Długoterminowy wynajem samochodów - czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-02  |  Średni czas czytania: 03:34
Artykuł reklamowy
W obecnych czasach praktycznie każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochód. Wybór rodzaju i modelu auta uzależnione jest od potrzeb jego właściciela. Niektórzy potrzebują dużego rodzinnego vana, innym wystarcza mała osobówka do jazdy po mieście. Ponadto wielu przedsiębiorców w jednym samochodzie zawiera potrzebę posiadania samochodu dostawczego z samochodem osobowym. Różnice w wyborze auta dotyczą również formy jego finansowania. Część konsumentów może sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, spora część przedsiębiorców korzysta z leasingów, inni wybierają kredyt samochodowy. W ostatnich latach pojawiła się nowa opcja, dla tych, którzy cenią sobie wygodę i spokój. To wersja dla tych, dla których samochód jest jedynie narzędziem zaspokajającym potrzebę komfortowej komunikacji. Czym jest wynajem długoterminowy? Czym różni się od leasingu, czy kredytu na samochód? Ile kosztuje długoterminowy wynajem samochodu?
Długoterminowy wynajem samochodów - czy to się opłaca?

Czym jest długoterminowy wynajem samochodu?

Polacy przyzwyczajeni są do kupowania dóbr na własność. Do nowych rozwiązań przeważnie podchodzimy z rezerwą. Świadczy o tym choćby chęć posiadania mieszkania na własność. Jeśli konsument ma możliwość otrzymać kredyt hipoteczny, zdecydowanie woli się zadłużyć, niż wynajmować mieszkanie od osób trzecich. Czy takie samo podejście mamy do wynajmu samochodów?

Wynajem długoterminowy jest niczym innym jak formą wypożyczenia samochodu od jego właściciela - przeważnie jest nią wypożyczalnia. Aby wynajem doszedł do skutku strony umowy, czyli właściciel i najemca muszą podpisać między sobą stosowną umowę. Przez czas trwania umowy najemca jest jedynie użytkownikiem, właścicielem pozostaje cały czas wypożyczalnia. Najem jest oczywiście płatny, a wysokość spłacanych rat uzależniona jest od modelu i marki samochodu, jego wielkości, czy nałożonych przez właściciela prowizji. Umowa na ogół zawierana jest na okres 36 miesięcy, a najemca zobowiązuje się w niej regulować opłaty zgodnie z harmonogramem. Co więcej, raty obejmują nie tylko samą usługę najmu, ale także koszty utrzymania samochodu. Ponadto po zakończeniu umowy użytkownik ma możliwość wykupu samochodu lub może je po prostu zwrócić właścicielowi i wynająć zupełnie inny samochód.

Jakie są zalety i wady najmu długoterminowego?

Tak jak w przypadku każdej usługi, najem długoterminowy ma swoje słabe i mocne strony. Warto je poznać, by móc świadomie dokonać wyboru, czy to rozwiązanie jest dopasowane do naszych potrzeb.

Dużą zaletą najmu długoterminowego, jest zawarcie wielu usług dodatkowych wchodzących w koszt najmu, a które normalnie pokrywamy, gdy jesteśmy właścicielami samochodu. Płacąc za wynajem auta, opłacamy nie tylko możliwość jego użytkowania. Ponadto w koszty podzielone na miesięczne raty wliczone są również koszty rejestracji samochodu, jego ubezpieczenie, czyli obowiązkowa polisa OC (odpowiedzialność cywilna), a przeważnie również ubezpieczenie AC (autocasco) i assistance. Do raty wliczone są również coroczne przeglądy techniczne, sezonowa wymiana opon, czy też likwidacja drobnych szkód wynikających z normalnej eksploatacji pojazdu. Dużym plusem jest również opłacony już serwis wymiany części, wymiana, czy dolewanie płynów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania auta. Większość wypożyczalni udostępnia swoim klientom również kartę paliwową.

Z drugiej strony, najem długoterminowy ma także swoje wady. Jedną z nich jest limit kilometrów, które można pokonać w ciągu trwania umowy. To szczególna niedogodność dla tych osób, które często i dużo podróżują. Zdarza się, że na koniec trwania umowy, dochodzi do konieczności dopłaty za uszkodzenie samochodu lub jego zbytnią eksploatację, np. przekroczenie zakontraktowanego limitu kilometrów. Konsumenci czasami narzekają na niewielki wybór modeli, czy brak możliwości podniesienia standardu samochodu.

Rozważając wynajem długoterminowy, warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Za zdecydowany plus najmu możemy uznać wygodę korzystania. Najemca nie musi martwić się o serwis, wymianę opon, czy poszukiwanie najkorzystniejszej polisy. Ponadto, jeśli model samochodu nie sprawdził się po zakończonej umowie, może zwrócić samochód bez konieczności poszukiwania nowego nabywcy. W razie stłuczki konsument nie traci również zniżek na ubezpieczenie. To dla wielu osób istotny argument przy wyborze tej formy nabycia środka transportu.

Jaka jest różnica pomiędzy najmem długoterminowym, leasingiem i kredytem na samochód?

Główną różnicą pomiędzy najmem, leasingiem i kredytem na samochód jest moment zakończenia umowy. Zarówno przy kredycie na samochód używany bądź nowy, jak i przy leasingu samochodowym po spłacie zostaje się pełnoprawnym właścicielem użytkowanego pojazdu. W przypadku wynajmu długoterminowego nie dochodzi do tego. Oczywiście, jeśli najemca jest zainteresowany wykupem użytkowanego samochodu, może to zrobić, nie jest to jednak konieczne.

Istotną różnicą jest również to, że auto w leasingu przypisane jest do majątku klienta - może zatem korzystać z odpisów podatkowych. W przypadku najmu długoterminowego nie jest się posiadaczem użytkowanego pojazdu, a koszty zostają po stronie najemcy.

Kolejna różnica to roczny limit kilometrów przy wynajmie długoterminowym. Przeważnie wynajmujący może rocznie przejechać około 20 000 km. Jeśli limit zostanie przekroczony, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty. Im mniejszy limit wybierze użytkownik auta, tym mniej wyniesie miesięczna rata.

Brak wpłaty własnej - konsument decydujący się na długoterminowy wynajem samochodu, nie musi posiadać wkładu własnego, który wymagany jest np. przy kredycie samochodowym czy leasingu. Więcej informacji na temat finansowania zakupu auta i nie tylko znajdziesz na stronie internetowej everlike.pl.

Długoterminowy wynajem samochodów - czy to się opłaca?

Analizując różne opcje finansowania pojazdu, można dojść do zaskakującego wniosku, że długoterminowy wynajem samochodu jest korzystny. Przykładowo, za nowy samochód o wartości 170 000 złotych miesięczna rata najmu wyniesie około 2 700 złotych. Gdyby konsument zdecydował się na zakup tego samego samochodu z kredytem na 5 lat, rata wyniosłaby, aż o 1 000 złotych więcej, a w leasingu na ten sam okres koszt raty jest na poziomie prawie 3 400 złotych. Ponadto przy wynajmie samochodu konsument nie musi ponosić dodatkowych kosztów ubezpieczenia, które przy kredycie na nowy samochód może wynosić nawet 7 000 złotych. Dodatkowe koszty, które ponosi kredytobiorca (przegląd, serwis, opony), nie dotyczą osoby korzystającej z najmu długoterminowego. Nie są to małe koszty. Przegląd, coroczny serwis, czy wymiana opon to dodatkowy koszt roczny na poziomie około 4 000 złotych.

Patrząc na koszty, można powiedzieć, że wynajem długoterminowy jest dość korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia finansowego. Z drugiej strony nie zawsze jest to dobre wyjście dla przedsiębiorców. Wynajem z pewnością jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu ani ochoty zajmować się kwestiami formalnymi, a ponadto cenią sobie komfort i wygodę. W razie awarii samochodu, czy stłuczki za naprawę samochodu odpowiedzialny jest najemca, co dla wielu osób jest ogromnym udogodnieniem. Nie trzeba się zastanawiać, gdzie oddać samochód, aby jego naprawa przebiegła szybko, sprawnie i bez komplikacji.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: