Czym jest księgowość online i komu się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 2018-04-25  |  Średni czas czytania: 01:57
Artykuł reklamowy
Nieważne jak dużą firmę prowadzimy i ile osób jest w niej zatrudnionych, niemal każdy przedsiębiorca korzysta z księgowości. Kwestia tego, w jaki sposób jest prowadzona. Są tak naprawdę trzy możliwości: zatrudnienie księgowej, skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, lub samodzielne prowadzenie księgowości. Coraz bardziej popularna staje się księgowość online, która to, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na działaniach w Internecie.
Czym jest księgowość online i komu się opłaca?

Księgowość dla małych firm

Mały przedsiębiorca, który miesięcznie ma tylko kilka faktur do rozliczenia, może spróbować sam prowadzić księgowość, jednak często potrzebna jest znajomość fachowych zagadnień i aktualnego prawa z zakresu księgowości. Na zapoznanie z nieustannie zmieniającymi się regulacjami prawnymi trzeba przeznaczyć niemało czasu, a ich nieznajomość nie wchodzi w rachubę, bo przy każdej ewentualnej kontroli wszystkie błędy mogą przysporzyć problemów.

Usługi księgowej lub biura rachunkowego wiążą się z kosztami, ich wysokość uzależniona jest od ilości dokumentów, które miesięcznie generuje przedsiębiorca. Z kolei biuro księgowe online to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i małe firmy. Rozlicza się głównie w oparciu o księgę przychodów i rozchodów. Również w momencie, gdy ktoś stawia pierwsze kroki w biznesie, rachunkowość online, będzie pomocna. W zakres świadczonych usług bardzo często wchodzi szereg porad i pomocy, a czasem i bonusów.


biuro-rachunkowe-online

Oszczędność czas i pieniędzy

Należyte funkcjonowanie przedsiębiorstwa uzależnione jest od szeregu czynników. Biorąc pod uwagę aspekty księgowe, ważna jest optymalizacja podatkowa. W zależności od segmentu prowadzonej działalności może być inna. Posiadając odpowiednie narzędzia przedsiębiorca jest w stanie samodzielnie zarządzać sprawami księgowymi poprzez internetową księgowość. Aplikacja jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem aniżeli zatrudnienie księgowej, czy skorzystanie z usług biura księgowego gdy generuje się dużo niewielkich faktur. Często wystawia się faktury na niewielkie kwoty, a większość biur nalicza opłatę za sztuki. W takiej sytuacji, np. przy ilości 20 faktur, koszty mogą wynosić nawet 150 zł. Tak więc, usługi księgowe przez Internet, to oczywista oszczędność, nie tylko pieniędzy, ale i czasu - wszystko załatwimy bez wychodzenia z domu.

Konkretne wsparcie w księgowości

Korzystając z internetowego biura rachunkowego (np. Tax Care) otrzymujemy pełny dostęp do serwisu. Fachowcy służą pomocą w postaci chociażby artykułów czy porad księgowych online. Coraz więcej firm oferuje wsparcie 24h/dobę, poprzez Internet, lub kontakt telefoniczny.

Dużym plusem jest to, że księgowość online wiąże się z wieloma udogodnieniami i wygodą. Wystarczy, że zarówno swoje, jak i kontrahentów dane podamy w systemie tylko raz. System zajmie się całą resztą: numeracją dokumentacji do odnalezienia adresu Urzędu Skarbowego, księgowaniem we wszystkich ewidencjach. Ponadto, przedsiębiorca otrzymuje gotowe, wypełnione deklaracje PIT-5, VAT-R, VAT-7, ZUS, DRA itp.


biuro-rachunkowe-online

Ogrom możliwości

Opinie o księgowości online są bardzo pozytywne. W momencie, gdy wszelkie sprawy księgowe można załatwić bez wychodzenia z domu, przy pomocy wysoce wykwalifikowanych księgowych trudno jest doszukać się wad. I tak liczyć możemy na takie usługi jak:

  • Wystawianie faktur;
  • Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, Ewidencji Zakupów i Sprzedaży VAT;
  • Rejestrowanie przychodów i rozchodów;
  • Obliczanie zobowiązań dochodowych (podatkowych, VAT), składek ubezpieczeniowych (ZUS);
  • Tworzenie i wysyłanie do Urzędu Skarbowego JPK (Jednolity Plik Kontrolny);
  • Generowanie deklaracji podatkowych;
  • Ewidencja i amortyzacja wyposażenia, środków trwałych i pojazdów;

Ponadto można się zdecydować na skorzystanie z zaawansowanych narzędzi, tj.:

  • Moduły pracownicze (kadry i płace);
  • System CRM, który ułatwia utrzymywanie kontaktów z kontrahentami i klientami;
  • System magazynowy, z ewidencją ilości i wartości towarów i produkcji;
  • Automatyczna integracja z wieloma aplikacjami, sklepami internetowymi, systemami płatności internetowych itp.;

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: