Jak szybko założyć własną działalność i konto firmowe w czasie pandemii w Banku PEKAO

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-07  |  Średni czas czytania: 05:29
Druga, jesienna fala zachorowań okazała się w Polsce znacznie poważniejsza od tej z początku roku. Coraz szersze obostrzenia zmuszają wielu przedsiębiorców do zmiany modelu pracy i przechodzenia w miarę możliwości na tryb pracy zdalnej. Wiele firm ma trudności finansowe, ogranicza produkcję, a często również zatrudnienie. Zmiany te wpływają w znaczny sposób na rynek pracy. Ze względu na gwałtowne zmiany rynku pracy i wygaszenie aktywności niektórych branż, coraz więcej osób stara się przebranżowić, przejść na samozatrudnienie i planuje rozpoczęcie swojej własnej działalności gospodarczej.
Jak szybko założyć własną działalność i konto firmowe w czasie pandemii w Banku PEKAO

Jednym z niewielu pozytywnych skutków zaistniałej sytuacji jest to, że większość firm, urzędów i instytucji rozpoczęło pełną obsługę klientów przez Internet. Do tej zmiany z pewnością doszłoby w najbliższej przyszłości, ale pandemia bardzo mocno przyspieszyła ten trend.

Jeśli znalazłeś się w gronie osób planujących założenie własnej firmy to aktualnie bez problemu możesz zrobić to przez Internet po zalogowaniu do bankowości elektronicznej i wypełniając wniosek o założenie firmy z kontem. Na etapie zakładania własnej firmy niezbędne jest podczas wypełniania wniosku założenie profilu zaufanego w Pekao (o ile klient go nie posiada), wybór rodzaju prowadzonej działalności według odpowiednich kodów PKD, wybór formy opodatkowania oraz formy prowadzenia księgowości.   We wniosku wysyłanym do CEIDG jest podawany też numer konta bankowego, które zostało założone podczas wypełniania wniosku.

Firmowe konto bankowe możesz otworzyć metodą tradycyjną poprzez wizytę w oddziale banku, jednak wiąże się to z koniecznością stania w kolejce, kontaktem z dużą ilością osób i poświęceniem sporej ilości czasu. Konto firmowe możesz również założyć zdalnie. Nie jest to zadanie skomplikowane, a sama procedura jest dość prosta i wygodna.

To jak otworzyć firmowe konto omówimy na przykładzie Banku PEKAO. Bank premiuje swoich klientów i za otwarcie konta firmowego możesz otrzymać nagrodę nawet 1000 zł - tyle wynosi suma różnych możliwych bonusów, między innymi: 300 zł za otwarcie Konta Przekorzystnego Biznes na selfie (premia wynosi 200 zł, gdy zrobisz to w oddziale banku), 200 zł za umowę na terminal płatniczy, 200 zł za transakcje wymiany walut oraz 300 zł za skorzystanie z kredytu. Dodatkowo możesz wziąć udział w loterii PEKAO S.A. i jeśli będziesz miał szczęście to wygrasz nagrodę główną - samochód BMW i3!

Jak działa szybkie otwieranie konta firmowego w Banku PEKAO

Bank Pekao S.A. jako pierwszy w Polsce udostępnił rachunek bankowy, który można otworzyć wyłącznie za pomocą biometrii z wykorzystaniem „selfie”. Na rynku obecne były już wcześniej konta firmowe z możliwością złożenia wniosku online jednak na koniec i tak umowę dostarczał do domu kurier lub do założenia rachunku potrzebne było połączenie wideo z konsultantem. W przypadku Bank Pekao, cała procedura zakładania konta dzieje się bez konieczności kontaktu z osobami trzecimi.

Do otworzenia konta firmowego przez Internet będziesz potrzebować jedynie dwóch rzeczy: dowodu osobistego i smartfona oraz około 10-15 minut.

Jak działa szybkie otwieranie konta firmowego w Banku PEKAO

W skrócie, na swoim smarfonie musisz zainstalować aplikację Banku Pekao o nazwie PeoPay, uzupełnić wszystkie niezbędne informacje dotyczące Ciebie i Twojej firmy, zrobić zdjęcie dowodu osobistego, a następnie potwierdzić swoją tożsamość poprzez zrobienie sobie selfie - samodzielnego zdjęcia Twojej twarzy, wykonanego za pomocą przedniej kamerki telefonu komórkowego.

Za weryfikację Twojego wniosku odpowiadają algorytmy sztucznej inteligencji oraz sami pracownicy Banku. W każdej chwili możesz skorzystać z pomocy konsultanta dzwoniąc pod numer infolinii: +48 (22) 59 12 232, 801 365 365.

Jeżeli jesteś już klientem Banku Pekao jako osoba fizyczna, możesz otworzyć swoje konto jeszcze szybciej. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej Pekao24 lub PeoPay i złożyć wniosek o konto firmowe uzupełniając tylko dane dotyczące Twojej firmy i zatwierdzając wniosek SMSem lub kodem autoryzacyjnym PeoPay.

Dzięki powyższym sposobom weryfikacji konto firmowe w Banku Pekaomożesz otworzyć przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, bez maseczki, bez wychodzenia z domu, wizyty w oddziale czy odwiedzin kuriera.

Uwaga!
Możliwość otwarcia konta online dotyczy wyłącznie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli planujesz założenie firmy w postaci innej formy prawnej niestety Trzeba będzie zgłosić się do placówki Banku - wynika to z nieco inne procedury.

Procedura zakładania konta firmowego w Banku PEKAO

Poniżej w 6 krokach dowiesz się jak założyć konto przez smartfona:

Krok 1

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest pobranie aplikacji mobilnej PeoPay ze sklepu Google Play lub Apple App Store. Dzięki tej aplikacji otworzysz Konto Przekorzystne Biznes. Po jej pobraniu i zainstalowaniu wybierz "Załóż konto" a następnie wybierz "Otwórz konto firmowe".

Uzupełnij NIP firmy, która ma status „aktywny” w CEIDG. Na podstawie NIP do wniosku zaciągną się z CEIDG dane firmy (REGON, PKD, rodzaj prowadzonej działalności, adres działalności, status,  e-mail i numer telefonu) oraz Twoje imię i nazwisko. Dodatkowo podaj swój login, jakiego będziesz używać, zaakceptuj Informację Administratora Danych i Regulamin Świadczenia Usług Drogą Elektroniczną.

Na wskazany numer telefonu otrzymasz od banku wiadomość SMS z hasłem tymczasowym.

Sprawdź czy zaciągnięty z CEIDG numer telefonu oraz adres e-mail jest poprawny. Jeśli chcesz go zmienić możesz go edytować. Zapisz również w bezpiecznym miejscu swój login.

Krok 2

Na numer telefonu otrzymasz wiadomość SMS z 4-cyfrowym numerem PIN. Wprowadź to hasło tymczasowe do aplikacji PeoPay, a następnie ustal hasło, które będziesz docelowo wykorzystywać do logowania się do serwisu bankowości elektronicznej (Pekao24).

Wprowadzone hasło również zapisz w bezpiecznym miejscu.

Krok 3

Następnie wybierz produkty, z których chcesz korzystać, np. kartę debetową czy dodatkowe konto walutowe. W przypadku wyboru karty możesz wybrać jej wzór graficzny.

Krok 4

Następnie musisz potwierdzić swoją tożsamość - zaznacz opcję weryfikacji tożsamości: „Selfie i zdjęcie dowodu osobistego”, przejdź „dalej” i wyraź zgodę na dostęp aplikacji do aparatu oraz przetwarzanie Twojego wizerunku w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Zgoda jest niezbędna do wykonania zdjęcia dowodu i Twojej twarzy. Wszystkie czynności rób zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie. Nie musisz się obawiać, jest to bardzo proste.

Po wyrażeniu zgody aplikacja poprosi Cię o zrobienie i przesłanie zdjęcia dowodu osobistego. Zrób zdjęcie najpierw tyłu dowodu osobistego, a następnie przodu dowodu.

Zrób zdjęcie najpierw tyłu dowodu osobistego, a następnie przodu dowodu

Następnie aplikacja poprosi Cię o wykonanie trzech zdjęć Twojej twarzy. Zrób nagranie twarzy - obróć głowę w obie strony i na koniec popatrz przed siebie. Gesty wykonuj całą głową, a nie tylko oczami. Do zdjęcia warto stanąć w jakimś dobrze oświetlonym miejscu. Po jego wykonaniu musisz chwilę poczekać  - będzie wówczas trwać weryfikacji przesłanych zdjęć.

Zrób nagranie twarzy - obróć głowę w obie strony i na koniec popatrz przed siebie

Krok 5

Na koniec sprawdź dane, które aplikacja pobrała ze zdjęcia Twojego dowodu osobistego oraz podaj nazwisko rodowe matki i dane adresowe - na adres korespondencyjny działalnościbank prześle Ci kartę debetową oraz ewentualną korespondencję. Musisz również wybrać oddział banku, w którym zostanie otwarty Twój rachunek firmowy (oczywiście tą informację możesz później zmienić).

Krok 6

Na koniec zaakceptuj niezbędne oświadczenia i wyślij wniosek. Po jego wysłaniu wyświetli Ci się w aplikacji niebieski komunikat: „Jesteśmy w trakcie przygotowania Twojego nowego rachunku do uruchomienia”. Po poprawnej weryfikacji Twojego wniosku komunikat zmieni się z koloru niebeskiego na zielony i wyświetlona zostanie umowa z Twoim numerem klienta.

Zapoznaj się z przesłaną umową - jeśli coś jest dla Ciebie niejasne zawsze możesz zadzwonić na numer infolinii i uzyskać więcej informacji. Po przeczytaniu umowy wpisz jednorazowy kod SMS, który otrzymasz i wybierz "Zawieram umowę".

To wszystko. Twoje konto zostało założone! Używając podanego wcześniej loginu i hasła możesz teraz zalogować się w aplikacji PeoPay do Twojego nowego konta.

Możliwość założenia i zarządzania kontem firmowym za pośrednictwem smartfona jest niezwykle wygodna. Oszczędzasz czas, ale też ograniczasz konieczność wizyt w placówce Banku.

Załóż firmę z Bankiem Pekao

Teraz z Bankiem Pekao możesz założyć również firmę przez internet. Dzięki specjalnej integracji banku z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej wystarczy, że poświęcisz 15 minut na wypełnienie specjalnego wniosku w bankowości elektronicznej Pekao24 i Twoja nowa firma może zacząć działać! Jest to niezwykle proste rozwiązanie. Wypełniasz jeden wniosek - dzięki niemu zostanie przesłane zgłoszenie do CEIDG ,  nadany numer NIP i REGON oraz wysłane zgłoszenie do ZUS, a to wszystko bez wychodzenia z domu i z pełnym wsparciem po stronie Banku.

Proces rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG:

 1. Logowanie do Pekao24
  • Jeśli posiadasz już konto w Banku Pekao zaloguj się do Pekao24 (możesz to zrobić w domu lub oddziale - tutaj pracownik banku może pomóc Ci w wypełnieniu wniosku) i wybierz wniosek „Założenie firmy z kontem” w zakładce „Oferty i wnioski”
  • Jeśli nie jesteś jeszcze klientem Banku Pekao, otwórz konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej, a następnie załóż z swoją firmę.go
 2. Profil zaufany

  Do założenia firmy niezbędne będzie posiadanie tzw. „Profilu Zaufanego”. Jest to Twój specjalny profil (konto użytkownika), dzięki któremu możesz załatwiać sprawy urzędowe online. Jeśli nie posiadasz takiego profilu, możesz założyć go podczas wypełniania wniosku o rejestrację własnej firmy

 3. Uzupełnienie wniosku
  • Dane nowej firmy
  • Wybór produktów bankowych (m.in. konto firmowe)
  • Oświadczenia (wymagane przez CEIDG i Bank Pekao)
 4. Podpisanie wniosku
  • Wygenerowanie formularza CEIDG-1 oraz umowy o produkty bankowe
  • Podpisanie wniosku podpisem zaufanym
  • Wysłanie wniosku do CEIDG
 5. Rejestracja firmy
  • Odpowiedź ze strony CEIDG o zarejestrowaniu firmy (najczęściej w ciągu 2h)
  • Stosowną informację o założeniu firmy otrzymasz przez SMS, email oraz Pekao24
  • Aktywowanie/ zamówienie produktów bankowych w dniu rozpoczęcia przez firmę działalności (jeżeli data była w przyszłości).

Cała procedura zakładania firmy z pomocą banku jest dość prosta. Samo wypełnienie wszystkich formularzy zajmie raptem kilkanaście minut, a doliczając jeszcze fizyczną rejestrację firmy w CEIDG to na potwierdzenie założenia Twojej firmy musisz poczekać około 2-3 godzin. Jeśli rano postanowisz założyć własną działalność gospodarczą to już przed obiadem będziesz oficjalnie przedsiębiorcą! Bez wychodzenia z domu i bez konieczności wizyty w urzędzie gminy, urzędzie skarbowym czy urzędzie statystycznym. Tak, więc powodzenia!

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: