Co brać od uwagę przy wyborze konta firmowego?

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-17  |  Średni czas czytania: 03:34
Rejestracja działalności gospodarczej wiąże się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji biznesowych. Jedną z nich jest decyzja dotycząca założenia Twojego firmowego konta bankowego. Firmowe konto pozwala odseparować wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą od Twoichprywatnych wydatków, których nie możesz zaliczyć w koszty firmowe i koszty uzyskania przychodu. O tym jak wybrać dobre konto firmowe i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze dowiesz się z poniższego artykułu.
Co brać od uwagę przy wyborze konta firmowego?

Konto firmowe dopasowane do potrzeb biznesowych

Na początku warto przeanalizować Twoje potrzeby biznesowe i w związku z tym musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Do czego będziesz głównie używał konta bankowego?
 • Czy będziesz dokonywał transakcji w obcych walutach?
 • Czy potrzebujesz częstego dostępu do gotówki,
 • Czy i jak często będą dokonywane operacja kasowe (wpłaty i wypłaty gotówki w kasie banku)?
 • Czy jesteś zainteresowany dodatkowymi usługami jak np. dodatkowe ubezpieczenie czy terminal płatniczy?
 • Jaki rodzaj autoryzacji transakcji online preferujesz (kod SMS, token)?
 • Czy potrzebujesz szybkiego dostępu do linii kredytowej?
 • Czy potrzebujesz wsparcia infolinii banku lub pracowników oddziału?
 • Czy korzystasz z aplikacji bankowych na telefon?
 • Czy i w jakim zakresie będziesz korzystać z bankowości interntetowej?

Warto odpowiedzieć sobie na powyższe pytania. Dla wielu osób kwestie obrotu gotówkowego w firmie nie są istotne, jednak wyobraź sobie na przykład osobę prowadzącą sklepik szkolny - dla takiego przedsiębiorcy możliwość dokonywania wpłat gotówki na konto firmowe bezpośrednio w oddziale banku może być bardzo ważna - szczególnie, że uczniowie przeważnie płacą bilonem i niskimi nominałami. Tak samo odległość od najbliższej placówki bankowej będzie bardzo istotna.

W innym przypadku ważna będzie kwestia kosztów dokonywania płatności za granicą np. dla firmy transportowej, w której kierowcy jeżdżą po całej Europie i muszą płacić za paliwo w obcych walutach kwestia kosztów obsługi i kosztów przewalutowania może być kluczowa i w dużej skali wpływać na zyskowność całej firmy.

Dlatego dokładnie przeanalizuj ofertę przedstawioną przez banki. Zwróć uwagę na opłaty, dostępność do placówek oraz ich liczbę, a także na usługi dodatkowe. Jeśli często wykonujesz przelewy, a praktycznie nie obracasz w swojej firmie gotówką - postaw na konto internetowe. Na bieżąco monitoruj również promocje. Banki prześcigają się w premiach i promocjach dla nowych klientów firmowych - przykładowo Santander Bank Polska oferuje premię w wysokości do 900 zł, którą otrzymasz jeśli spełnisz trzy proste warunki: wyrazisz zgodę na kontakt banku w celach marketingowych, będziesz dokonywał z konta płatności na rzecz ZUS/US do 15 dnia miesiąca na co najmniej 200 zł oraz będziesz aktywnie korzystać z karty debetowej wydanej do konta. Nie są to wygórowane wymagania, a dzięki temu niskim kosztem, możesz całkiem sporo zyskać.

Konto osobiste jako rachunek firmowy

Do niedawna Twoje konto firmowe mogło być jednocześnie kontem prywatnym. Miało to swoje zalety, ponieważ rachunek osobisty jest tańszy w utrzymaniu. Jednak w związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Finansów mechanizmu podzielonej płatności podatku VAT, a tym samym wydzielenie osobnego rachunku VAT posiadanie rachunku firmowego stało się w praktyce koniecznością.

Jeżeli Twój kontrahent wykona na Twoje konto bankowe przelewy w postaci mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment) to w sytuacji, gdy nie posiadasz konta firmowego taki przelew do Ciebie nie dotrze - system bankowy odmówi wykonania takiej transakcji, a pieniądze wrócą z powrotem na konto kontrahenta.

Konto firmowe jest więc zdecydowanie bardziej praktyczne. Możesz dobrać indywidualną ofertę do sposobu prowadzenia działalności gospodarczej, ułatwia podział przychodów i wydatków na prywatne i biznesowe, a dodatkowo wszystkie opłaty związane z prowadzeniem konta możesz zaliczyć jako koszty firmowe.

Firmowe konto bankowe - na co zwrócić uwagę?

W celu wyboru odpowiedniej dla Ciebie oferty banku sprawdź dodatkowe informacje na temat konta firmowego, np. ile wynosi opłata za prowadzenie rachunku firmowego, co wchodzi w jej skład i w jakich sytuacjach będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty. Z tego względu dobrze jest przejrzeć stronę internetową banku oraz dokładnie przeanalizować taryfę opłat i prowizji. Zwróć uwagę na:

 • czy dana oferta konta firmowego skierowana jest do Twojej formy prawnej (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, z ograniczoną odpowiedzialnością czy inna),
 • czy masz dostęp do wpłatomatów i bankomatów,
 • opłaty za wpłatę i wypłatę gotówki z bankomatów oraz w placówkach,
 • możliwość skorzystania z korzystnej formy kredytowania działalności,
 • obsługę transakcji zagranicznych i ich koszt, jeśli takich potrzebujesz,
 • opłaty związane z założeniem i obsługą rachunku,
 • koszty związane z wykonywaniem przelewów krajowych,
 • dostęp do konta firmowego przez internet czy telefon,
 • warunki korzystania z kart płatniczych,
 • jakie są aktualne promocje banku i ile takie promocje trwają.

Warto na bieżąco obserwować także promocje bankowe jak na przykład wspomniana wcześniej promocja dla Przedsiębiorców na konto firmowe w Santander Bank Polska. Dzięki temu możesz zyskać nawet do 900 zł premii, a rachunek, po spełnieniu prostych warunków, będzie dla Ciebie darmowy przez 2 lata.

Ponadto z kontem uzyskujesz dostęp do:

 • wymiany walut w Kantorze Santander,
 • informacji o wymianie handlowej z 185 krajami, w tym ofert i przetargów,
 • korzystnych lokat terminowych,
 • pozyskania środków w ramach przystępnych form kredytowania i leasingów,
 • własny terminal płatniczy,
 • usługi dodatkowe (VAS’y).

Jak szybko założyć rachunek firmowy?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą do założenia konta firmowego będzie Ci potrzebny jedynie dowód osobisty. Rachunek firmowy możesz otworzyć zarówno w oddziale banku jak i przez internet, co jest znacznie prostsze i szybsze. Wystarczy, że po wypełnieniu wniosku online potwierdzisz swoją tożsamość przy pomocy rozmowy wideo z doradcą lub za pośrednictwem kuriera, który dostarczy umowę na wskazany przez Ciebie adres. Następnie w wiadomości sms oraz e-mail bank poinformuje Cię o otwarciu konta i prześle dane do logowania wraz z hasłem startowym. Pamiętaj, że taka forma założenia firmowego konta bankowego jest możliwa jedynie wtedy, gdy posiadasz aktualny wpis w CEIDG wraz z nadanymi numerami NIP i REGON.

Spółki cywilne, spółki z o.o. oraz pozostałe formy prawne wymagają nieco innej procedury. W tym przypadku konieczna będzie wizyta w oddziale banku, gdzie możesz liczyć na pomoc doradcy. Do otwarcia konta oprócz dowodu osobistego potrzebujesz również umowy spółki lub innego dokumentu potwierdzającego formę prowadzonej działalności. Ważny jest również wpis do CEIDG lub KRS, nie jest jednak konieczne posiadani zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON.

W przykładowym Santander Bank Polska założenie konta dla firmy, niezależnie od jej formy prawnej, jest całkowicie bezpłatne, a korzystanie z karty firmowej pozwala na darmowe wpłaty i wypłaty ze wszystkich bankomatów banku.

Advertisement

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: