Generalny wykonawca - jak wybrać najlepszą firmę?

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-26  |  Średni czas czytania: 02:02
Artykuł reklamowy
Wybór generalnego wykonawcy to nie jest łatwy temat. Rzetelna, solidna firma sprawi, że realizacja Twojej inwestycji zakończy się powodzeniem. Jak jednak wybrać właściwego generalnego wykonawcę? Na co zwrócić uwagę? Jak nie popełnić błędu? Zapraszamy po garść porad, które znacznie pomogą Ci w podjęciu decyzji.
Generalny wykonawca - jak wybrać najlepszą firmę?

Zadania generalnego wykonawcy

Generalny wykonawca to podmiot, który odpowiedzialny jest za kompleksową realizację prac budowlanych i montażowych. Zleceniodawcą jest inwestor, który podpisuje z generalnym wykonawcą umowę. Do najważniejszych zadań generalnego wykonawcy należy czuwanie nad każdym etapem prac budowlanych. To generalny wykonawca trzyma pieczę nad przygotowaniem projektu, produkcję konstrukcji stalowych (w także montaż elementów stalowych, elewacji oraz pokrycia dachów), czy nawet prace wykończeniowe. Co więcej, w gestii generalnego wykonawcy leży również przygotowanie kosztorysu, który powinien zawierać również optymalizację kosztów. Jak widać, generalny wykonawca odpowiada za wiele rzeczy, które znacząco mogą wpłynąć na jakość i całkowity koszt planowanej inwestycji, dlatego też warto odpowiednio przygotować się do wyboru właściwego podmiotu. Czas dowiedzieć się, jak znaleźć najlepszego generalnego wykonawcę.

Poznaj rekomendacje

Poszukiwania generalnego wykonawcy warto rozpocząć od zapoznania się z rekomendacjami i poleceniami. Należy sprawdzić jakie inwestycje były realizowe przez daną firmę oraz jakie typy projektów najczęściej są realizowane.

„Jesteśmy dumni z przeprowadzonych realizacji, dlatego też chętnie udostępniamy naszym potencjalnym partnerom w biznesie nasze liczne rekomendacje. Nasza firma od blisko 30 lat z powodzeniem pełni funkcje generalnego wykonawcy nawet najbardziej skomplikowanych i nietypowych projektów. Zapewniamy pełne wsparcie merytoryczne i techniczne, które gwarantuje zadowolenie nawet najbardziej wymagających inwestorów. ” - mówi Tomasz Brzózka, dyrektor ds. generalnego wykonawstwa w firmie Promus z siedzibą w Rudzie Śląskiej, specjalizującej się w kompleksowych realizacjach inwestycji budowlanych.

Warto także skorzystać z rekomendacji znajomych firm oraz firm współpracujących, gdyż wtedy masz pewność, że opinie te są wiarygodne.

Sprawdź opinie w internecie

Jeżeli nie masz możliwości sięgnięcia po bezpośrednie opinie lub wybrana przez Ciebie firma nie posiada rekomendacji to możesz próbować znaleźć opinie w internecie, choć warto wziąć poprawkę, iż nie zawsze muszą być one autentyczne. Duża ilość pozytywnych opinii nie zawsze musi oznaczać, że dany generalny wykonawca ma renomę. Czasem jest to wynik zaplanowanych działań marketingowych. Na forach internetowych, zwłaszcza o tematyce budowlanej warto podpytać zachwalających użytkowników o szczegóły dotyczące danej realizacji, by potwierdzić ich wiarygodność.

Poznaj zaplecze techniczne i finansowe

Generalnego wykonawcę, którego bierzesz pod uwagę, warto zapytać o sprawy formalne. Przede wszystkim dobrze jest się skupić na posiadanych certyfikatach oraz sprzęcie budowlanym na jakim pracuje. Jeżeli dany generalny wykonawca prace podleca to trzeba też poznać osoby z daną firmą współpracujące. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie firmy w Krajowym Rejestrze Dłużników, by uniknąć ewentualnych kłopotów wynikających ze złej kondycji finansowej firmy. Nie bez  znaczenia jest także sama konstrukcja umowy. „Warto pamiętać, że warunki umowy o generalne wykonawstwo szczegółowo określone są w Kodeksie Cywilnym na podstawie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku. Umowa jest podstawowym dokumentem warunkującym ustalenia z klientem i jako generalny wykonawca inwestycji na jego podstawie zobowiązujemy się do dostarczenia ukończonej inwestycji w określonym terminie końcowym, a także wykonania realizacji zgodnie z przedstawioną dokumentacją oraz przestrzegania standardów prawa budowlanego. Jest to niezwykle ważny dokument zarówno dla nas, jak i dla inwestora” - dodaje.

Sprawdź inwestycje już zrealizowane

Na koniec warto dodać, że dobrze jest postawić na doświadczonego generalnego wykonawcę, za którym stoi szereg sprawnie zrealizowanych, wysokiej jakości inwestycji. Dobrze jest zobaczyć zwłaszcza te uskutecznione projekty, które są najbardziej zbliżone do Twojej inwestycji, dzięki czemu będziesz w przybliżeniu miał świadomość, czego możesz się spodziewać. Warto porozmawiać ze zleceniodawcami i Wiesz już, jak wybrać najlepszego generalnego wykonawcę. Należy jedynie podjąć decyzję i przystąpić do działania. Powodzenia!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: