Firmy pracują zdalnie. Z czego korzystają?

Ostatnia aktualizacja: 2020-05-20  |  Średni czas czytania: 01:56
Artykuł reklamowy
Wiele firm w Polsce w związku z pandemią koronawirusa zdecydowało się umożliwić pracę zdalną tym zatrudnionym, którzy mogą tak wykonywać obowiązki. Łatwiej w tym trudnym czasie poradzą sobie te przedsiębiorstwa, które już wcześniej były przygotowane na ewentualność wykonywania przez pracowników obowiązków na odległość. Sprawdźmy, czy rzeczywiście wielu Polaków pracuje zdalnie, a jeśli tak, to z jakich narzędzi mogą korzystać?
Firmy pracują zdalnie. Z czego korzystają?

Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie?

Częstą wątpliwością związaną z pracą zdalną jest to, czy zatrudnieni będą w stanie wykonywać swoje obowiązki tak samo efektywnie jak w biurze. Wyniki badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab mogą wydawać ci zaskakujące. Respondenci twierdzą, że:

  • pracują tak samo lub bardziej efektywnie – ponad 50 proc.,
  • nie widzą żadnej różnicy w swojej efektywności – 37 proc.,
  • ich wydajność wzrosła – 18 proc.

75 proc. respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że zdalne wykonywanie obowiązków wymaga samodyscypliny, a 60 proc. uważa, że wie, jak efektywnie pracować w domu.

Czy rzeczywiście wiele firm wybrało pracę zdalną? W drugiej połowie marca  firma GfK Polonia przeprowadziła badanie, z którego wynika, że ponad połowa respondentów nadal musi jeździć do pracy. Ze względu na pandemię tylko 17 proc. wykonuje swoje obowiązki w domu. Wynika to m.in. z tego, że tylko wybrane prace można realizować zdalnie. Ci, którzy mają taką możliwość, mogą korzystać z wielu rozwiązań. 

1. Zdalne przyjmowanie zamówień

Jeśli tylko firma posiada stronę internetową, to może w ten sposób prezentować klientom ofertę, zamiast robić to w biurze. W wielu biznesach prezentacje na żywo zostały wstrzymane. Nawet jeśli przedsiębiorca nie zadbał o posiadanie strony, to może to zrobić teraz. Nie wymaga to od niego specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że wybierze hosting WordPress i przy pomocy instalatora aplikacji zainstaluje ten system CMS. Może skorzystać z darmowego szablonu, opisać ofertę i w ten sposób przekazywać zainteresowanym informacje. Jeśli chce to zrobić jeszcze łatwiej, to może wykorzystać kreator WWW, dzięki któremu otrzyma gotową, założoną już stronę, którą należy tylko spersonalizować, tj. wprowadzić treść i wybrać, jakie rozwiązania mają być wykorzystane w serwisie.

2. Obsługa poczty

O ile firma posiada odpowiednie rozwiązania, to nie ma potrzeby, żebyś odbierał pocztę elektroniczną w biurze. Prawie każdy dobry e-mail dla firm umożliwia obsługę przez przeglądarkę. Wystarczy się zalogować. Najczęściej wiadomości możesz pisać w trybie offline, a zostaną one wysłane dopiero wtedy, kiedy uzyskasz połączenie z siecią. Na adres poczty elektronicznej klienci mogą przesyłać zapytania, ale możesz im pewne kwestie tłumaczyć telefonicznie lub podczas konferencji online.

3. Spotkania online

Jeśli z klientem nie możesz spotkać się osobiście, to wykorzystaj narzędzia, dzięki którym zorganizujesz spotkanie online. Użyj do tego aplikacji TeamViewer. Program ten jest bardziej znany jako rozwiązanie do uzyskiwania zdalnego połączenia np. z komputerem, który znajduje się w biurze, co pozwala pracować ci na nim, jakbyś był w firmie. Innym zastosowaniem tej aplikacji jest możliwość zaaranżowania konferencji online. Wystarczy, że klient zainstaluje program TeamViewer, a ty podasz mu ID Meetingu. Gotowe – możecie rozmawiać. Jakość videokonferencji prowadzonej w tym programie jest bardzo wysoka. TeamViewer jest najpopularniejszym na świecie rozwiązaniem służącym do zdalnego połączenia z urządzeniem. Dziennie jest on pobierany przez 400 tys. osób, a jednocześnie korzysta z niego średnio 45 milionów użytkowników.

To tylko wybrane rozwiązania, które mogą ułatwić firmie pracę w nowej rzeczywistości. Wybór innych powinien być dopasowany do rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku niektórych biznesów jedynie część obowiązków można realizować zdalnie.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: