Faktoring a kredyt - które rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie?

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-06  |  Średni czas czytania: 02:35
Szukasz źródeł finansowania dla swojego biznesu? Chcesz się rozwijać, inwestować lub uzyskać pieniądze na bieżące wydatki, np. wypłaty dla pracowników? Na rynku finansowym znajdziesz sporo możliwości, m.in. faktoring i kredyt. Każda opcja ma trochę inne przeznaczenie oraz sposób uzyskania pieniędzy. Sprawdź, czym faktoring różni się od kredytu i jakie rozwiązanie najlepiej wybrać w Twojej sytuacji!
Faktoring a kredyt - które rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie?

Tego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest faktoring i kiedy warto z niego skorzystać?
  • Czym jest kredyt i kiedy warto z niego skorzystać?
  • Czym faktoring różni się od kredytu?

Czym jest faktoring i kiedy warto z niego skorzystać?

Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, ale nie chcesz czekać na pieniądze 30-60 dni - wolisz mieć je od razu? Właśnie tak w skrócie działa faktoring. W przypadku tej usługi sprzedajesz faktury firmie faktoringowej i to ona wypłaca Ci środki na konto. Twój kontrahent płaci w swoim terminie, ale już faktorowi. Możesz sfinansować w ten sposób jedną fakturę albo zawrzeć umowę i regularnie przekazywać faktury od stałych kontrahentów.

Faktoring to coraz popularniejsze rozwiązanie, na co wskazuje Analiza Polskiego Związku Faktorów - obroty na tym rynku wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent, porównując IV kwartał 2021 z tym samym okresem 2020 [1]. Kiedy warto skorzystać z faktoringu? To opcja przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy:

  • wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności,
  • chcą uniknąć zatorów płatniczych i zapewnić firmie płynność finansową,
  • potrzebują szybko pieniędzy np. na inwestycję, ale z jakiegoś powodu nie chcą korzystać z kredytu.

Jak działa faktoring? Przykład

Pan Mateusz prowadzi niewielką firmę transportową - zatrudnia trzech pracowników. Klientom wystawia najczęściej faktury z odroczonym terminem płatności, co w tej branży jest popularne. Standardowo na pieniądze od klientów trzeba czekać nawet 60 dni. Zanim gotówka trafi na konto, pan Mateusz musi jednak opłacić m.in. takie wydatki jak wypłaty dla pracowników czy benzyna do samochodów.

Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i płynność, korzysta z usług faktoringowych. Faktor wypłaca mu pieniądze od razu po przekazaniu faktury, a pan Mateusz może prowadzić biznes dalej! Jego kontrahenci płacą w swoim terminie, ale bezpośrednio firmie faktoringowej.

Czym jest kredyt bankowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Kredyt jest sposobem finansowania, który polega na uzyskaniu z banku środków finansowych na określonych warunkach - zawartych w umowie. Później pieniądze trzeba zwrócić razem z odsetkami. Jako przedsiębiorca możesz wybrać z różnych opcji kredytowania. Najczęściej stosowane to:

  • kredyt obrotowy - do finansowania bieżącej działalności firmy,
  • kredyt inwestycyjny - do finansowania inwestycji i dodatkowych przedsięwzięć.

Zgodnie z raportem Forum Finansowania MMŚP „Dostęp przedsiębiorców do kredytu w okresie wychodzenia z pandemii” (8 lipca 2021 r.) z kredytu korzysta aktualnie 29% małych firm i 38% średnich firm [2]. Chociaż to spadek o kilka procent względem 2020 r., kredytowanie wciąż pozostaje jednym z popularniejszych sposobów finansowania. Kredyt sprawdza się, gdy przedsiębiorca:

  • potrzebuje dodatkowych środków finansowych na konkretny cel, np. żeby rozwinąć biznes,
  • chce uzyskać pieniądze na bieżącą działalność firmy, a nie czeka aktualnie na spłatę od klientów (lub gdy wystawione faktury nie pokryją wszystkich wydatków).

Jak działa kredytowanie? Przykład

Pani Joanna od wielu lat prowadzi hotel nad morzem. Z powodu sytuacji na świecie przez kilka miesięcy miała jednak niewielu klientów. Musi opłacić wypłaty dla pracowników oraz ZUS. W tym celu zaciąga kredyt obrotowy - na finansowanie bieżących wydatków. Otrzymuje pieniądze z banku, a następnie spłaca je w ratach powiększonych o odsetki. Dzięki temu nie ma żadnych zaległości!

Czym faktoring różni się od kredytu?

Faktoring i kredyt to dwa różne instrumenty finansowe. Przed podjęciem decyzji warto porównać ich najważniejsze parametry.

Kto może skorzystać:

  • Faktoring - wszystkie firmy bez względu na branżę i liczbę lat na rynku, najważniejszym kryterium jest sytuacja finansowa dłużnika (kontrahenta, który ma opłacić fakturę).
  • Kredyt - firmy ze zdolnością kredytową, wiarygodne dla banku.

Formalności i oczekiwanie na środki:

  • Faktoring - niewiele formalności (umowa przez internet), pieniądze na koncie nawet w kilka-kilkadziesiąt godzin.
  • Kredyt - zwykle skomplikowana procedura i umowa, pieniądze na koncie w kilka dni-tygodni.

Wysokość kwoty:

  • Faktoring - wysokość środków zależna od tego, na jaką kwotę są wystawione faktury.
  • Kredyt - wysokość środków zależna od zdolności kredytowej.

Wykorzystanie środków:

  • Faktoring - na dowolny cel.
  • Kredyt - zwykle na konkretny cel.

Co lepiej sprawdzi się w przypadku Twojego biznesu? To już zależy od tego, ile pieniędzy potrzebujesz i jakie masz możliwości.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby korzystać zarówno z faktoringu, jak i kredytu. Tym bardziej, że dzięki faktoringowi poprawiasz płynność finansową firmy, a to korzystnie wpływa na zdolność kredytową!

Materiał powstał we współpracy z PragmaGO.

Źródła:

[1] http://faktoring.pl/analizy-i-statystyki/
[2] https://www.zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Forum-Finansowania-MMSP

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: