Hosting Wordpress - czy warto?

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-11  |  Średni czas czytania: 02:03
Artykuł reklamowy
WordPress to system CMS, który osiągnął na rynku taki sukces, o jakim prawdopodobnie nawet nie śnili twórcy tego oprogramowania. Projekt, który początkowo miał służyć powstaniu rozwiązania do blogowania, rozwinął się do tego stopnia, że jest wykorzystywany do tworzenia większości stron na świecie. Co więcej – usługa ta doczekała się nawet dedykowanego hostingu.
Hosting Wordpress - czy warto?

WordPress – podstawy sukcesu

Pierwszy wydanie systemu WP pojawiło się 27 maja 2003 roku. Od tej pory ukazało się mnóstwo wersji tego rozwiązania, a co istotne – jest ono wciąż aktualizowane i rozwijane. Podstawą sukcesu osiągniętego przez ten CMS było przede wszystkim postawienie na prostotę. WordPress nie jest systemem, który wymaga tygodni szkoleń, żeby pojąć jego obsługę. Nawet jeśli nie masz doświadczenia z takimi rozwiązaniami, to powinieneś dosyć szybko zrozumieć, jak wykonywać podstawowe zadania. Są oczywiście i takie prace, które wymagają wiedzy programistycznej, ale zdecydowaną większość najważniejszych działań wykonasz samodzielnie. Ogromną siłę tego rozwiązania stanowi to, że do twojej dyspozycji są setki pluginów, czyli dodatków, które rozszerzają możliwości tego CMS-a. Tzn. dzięki temu system może służyć również do innych celów, niż dedykowana jest jego podstawowa wersja. Bez konieczności zmian programistycznych możesz zyskać dodatkowe funkcje, np. oprogramowanie sklepu internetowego, dzięki czemu założysz sklep na WordPressie.

Wspominałem o ogromnej popularności WP. Oczywiście jest to potwierdzone analizami. Z danych W3Techs z maja 2020 roku wynika, że 37,2 proc. wszystkich stron na świecie korzysta z tego rozwiązania, a biorąc pod uwagę wyłącznie strony oparte na systemie CMS, jest to aż 63,4 proc. Dla porównania udział Joomli!, innego popularnego CMS-a, wynosi odpowiednio 2,4 proc. i 4,2 proc. Można zatem ocenić, że w tym momencie WordPress jest bezkonkurencyjny.

Hosting Wordpress

Popularność tego CMS-a spowodowała, że firmy hostingowe zaczęły tworzyć rozwiązania dedykowane WordPressowi. Co może oznaczać, że hosting jest stworzony właśnie na WP? Przede wszystkim powinien mieć odpowiednie parametry, ale w 90 proc. przypadków nie oznacza to, że na serwerze możesz zainstalować wyłącznie WordPressa. Byłoby to nawet złe rozwiązanie, gdyż w przypadku chęci skorzystania z innego systemu CMS-a, musiałbyś płacić za kolejny hosting. Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting WordPress? Oto kluczowe dla niego rozwiązania:

  • Liczba instalacji – czyli to, ile stron możesz założyć. Może być ich kilka, a może też nie być pod tym względem ograniczeń. Nawet jeśli w ofercie znajdziesz informację o braku limitów, pamiętaj, że do dyspozycji masz pewną powierzchnię i ona kiedyś się skończy, więc ilość stron nie może być dowolna.
  • Dysk SSD – jest on zdecydowanie szybszy niż HDD. Testy pokazują ogromną różnicę pomiędzy wydajnością tych urządzeń, a przecież obecnie szybkość działania stron WWW ma kluczowe znaczenie zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i widoczności w wyszukiwarce Google. Zwróć również uwagę na to, czy pojemność dysku jest wystarczająca dla twoich usług.
  • Dostępność SSH – protokół ten daje możliwość wprowadzania zmian na serwerze za pomocą komend. Aby edytować plik, nie musisz go pobierać na dysk komputera. Wystarczy, że skorzystasz z programu takiego jak PuTTy, zalogujesz się na serwer i użyjesz odpowiednich poleceń. To już jednak zadanie głównie dla zaawansowanych użytkowników.
  • Dostępność WP-CLI – to proste narzędzie do szybkiego i wygodnego zarządzania serwerem. Ułatwia ono wykonywanie wielu zadań, szczególnie w przypadku posiadania kilku serwisów na WP. To również opcja głównie dla zaawansowanych.
  • Certyfikat SSL – czyli rozwiązanie, które szyfruje dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem. Certyfikat ten jest jednym z czynników rankingowych Google, tzn. ma wpływ na pozycję w wynikach organicznych.
  • Autoinstalator – dzięki niemu strona na WP może być gotowa do dyspozycji po kilku kliknięciach myszką. Po dokonaniu instalacji wystarczy tylko wypełnić dane, wybrać szablon czy wtyczki.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: