Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny i jak skorzystać z niego mądrze?

Ostatnia aktualizacja: 2020-04-28  |  Średni czas czytania: 02:31
Artykuł reklamowy
Kredyt na cokolwiek to poniekąd symbol naszych czasów. Bierzemy je w istocie absolutnie na wszystko, począwszy od nieruchomości, a skończywszy na nowym mikserze do kuchni. O ile jesteśmy w stanie spłacać swoje zobowiązania, to nie mamy większego problemu. Czasem jednak zdarza się tak, że należności zaczynają się piętrzyć, a pracy i zarobków powoli ubywa lub po prostu przestają wystarczać na taki poziom życia, jaki sobie założyliśmy. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Jak zarządzać wieloma kredytami na raz, żeby efektywnie - i w sensownym czasie - się od nich uwolnić? O co w ogóle chodzi w kredycie konsolidacyjnym?
Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny i jak skorzystać z niego mądrze?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Zazwyczaj, gdy myślimy o kredycie, przed oczami staje nam ten hipoteczny - na nieruchomość, lub ten konsumpcyjny - na wakacje, zakup auta czy podobną rzecz. Nie jest to jednak jedyne, co bank może nam zaoferować. W sytuacji, gdy chcemy połączyć swoje już istniejące zobowiązania i zamienić je w jedno, możemy rozważyć skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. Jest to specyficzny produkt bankowy, który, pomimo swojej nazwy, nie sprawia, że na naszym koncie pojawiają się dodatkowe środki. Konsolidacja jest procesem, w którym zbieramy wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania i zamieniamy je w jedno. Taki proces sprawia, że nasza sytuacja finansowa staje się trochę bardziej uporządkowana - nie musimy pamiętać na przykład o pięciu różnych ratach w ciągu miesiąca, ponieważ płacimy jedną. Kredyt konsolidacyjny umożliwia również wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym zmniejszeniu miesięcznej raty, co może być kluczowe i bardzo pomocne dla osób usiłujących wyjść z długów.

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może zostać zaciągnięty tylko przez osobę, która już posiada inne zobowiązania i chce je połączyć w jedno. Przykładowo, gdy mamy włącznie z partnerem kilka mniejszych pożyczek, ale suma ich rat stanowi znaczną część naszego miesięcznego budżetu, skorzystanie z konsolidacji zamieni je w jedną, mniejszą należność, ale jednocześnie wydłuży czas, przez jaki będziemy płacić raty. Takie działanie ma wiele plusów i nie da się ukryć, że obsługa mniejszej i przede wszystkim pojedynczej miesięcznej należności będzie dla wielu osób prostsza. Przykłady kredytu konsolidacyjnego znajdziesz na różnych stronach na przykład tutaj: kredyt-dla-zadluzonych.pl/kredyt-konsolidacyjny-ranking/.

Kiedy warto, a kiedy nie warto konsolidować kredytów?

Łączenie zobowiązań jest dobrym, a często i jedynym wyjściem z sytuacji w momencie, gdy stajemy pod ścianą naszych możliwości finansowych. Jeżeli suma rat przekracza to, co możemy zapłacić, dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego, niż nie płacić w ogóle. Narzędzie to umożliwia więc wyjście z długów przede wszystkim dla osób, których sytuacja jest już naprawdę poważna i którym żadne inne rozwiązanie nie jest w stanie przynieść realnej korzyści na dłuższą metę.

Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy w stanie spłacać pojedyncze raty bez większego problemu, a jedynym powodem, dla którego zainteresowaliśmy się kredytem konsolidacyjnym jest nasza wygoda, być może warto przemyśleć tę decyzję. Konsolidacja sprawia wprawdzie, że płacimy mniejsze raty, ale robimy to przez dłuższy czas, niż wynika z osobnych umów na każdą pożyczkę, jaką wzięliśmy. Z tego względu w ostatecznym rozrachunku zapłacimy więcej, niż za pojedyncze kredyty. O ile w sytuacji, gdy nie ma innego wyjścia, kredyt konsolidacyjny jest ostatnią deską ratunku, o tyle gdy chęć jego zaciągnięcia wynika tylko z wygody, warto się zastanowić, czy chcemy płacić tylko za to, by móc robić jeden przelew zamiast kliku.

Jak poradzić sobie w trudnej sytuacji finansowej?

Warto pamiętać, że konsolidacja kredytów to jedno z wielu narzędzi, jakie może nam pomóc wyjść ze spirali zadłużenia lub po prostu spłacić namnożone należności. Jeżeli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej przede wszystkim nie obawiajmy się prosić o pomoc - czasem warto jest zapłacić doradcy, aby nas nakierował na odpowiedni tor, niż samemu błądzić po omacku. Przy okazji wychodzenia z długów ważna jest także nasza kondycja psychiczna, więc w sytuacji, gdy jesteśmy zmęczeni i zdruzgotani problemami natury finansowej, warto także zadbać o wsparcie specjalisty psychologa, który pomoże nam przepracować temat i stopniowo z niego wyjść.

W sytuacji, gdy mamy do spłaty wiele różnych kredytów, warto pamiętać, że nie jest to jeszcze koniec świata. Jeżeli nie dajemy sobie rady z każdym zobowiązaniem z osobna, możemy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli nam płacić tylko jedną ratę miesięcznie. Najczęściej będzie ona również niższa, co jest szczególnie korzystne dla osób, których zobowiązania, należności i pożyczki z różnych względów zaczęły przekraczać realne miesięczne możliwości finansowe.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: