Bezpieczeństwo w firmie - o czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 2023-12-20  |  Średni czas czytania: 01:24
Artykuł reklamowy
Kiedy jesteś właścicielem firmy, na Twojej głowie spoczywa zapewnienie bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno pracowników, sprzętu, środków finansowych, jak i wrażliwych danych. O czym trzeba pomyśleć, żeby nie narazić się na straty ani nieprzyjemności?
Bezpieczeństwo w firmie - o czym trzeba pamiętać?

BHP dla pracowników

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić każdemu pracownikowi przeszkolenie z zakresu BHP. Takie szkolenia powinny odbywać się okresowo, a koniecznością są szczególnie wtedy, gdy przyjmowana jest nowa osoba. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom zatrudnionym może bardzo się od siebie różnić w zależności od branży, w jakiej działa firma, a także od obejmowanego stanowiska. Zupełnie inne zasady będą obowiązywać np. operatora maszyny przemysłowej, chemika w laboratorium czy pracownika biurowego. Szczegółowe wytyczne w tych kwestiach określają normy i przepisy prawne dotyczące różnych branż.

Fizyczne zabezpieczenia

Zabezpieczeń wymaga także samo miejsce pracy, takie jak biuro, lokal usługowy czy fabryka. Często w środku znajduje się sprzęt wart nieraz nawet miliony złotych, dlatego konieczne są takie elementy jak np. monitoring, ogrodzenie z zamykana bramą, alarmy czy zatrudnienie ochroniarza. Ważnym aspektem są również systemy kontroli dostępu, dzięki którym do budynków i określonych pomieszczeń w firmie mogą dostać się jedynie osoby do tego uprawnione. Jeśli w Twojej firmie jest to szczególnie ważne, dobrym pomysłem mogą być rozwiązania oparte o nowe technologie, jak np. systemy biometryczne.

Cyberbezpieczeństwo

Ważnym zagadnieniem, które w coraz większej mierze dotyczy współczesnych firm jest zapewnienie ochrony przed atakami hakerskimi i wyciekami danych. W tym celu warto skupić się na zabezpieczeniach informatycznych, korzystać z silnych haseł dostępu i często je zmieniać, a także stosować profesjonalne oprogramowania antywirusowe i regularnie je aktualizować. Należy pamiętać o bezpiecznych połączeniach VPN i uczulać pracowników na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, szczególnie jeśli sporą część obowiązków wykonują zdalnie.

Audyty i zarządzanie ryzykiem

Regularnie należy sprawdzać, czy wdrożone procedury bezpieczeństwa są zachowywane i czy wciąż się sprawdzają. Istotna jest również okresowa kontrola sprzętu i testy systemów, które pozwolą szybko wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Pamiętajmy także o identyfikacji różnych potencjalnych problemów - warto zawczasu przygotować strategię radzenia sobie z różnymi zagrożeniami i awariami, aby w razie czego szybko zareagować i uniknąć strat lub choćby je zminimalizować.

Bezpieczeństwo w firmie to złożony temat, który w zależności od konkretnego rodzaju działalności, wielkości firmy i sposobu wykonywania codziennych obowiązków wymaga różnych rozwiązań. Trzeba też mieć na uwadze, że dbanie o odpowiednie zabezpieczenia to ciągły proces, ponieważ zmieniać mogą się nie tylko warunki funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale także zagrożenia.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: