Skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-01  |  Średni czas czytania: 09:00
Prowadzisz firmę, wystawiasz swoim klientom faktury, a potem tygodniami czekasz na przelewy? Nie możesz przez to od razu dysponować swoimi pieniędzmi, inwestować w rozwój biznesu, reklamę czy pozyskanie nowych zleceń? Środki są zablokowane w wystawionych fakturach sprzedażowych, a trzeba pamiętać, że aktualnie im dłużej to trwa, tym Twoje pieniądze są mniej warte.
Możesz jednak zminimalizować negatywne skutki rekordowej inflacji, a przy tym zachować płynność finansową. Jak? Wystarczy skorzystać z usługi faktoringu on-line, dzięki której wcale nie trzeba czekać na przelewy do terminu płatności na fakturze.
Skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej

Długie oczekiwanie na przelewy

Dobrze wiesz, że życie przedsiębiorcy jest pełne wyzwań i zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Nawet jeśli uda Ci się już rozkręcić firmę, zbudować relacje z kontrahentami i pozyskać stałe zlecenia... to wciąż przed Tobą jedno z bardziej wymagających wyzwań, przed jakim staje niemal każdy przedsiębiorca w Polsce. Chodzi o zachowanie płynności finansowej.

No bo co z tego, że co miesiąc będziesz wystawiać kilka czy nawet kilkanaście faktur, jeśli na przelewy przyjdzie Ci poczekać parę tygodni lub nawet miesięcy? Długie terminy płatności faktur to niestety dość często spotykana praktyka, a w niektórych branżach jest wręcz standardem.

Oczekiwanie na płatność od kontrahenta 30, 60 czy nawet 90 dni po wykonanej pracy może poważnie zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa.

Czym jest faktoring?

A gdyby tak móc otrzymać przelew tuż po wystawieniu faktury? Wyobrażasz sobie, jak by to uprościło Twoje życie, gdyby przelewy wpływały na konto jeszcze tego samego dnia?

Brzmi jak marzenie, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że ta wizja jest jak najbardziej realna i możliwa do osiągnięcia dla każdego właściciela firmy. Wystarczy skorzystać z faktoringu!

Faktoring pozwala natychmiast uwolnić pieniądze zamrożone w fakturach. Dzięki temu będziesz mógł od razu obracać gotówką, bez czekania tygodniami, aż Klient opłaci faktury.

Z pomocą przyjdą Ci firmy faktoringowe, takie jak np. SMEO. Oferowana przez nie usługa, faktoring, pozwala przyspieszyć płatność faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności nawet do 90 dni. Sprawdzi się idealnie zarówno w okresie sprzyjającej koniunktury, jak i w czasie galopującej inflacji i stale rosnących stóp procentowych.

Jak skorzystać z faktoringu?

Aby skorzystać z takiej usługi, wystarczy Ci dostęp do internetu i kilka minut wolnego czasu. Wniosek o faktoring możesz złożyć w 100% on-line i całkowicie za darmo. Możesz to zrobić z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie dnia czy nocy, co jest bardzo wygodne w przypadku zabieganych przedsiębiorców.

Po tym, jak Twój wniosek zostanie zaakceptowany, otrzymasz tzw. limit faktoringowy, który określa maksymalną kwotę, jaką możesz wypłacić z faktur w danej firmie faktoringowej.

To tyle! Nie trzeba robić nic więcej, a w sytuacji, gdy Twoja firma będzie potrzebować gotówki, wystarczy przesłać do firmy faktoringowej kopię wystawionej faktury. Pieniądze otrzymasz na konto jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu szybciej zyskujesz dostęp do należnych pieniędzy, na które normalnie trzeba by poczekać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Jak działa faktoring?

No dobrze, ale jak w zasadzie ta usługa działa w praktyce? Już wyjaśniamy, bo proces jest naprawdę banalnie prosty.

  1. Dostarczasz towar lub usługę swojemu kontrahentowi.
  2. Wystawiasz za nie fakturę z odroczonym terminem płatności, na której zamiast Twojego numeru bankowego znajduje się dedykowany dla Ciebie numer rachunku bankowego firmy faktoringowej.
  3. Przesyłasz fakturę kontrahentowi, a jej kopię przekazujesz do firmy faktoringowej.
  4. Firma faktoringowa nabywa wierzytelność i finansuje ją, wpłacając Ci pieniądze za fakturę na Twoje konto. Możesz z nich korzystać od razu i przeznaczyć na dowolny cel.
  5. Twój kontrahent spłaca fakturę w terminie jej płatności bezpośrednio do firmy faktoringowej.

Faktoring pozwala na szybkie pozyskanie środków finansowych bez konieczności udzielania zabezpieczeń, a także na zmniejszenie ryzyka związanego z nieuregulowaniem należności przez kontrahentów.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, które różnią się między sobą sposobem obsługi wierzytelności oraz poziomem ryzyka.

Ze względu na zakres ryzyka przejmowanego przez faktora wyróżnia się 3 główne typy faktoringu:

  • Faktoring pełny - zapewnia ochronę przed ryzykiem braku zapłaty faktury. Firma faktoringowa weźmie na siebie ryzyko niewypłacalności Twoich kontrahentów. Ten typ faktoringu skierowany jest do firm, które zaczynają współpracę z nowym kontrahentem i szukają zabezpieczenia dla siebie. Sprawdzi się u Ciebie, jeśli dynamicznie rozwijasz swój biznes w szybko zmieniających się warunkach rynkowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do ściągnięcia wierzytelności warto sięgnąć właśnie po ten rodzaj faktoringu.
  • Faktoring niepełny - w tym przypadku faktor nie przejmuje ryzyka niewypłacalności Twoich kontrahentów. Gdy uzyskanie płatności od kontrahenta nie będzie możliwe, to Ty będziesz za to osobą odpowiedzialną. Dla kogo jest ten typ faktoringu? Polecany jest przede wszystkim firmom, które stale współpracują z innymi firmami, znają ich sytuację finansową i nie ryzykują brakiem zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę.
  • Faktoring mieszany jest rodzajem faktoringu, który łączy w sobie elementy faktoringu pełnego oraz faktoringu niepełnego. W tym przypadku możesz skorzystać z przeniesienia niewypłacalności swoich kontrahentów na faktora, jednak tylko do wysokości określonej w umowie. Po jej przekroczeniu - to Ty ponosisz ryzyko.

W zależności od momentu, kiedy Twój kontrahent zostanie powiadomiony o tym, że korzystasz z faktoringu, wyróżnia się 2 typy tej usługi:

  • Faktoring jawny, nazywany również otwartym lub notyfikowanym. W tym przypadku Twoi kontrahenci zostaną powiadomieni o zawarciu umowy faktoringu po jej podpisaniu. To firma faktoringowa poinformuje ich o przelewie obecnych i przyszłych wierzytelności na faktora. W ten sposób dowiedzą się też o tym, że od tej pory przelewy należy dokonywać na konto firmy faktoringowej - jako nowego wierzyciela. Faktoring jawny jest najpopularniejszą formą faktoringu na polskim rynku. To właśnie ten typ faktoringu oferuje SMEO.
  • Faktoring cichy (tajny) jest przeciwieństwem faktoringu jawnego. W przypadku zawarcia umowy faktoringowej Twój kontrahent nie zostanie o tym fakcie zawiadomiony. W dalszym ciągu dokonuje płatności za fakturę na Twoje konto. Po tym, jak otrzymasz przelew, należy go zwrócić na konto firmy faktoringowej. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z tego typu faktoringu, zachowaj szczególną ostrożność. Faktoring tajny ma niejako charakter pożyczki, a nie stricte faktoringu (brak zgody na cesję wierzytelności). Niektórzy nazywają tę usługę wręcz pseudo faktoringiem. Należy uważać przy jego księgowaniu, ponieważ usługi faktoringowe uwzględniają VAT, natomiast pożyczki już nie. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pseudo faktoringu i odliczysz VAT z faktur wystawionych przez faktora, narażasz się na zakwestionowanie odliczenia przez Urząd Skarbowy i ewentualne kary z tym związane.

Kto i w jakich sytuacjach może sięgnąć po faktoring?

Po faktoring na pewno warto sięgnąć w przypadku, gdy:

  • wystawiasz faktury z długim terminem płatności, np. 14, 30 czy nawet 90 dni, ale nie chcesz czekać tak długo na przelewy,
  • chcesz zabezpieczyć się przed ewentualnymi zatorami płatniczymi,
  • chcesz zapewnić swojej firmie bezpieczeństwo i zadbać o płynność finansową,
  • jesteś freelancerem lub prowadzisz niedużą firmę i długie terminy płatności sprawiają, że okresowo brakuje Ci środków na pokrycie bieżącej działalności. Choć przy tym punkcie warto zaznaczyć, że faktoring jest dla Ciebie niezależnie od wielkości Twojej firmy i formy jej działalności. Możesz skorzystać jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czy właściciel spółki z o.o. lub jawnej, a nawet jako działalność rolnicza.

Aby móc skorzystać z faktoringu, nie musisz wykazywać zysków ani generować przychodów. Dla firmy faktoringowej ważne są przede wszystkim Twoje relacje z kontrahentami i to, że wystawiasz im faktury. Z faktoringu SMEO skorzystać mogą nawet firmy z krótkim stażem działalności (już od pierwszej wystawionej faktury) i z niewielkimi zadłużeniami - a z tych powodów banki często odrzucają wnioski o finansowanie.

Przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych sytuacji, w jakich faktoring sprawdzi się idealnie.

  1. Nie możesz liczyć na kredyt

    Twoja firma nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej? Posiadasz zbyt krótką historię kredytową? A może nie posiadasz wymaganych przez bank zabezpieczeń? Poprzedni rok szczególnie mocno dotknął pod tym kątem polskich przedsiębiorców. Banki zaostrzyły swoje polityki kredytowe i uzyskanie finansowania w sektorze bankowym stało się znacznie trudniejsze, niż wcześniej.

    Jeśli jesteś w takiej sytuacji i bank odmówił Ci kredytu lub zwyczajnie nie chcesz się zadłużać, sięgnij po faktoring. Usługa ta nie powoduje zadłużenia, a środki pozyskane dzięki faktoringowi pozwolą Ci spłacić wszystkie zobowiązania, co korzystnie zmieni strukturę bilansu w firmie. Zwiększysz swoją zdolność kredytową, jeśli w przyszłości będziesz ubiegał się o kredyt.

  2. Współpracujesz (lub chcesz rozpocząć współpracę) z dużym kontrahentem

    Wiele firm marzy o pozyskaniu dużego kontrahenta do stałej współpracy. W grę wchodzi prestiż, ale też długotrwałe, stałe dochody.

    Niestety duzi gracze wychodzą z pozycji siły i często stawiają nienegocjowalne warunki, takie jak np. właśnie długie terminy płatności. Chętnie podejmą z Tobą wspólpracę, ale musisz się zgodzić na czekanie na przelewy przez 30, 60 czy czasem nawet 90 dni. To może zachwiać bezpieczeństwem finansowym Twojej firmy.

    To idealny przykład sytuacji, kiedy warto sięgnąć po faktoring. Dysponując gotówką, unikniesz ryzyka utraty płynności finansowej i dalej bez przeszkód będziesz mógł realizować zlecenia dla kontrahenta.

  3. Masz problemy z płynnością finansową

    Ten problem dotyka często młodych firm, które nie zbudowały jeszcze dużych oszczędności i z niecierpliwością wyczekują każdego przelewu od kontrahenta. Nawet jedno opóźnienie w spłacie może skutecznie zaburzyć płynność finansową takiego przedsiębiorstwa. Dzięki faktoringowi czekanie na przelewy przestanie spędzać Ci sen z powiek. Zyskasz możliwość korzystania z pieniędzy „zamrożonych” w fakturach na długo przed terminem płatności widniejącym na fakturze.

  4. Chcesz usprawnić kontrolę nad finansami firmy

    Załóżmy, że masz już grono klientów, a jedyny mankament polega na tym, że preferują oni długie terminy na fakturach, a czasem zdarza się też, że płacą po terminie. To kolejny przykład, kiedy warto sięgnąć po faktoring. Ta usługa to skuteczne narzędzie do kontrolowania sytuacji finansowej firmy i monitoringu należności. Faktor może przejąć na siebie obowiązek monitorowania Twoich faktur i ściągania należności od kontrahentów. Ty zyskasz dzięki temu czas, który możesz przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu.

Czy to dobry pomysł sięgać po faktoring w czasie kryzysu?

Rok 2022 nie sprzyjał przedsiębiorcom. Rekordowa inflacja, podwyżki cen paliwa oraz energii elektrycznej, a także rosnące stopy procentowe - to wszystko przyczyniło się do upadku wielu firm.

Aktualnie pieniądze każdego dnia tracą na wartości, więc im dłużej czekasz na przelewy od kontrahentów, tym de facto mniej możesz za te pieniądze potem nabyć. Faktoring oferuje Ci natychmiastowy dostęp do gotówki. Jest to szczególnie przydatne teraz, kiedy ceny materiałów czy usług z dnia na dzień potrafią wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, podczas kryzysu uzyskanie kredytu w banku staje się coraz trudniejsze. Rosnące wymagania instytucji bankowych oznaczają, że mniej przedsiębiorców otrzyma kredyty. Firmy faktoringowe działają na znacznie bardziej elastycznych zasadach. Branża czy wielkość Twojej firmy nie ma dla faktora znaczenia. Faktoring jest też znacznie łatwiej dostępny niż finansowanie bankowe. Proces wnioskowania jest maksymalnie uproszczony, odbywa się w 100% on-line i nie ma wymogu posiadania zdolności kredytowej.

Faktoring jest oczywiście usługą płatną, ale pamiętaj, że szybkie pozyskanie środków, nawet pomniejszonych o koszt faktoringu, w dobie rekordowej inflacji może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na przelew, który z każdym dniem traci na wartości.

Faktoring pomoże osiągnąć większą sprzedaż

Poza negatywnymi aspektami kryzysy niosą ze sobą także szanse. Nawet w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa mogą zwiększyć sprzedaż i zdobyć nowe, naprawdę duże kontrakty. Produkt faktoringowy może Ci w tym pomóc. Trzeba go tylko odpowiednio wykorzystać.

Załóżmy, że na Twojej drodze pojawia się świetna okazja biznesowa. Niestety niewielkie kapitały własne Twojej firmy nie pozwalają obsłużyć nowych zamówień. Wystarczy skorzystać z faktoringu, a nie będzie trzeba czekać na przelewy od kontrahentów i odrzucać zleceń z powodu braku środków na ich realizację. Zyskasz szybki dostęp do pieniędzy, które otworzą przed Tobą zupełnie nowe możliwości. Możesz znacznie zwiększyć sprzedaż, nie zabraknie Ci również środków na terminową realizację kolejnych, jeszcze bardziej atrakcyjnych i wymagających zleceń.

Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą faktoring?

  1. Szybciej rozwiniesz biznes

    Środki pozyskane dzięki faktoringowi możesz wydać na dowolny cel. To pozwoli Ci sprawnie realizować bieżące zlecenia oraz przyjmować więcej tych nowych. W ten sposób w krótszym czasie rozwiniesz firmę i zwiększysz jej obroty. Wystarczy, że strategicznie zaplanujesz finansowanie 1 czy 2 faktur w miesiącu poprzez faktoring. Zapewni Ci to stały dostęp do gotówki. Po co czekać na przelewy miesiąc, kiedy od razu możesz włożyć te środki w reklamę czy zdobywanie nowych klientów?

  2. Uzyskasz korzystne rabaty

    Dzięki faktoringowi w terminie uregulujesz zobowiązania wobec wszystkich swoich kontrahentów. Stały dostęp do gotówki zapewni Ci lepszą pozycję negocjacyjną. To umożliwi uzyskanie korzystnych, nawet kilkunastoprocentowych rabatów u dostawców.

  3. Zdobędziesz przewagę konkurencyjną

    Wiele firm, szczególnie dużych graczy, decyduje się na podjęcie współpracy z podmiotami, które mogą zaoferować im długie terminy płatności. Jeśli chcesz już na starcie zająć lepszą pozycję w wyścigu o klienta, skorzystaj z faktoringu. Zyskasz stały dostęp do pieniędzy, kiedy akurat nie będziesz mógł czekać na przelew do terminu płatności na fakturze.

  4. Wzmocnisz pozytywny wizerunek swojej firmy

    W biznesie wizerunek i opinia to wszystko. Pracujesz na niego latami, a bardzo szybko możesz zniweczyć całą pracę jednym potknięciem.

    Jak dbać o ten wizerunek? Przede wszystkim spłacaj regularnie wszelkie zobowiązania, zarówno wobec kontrahentów, jak i pracowników. Zyskasz tym samym opinię rzetelnej firmy. Ludzie będą chcieli u Ciebie pracować, a inne firmy robić z Tobą interesy, bo będą pewni, że można Ci zaufać.

  5. Unikniesz zbędnego ryzyka

    Firmy faktoringowe, takie jak SMEO oferują w ramach faktoringu dodatkowe usługi. Jedną z nich jest weryfikacja kontrahenta. Faktor przeprowadzi wywiad gospodarczy, dzięki czemu Ty zyskasz pewność, że współpracujesz z rzetelną firmą.

Zamiana faktur na gotówkę coraz popularniejsza

Rynek faktoringowy rozwija się bardzo dynamicznie pomimo zawirowań i kryzysu gospodarczego. 2022 rok przyniósł znaczące wzrosty w obszarze faktoringu. Polscy faktorzy zrzeszeni w PZF (Polski Związek Faktorów) sfinansowali w 2022 r. wierzytelności o wartości ponad 460 mld zł, czyli o 27 proc. więcej niż w 2021 r. Faktury na gotówkę zamieniło 25 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania prawie 24 mln dokumentów płatniczych. Jeszcze 10 lat temu z faktoringu skorzystało zaledwie 5,5 tys. firm.

Innowacja i produkt SMEO. Jaka technologia za tym stoi?

Kluczem do sukcesu jest obszar ryzyka. Połączenie know-how oraz sztucznej inteligencji (AI) daje bardzo niską szkodowość portfela przy zachowaniu wysokiej sprzedaży.

Wykorzystanie potencjału BigData i sztucznej inteligencji pozwala na szybką ocenę klientów.

SMEO posiada zautomatyzowany system oceny ryzyka, który stanowi połączenie najefektywniejszych standardów bankowych z alternatywnymi technikami scoringowymi (w tym dane z social mediów), co obniża koszty weryfikacji. Zastosowanie mechanizmów sztucznej inteligencji i machine learning w analizie ryzyka kredytowego przyspiesza proces weryfikacji do kilku sekund i znacząco redukuje koszty obsługi.

Proces oceny ryzyka wyłudzenia jest w pełni zautomatyzowany i bazuje na szeregu kryteriów oraz algorytmach samouczących się w postaci sztucznych sieci neuronowych w formie trójwarstwowego perceptronu z sigmoidalną funkcją przejścia uczonego w modelu nadzorowanym metodą propagacji wstecznej.

Parser wyciągów bankowych (PSD II) - w oparciu o 698 reguł i słownik 18 027 zasad rozpoznaje („czyta”) wyciągi bankowe pozwalając na podział, rozpoznanie i przypisanie transakcji. Poprawne określenie rzeczywistych transakcji stojących za pozycjami wyciągu umożliwia rzetelną ocenę zdolności kredytowej oraz analizę antyfraudową. Zagospodarowanie możliwości dyrektywy PSD II pozwala na efektywne poznanie Klientów z małą lub brakiem historii kredytowej w tym start-up’ów.

AI w obszarze decyzji finansowania faktur - modele machine-learning’owe określą prawdopodobieństwo opóźnienia w spłacie faktury. Selekcja zmiennych za pomocą algorytmu enetycznego, który bazując na klasyfikatorze Random Forest wybiera najbardziej znaczące cechy do dalszego treningu. Trenowanie modeli Random Forest i XGBoost z wykorzystaniem optymalizacji bayesowskiej ich parametrów.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: