Czy do kredytu hipotecznego konieczna jest polisa na życie?

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-16  |  Średni czas czytania: 02:22
Artykuł reklamowy
Zakup nieruchomości często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wysokiego kredytu. Zobowiązanie na długi czas niesie za sobą spore ryzyko - możemy np. stracić pracę, poważnie zachorować lub ulec wypadkowi. Jak w takiej sytuacji nie utracić płynności finansowej, by móc spłacać wysoką ratę kredytu?
Czy do kredytu hipotecznego konieczna jest polisa na życie?

Rozwiązaniem może być ubezpieczenie na życie, które zapewni ochronę w razie trudnych życiowych momentów. Sprawdźmy, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Jaką polisę na życie oferuje bank?

Banki oferują możliwość zakupu polisy na życie w momencie, gdy decydujemy się u nich na kredyt. Jest to zatem produkt dodatkowy, który ma nas zabezpieczyć w razie wypadku, utraty pracy lub dłuższego zwolnienia lekarskiego z powodu np. pobytu w szpitalu.

Taki produkt najczęściej jest ofertą niedrogą o prostych i korzystnych warunkach. Należy jednak zwrócić uwagę na detale – czy zakres ochrony jest dla nas odpowiedni, czy możemy objąć ochroną bliskich, czy możemy liczyć na pakiet assistance? Zazwyczaj nie.

Polisa pod kredyt hipoteczny będzie dotyczyła sumy ubezpieczenia nieprzekraczającej wartości kredytu. Zakres ochrony z kolei może obejmować wyłącznie sytuacje, w których możemy stać się niewypłacalni, zatem będzie dotyczyć:

 • utraty pracy,
 • niezdolności do pracy,
 • poważnego zachorowania,
 • pobytu w szpitalu,
 • wypadku,
 • śmierci ubezpieczonego.

Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, czy taka ochrona będzie wystarczająca. Mamy różne potrzeby oraz różne oczekiwania względem ubezpieczenia, a ilość dostępnych na rynku produktów pozwala nam wybrać ochronę taką, jakiej rzeczywiście będziemy potrzebować. Bardzo ważne jest świadome wybranie dobrego ubezpieczenia na życie, ponieważ podobnie jak w przypadku z kredytem hipotecznym – zobowiązujemy się umową z ubezpieczycielem na dłuższy okres czasu. Warto zatem wybrać polisę, która zapewni nam wiele korzyści na przyszłość.

Jakie ubezpieczenie będzie najlepsze?

Oferta składana przez bank może wydawać się niedroga i atrakcyjna. Jej zakup nie obciąży mocno naszego budżetu.

Możemy również zakupić indywidualną polisę na życie, która będzie maksymalnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Sami określamy wysokość sumy ubezpieczenia, zakres ochrony, czas trwania umowy oraz kogo chcemy objąć ochroną.

Należy podkreślić, że suma ubezpieczenia w polisie oferowanej przez bank zazwyczaj nie przekracza kwoty wysokości kredytu, zatem zabezpieczenie bliskich na wypadek nagłej śmierci nie zapewni im świadczenia ponad tę sumę.

Suma ubezpieczenia jest również ważna ze względu na wysokość świadczenia w przypadku innych zdarzeń polisowych, gdzie np. uszczerbek na zdrowiu ustalany jest procentowo. W przypadku, gdy nasza SU wynosi 100 000 zł, uszczerbek 1% - będzie wynosił 1000 zł, za to w przypadku, gdy SU stanowi 500 000 zł – 1% będzie wynosić 5000 zł. Możemy zatem dopasować SU do swoich potrzeb.

Polisa na życie oprócz pieniędzy może zapewnić nam również inne formy pomocy w ramach pakietu assistance. Są to najczęściej:

 • dowóz leków,
 • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
 • wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki,
 • pomoc domowa w czasie hospitalizacji,
 • transport medyczny,
 • pomoc psychologa.

Warto zatem się zastanowić nad tym, jakiej pomocy możemy potrzebować w trudnej sytuacji życiowej.

Gdzie znaleźć dobrą polisę?

Zakup indywidualnego ubezpieczenia na życie dla wielu osób może wydawać się nie być prosty, ale nic bardziej mylnego. Wystarczy dobrze zastanowić się nad tym, czego konkretnie szukamy, a następnie wiedzieć gdzie tego szukać.

Ustalmy jaką kwotę miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na polisę na życie, jaka interesuje nas suma ubezpieczenia i zakres ochrony. Następnie skorzystajmy z pomocy stron internetowych, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej, jak np. ranking ubezpieczeniowy. Znajdziemy tam wiele różnych produktów oraz oceny poszczególnych ubezpieczeń. Dzięki temu dowiemy się, co oferuje konkretna polisa i jakie są jej plusy.

Możemy również skorzystać z pomocy kalkulatora ubezpieczeniowego, gdzie podajemy informacje dotyczące naszych oczekiwań, zarobków, stanowiska w pracy oraz wieku, po czym skontaktuje się z nami konsultant w celu przedstawienia najbardziej dopasowanej oferty. Ten sposób pozwoli nam szybko i bezproblemowo dotrzeć do najlepszych ofert oraz zaoszczędzić wiele cennego czasu na samodzielnie szukanie i porównywanie ofert.

Pamiętajmy również o tym, że w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakup polisy oferowanej przez bank, a po jakimś czasie uznamy, że jest to dla nas ochrona niewystarczająca – wciąż możemy zdecydować się na zakup indywidualnej polisy na życie. Dwa ubezpieczenia mogą zapewnić nam w przyszłości podwójne świadczenie w sytuacji zdarzenia polisowego.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki:

}