dla Ciebie lepiej.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 49 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

Oceń ten artykuł:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 49 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

Nasze poradniki:

Przydatne linki: