Bezpieczeństwo w internecie - jak być bezpiecznym w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-11  |  Średni czas czytania: 02:44
Artykuł reklamowy
Internet to obecnie powszechnie nam znane źródło informacji, oraz zbiór wynalazków współczesnego świata. Mamy tutaj do dyspozycji niemal nieskończone możliwości. O popularności internetu świadczy ilość jego użytkownikach, która liczona jest w miliardach. Bez internetu wiele dziedzin życia nie funkcjonowałoby dzisiaj poprawnie. Sieć ma jednak dwa oblicza. Jedno dobre, drugie niekoniecznie. W mediach co chwile pojawiają się informację o tym, że wyciekły poufne dane, wykradziono dane logowania, czy doszło do transakcji finansowych bez wiedzy właściciela rachunku. Zwykłe oprogramowanie antywirusowe może w takim przypadku nie pomóc. Jak więc zachować bezpieczeństwo w internecie?
Bezpieczeństwo w internecie - jak być bezpiecznym w internecie?

Wśród głównych zagrożeń, które czyhają na użytkowników sieci, wymieniamy narażenie na złośliwe oprogramowania i wirusy komputerowe. Mogą one skutecznie zablokować możliwość korzystania ze sprzętu, a także pobierać nasze hasła, dane osobowe, a nawet dane logowania do konta bankowego. W niektórych przypadkach złowrogiego oprogramowania może nawet uzyskać dostęp do kamery urządzenia, przez co może śledzić konkretnego użytkownika, a także jego ślady w sieci. Mimo tego, że antywirusy są nieustannie uaktualniane, to warto zachować ostrożność, przeglądając internet.

Mniej informacji, bezpieczny internet - zasady chroniące Twoją prywatność

Najważniejszą kwestią jest ochrona naszych danych osobowych. Musimy uważać na to, gdzie podajemy swoje prawdziwe imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL, czy adres zamieszkania. Umieszczanie ich na podejrzanych platformach nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Należy unikać także wysyłania skanów dowodu osobistego, czy innych dokumentów, które mogą być wykorzystane przez niewłaściwe osoby. Pierwszą zasadą jest strzeżenie poufnych danych. Gdy je dobrowolnie przekażemy drugiej stronie, żadne programy antywirusowe nie będą w stanie pomóc.

Bezpieczeństwo w internecie - nie otwieraj podejrzanych linków i maili

Drugą bardzo ważną zasadą bezpieczeństwa w sieci jest unikanie podejrzanych wiadomości oraz linków. Co chwile słyszy się o takich próbach oszustwa, a jednak bardzo wiele osób się na tym jeszcze łapie. Zagrożenia płynące z Twojej aktywności związanej z otwieraniem podejrzanych e-maili są różne. W takim momencie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie na Twoim urządzeniu, dzięki czemu przestępcy mogą dostać wszystkie dane do logowania, hasła i inne poufne informacje na Twój temat.

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że często wiadomości, które przychodzą do nas od złodziei, są do złudzenia podobne do tych oryginalnych. Bardzo powszechnymi ostatnio są wiadomości związane z drobnymi dopłatami do rachunków lub paczek. Żądając kilku złotych, złodzieje przekierowują nas na strony, na których skutecznie kradną nasze dane logowania do banku, by po chwili wyczyścić nasze konta bankowe.

Jeżeli wiec mamy jakiekolwiek wątpliwości co do otrzymanych wiadomości warto skontaktować się bezpośrednio z daną firmą, by potwierdzić zaległość czy dopłatę. Między innymi w ten sposób zachowamy bezpieczeństwo w internecie.

Dane logowania - silne hasło to podstawa

Jest to banał, o którym z pewnością każdy z nas wie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ranki problemu. O bezpieczeństwie w sieci decyduje między innymi siła ustawionego przez Ciebie hasła. Unikaj korzystania z prostych rozwiązań - daty urodzenia, imienia itd. Ułatwisz wtedy zadanie hakerom. Możesz wykorzystać długie ciągi wielkich liter, liczb i znaków specjalnych.

Uważaj na hotspoty, aby uniknąć nieprzewidzianych transakcji finansowych

Sieci otwarte, czyli tzw. hotspoty to miejsca, w których możemy korzystać za dramo z sieci WiFi. Występują one na dworcach, w restauracjach oraz innych miejscach publicznych. W takim przypadku również musimy zachować szczególną ostrożność, gdyż niepowołane osoby tylko czekają na swoje ofiary.

Logując się do nieznanych sieci, możemy dać złapać się w pułapkę hakerów. Myśląc, że logujemy się do sieci WiFi znanej firmy, tak naprawdę łączymy się z systemem hakera i dajesz mu dostęp do Twojego konta, numeru telefonu i innych danych. Warto więc korzystać tylko z zaufanych i legalnych źródeł hotspotów.

Chroń poufne dane - korzystaj z firewalla i oprogramowania antywirusowego

Do przeglądania internetu niezbędny jest dobry program antywirusowy. Ochroni nas przed koniem trojańskim i innym niebezpiecznym oprogramowaniem, który może podstępem wejść do naszego komputera, czy innego urządzenia. Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji antywirusa i że działa on prawidłowo.

Firewall aplikuje się po to, aby blokować połączenia przychodzące oraz wychodzące. Taka zapora będzie uniemożliwiała hackerskie ataki przez monitorowanie sieci użytkownika. Korzystaj z takiej opcji, by uniknąć zagrożeń, a złośliwe aplikacje i wirusy nie będą mogły przedostać się do komputera i zapewnisz sobie bezpieczne korzystanie z internetu na każdej stronie.

Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny

Ostatnią bardzo ważną kwestią, która ważna jest w każdym czasie użytkowania urządzeń elektronicznych, jest to, aby dokonywać aktualizacji. Smartfon czy laptop są zazwyczaj miejscem rozrywki, gdzie spędzamy sporo czasu i nierzadko nasza czujność jest uśpiona.

Aktualizację systemu nie kojarzą nam się zbyt miło, gdyż często kojarzą się z oczekiwaniem. Pamiętaj jednak, że są one po to, aby uszczelnić system i uniemożliwić hakerom dostęp do Twoich danych. Na każdym komputerze wykonuj więc aktualizację, gdy ta będzie dostępna i sprawdź, czy korzystasz z najnowszej wersji systemowej.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: