Jak elektroniczna wymiana danych w logistyce wspiera branżę?

Ostatnia aktualizacja: 2023-01-16  |  Średni czas czytania: 01:34
Artykuł reklamowy
W logistyce zdecydowanie najważniejsza jest właściwa organizacja. To od niej zależy, czy nie będzie dochodziło do pomyłek, a wszelkie usługi będą realizowane na czas. Zresztą to nie jedyne korzyści wynikające z właściwej organizacji. Pomaga w niej EDI. Czym jest EDI, czyli elektroniczna wymiana danych w logistyce? Czemu warto wdrożyć to rozwiązanie?
Jak elektroniczna wymiana danych w logistyce wspiera branżę?

Co to jest EDI w logistyce?

Pod skrótem EDI kryje się elektroniczna wymiana danych. Mowa o rozwiązaniu usprawniającym funkcjonowanie każdej firmy. Jednak w logistyce jest ono szczególnie przydatne. EDI w logistyce to połączenie działów przyjmowania towarów, sortowania, magazynowania i wydawania. A to jeszcze nie wszystko. Generalnie elektroniczna wymiana danych polega na połączeniu wszelkich obszarów firmy, w których wykorzystywane są systemy przechowywania danych. W praktyce w firmach logistycznych z oprogramowania tego typu korzysta się w zasadzie we wszystkich działach.

Zatem EDI umożliwia sprawne, a co jeszcze ważniejsze, automatyczne przesyłanie danych pomiędzy systemami obsługującymi poszczególne działania. Dotyczy to nie tylko działań bezpośrednio powiązanych z transportem, ale też tych, które służą sprawnemu funkcjonowaniu całej firmy. Mowa tutaj choćby o księgowości. Jeśli wszystkie systemy są połączone, dane wprowadzone w jednym systemie natychmiast są dostępne we wszystkich pozostałych. Tym samym mogą z nich korzystać wszyscy uprawnieni pracownicy.

Elektroniczna wymiana danych w logistyce, czyli szybsza praca

Niewątpliwie jedną z największych korzyści, jakie daje elektroniczna wymiana danych w logistyce, jest przyspieszenie funkcjonowania całej firmy. Nie trzeba starać się o dostęp do żadnych danych, każdy pracownik ma je od razu. W efekcie procesy zachodzą szybciej. Przekłada się to na szybszą realizację usług, zatem również ich wyższą jakość.

EDI, czyli bezpieczeństwo

EDI, czyli bezpieczeństwo

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. Dzięki EDI w logistyce dane są o wiele bezpieczniejsze. Wynika to z faktu, że występują w wersji cyfrowej i są przesyłane po wcześniejszym zabezpieczeniu. Ryzyko utraty danych czy też ich kradzieży istotnie spada. To ważne ze względów bezpieczeństwa całego przedsiębiorstwa. Ich brak lub uzyskanie dostępu do nich przez nieodpowiednie osoby może przynieść istotne straty.

Mniej błędów, czyli istotna korzyść

Każdy człowiek jest omylny. Jeśli informacje czy dane są przekazywane od człowieka do człowieka, mogą wkraść się błędy. Natomiast elektroniczna wymiana danych w logistyce to automatyczny przepływ danych. Tym samym ryzyko powstania błędu jest dużo niższe, ponieważ nie trzeba samodzielnie przekazywać danych. Co więcej, dobre systemy tego typu posiadają funkcję identyfikacji błędów. Oznacza to, że w sytuacji wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości w danych, system informuje o tym użytkownika.

Dzisiaj z EDI w logistyce korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Ważne jest jednak nie tylko to, aby wprowadzić elektroniczną wymianę danych. Istotne jest również, aby odpowiadał za nią właściwy system. Warto wybrać rozwiązanie od zaufanej firmy. Poza tym liczy się również poprawne wdrożenie, które decyduje o późniejszym działaniu oprogramowania.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: