Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-04  |  Średni czas czytania: 02:40
Artykuł reklamowy
Nie chcesz już samodzielnie zajmować się finansami swojej firmy? Ani zatrudniać dodatkowego pracownika od zadań księgowych? W takim razie pora znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe! Jednak jak wybrać takie, z którego usług będziemy w pełni zadowoleni? W dokonaniu wyboru pomoże ten artykuł!
Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Od czego zacząć poszukiwania idealnego biura rachunkowego?

Ludzie decydują się na pomoc profesjonalistów z biura rachunkowego w wielu sytuacjach – gdy prowadzą firmę i nie chcą sami zajmować się dokumentacją księgową lub kadrowo-płacową, gdy potrzebują rozliczenia PIT lub gdy chcą przeprowadzić w swojej firmie audyt księgowy. Każde biuro rachunkowe w Poznaniu to nieco inny zakres usług – w jednym nie znajdziemy audytu, a w innym dodatkowo możemy skorzystać z doradztwa biznesowego.

Dlatego pierwszym krokiem podczas szukania biura księgowego powinno być określenie swoich potrzeb i sprawdzenie, które biura mają dane usługi w swojej ofercie. Najlepiej jeśli jedna księgowa zajmie się wszystkimi potrzebnymi kwestiami – wtedy będzie dobrze znała sytuację Twojej firmy, a Ty nie będziesz musiał pojawiać się na spotkaniach w dwóch różnych miejscach.

Na co zwrócić uwagę podczas szukania biura rachunkowego?

Gdy masz już przygotowaną listę księgowych np. w Poznaniu, które mogą zająć się finansami Twojej firmy, pora na wybór tego najlepszego! Poniżej przedstawiamy główne cechy, jakimi powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe w Poznaniu.

Profesjonalizm

Wiedza i doświadczenie to gwarancja, że dokumentacja księgowa Twojej firmy będzie prawidłowo prowadzona. Zwróć więc uwagę, od kiedy działa dane biuro rachunkowe i ilu klientów zdążyło w tym czasie obsłużyć. Przydatne będą również opinie dotychczasowych klientów. Warto także dowiedzieć się, czy pracownicy danego biura rozwijają swoje kompetencje i są na bieżąco ze wszystkimi zmianami w przepisach. Jeśli żadna z tych kwestii nie budzi zastrzeżeń, prawdopodobnie znalazłeś profesjonalne biuro rachunkowe w Poznaniu.

Terminowość

Dotrzymywanie terminów jest niezwykle ważne w przypadku wszelkich dokumentów finansowych. Złożenie rozliczeń do urzędów po terminie wiązałoby się bowiem z naliczeniem kar. Dlatego warto sprawdzać, czy dane biuro rachunkowe wywiązuje się ze swoich obowiązków w zadeklarowanym czasie, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.

Dobra komunikacja

Każdy przedsiębiorca chce dokładnie wiedzieć, co dzieje się z finansami jego firmy. Z tego powodu biuro rachunkowe powinno zadbać o dobrą komunikację z klientami – tłumaczyć im wszelkie zawiłości terminologiczne, a także na bieżąco informować o wprowadzanych w prawie zmianach lub ewentualnych problemach. Dobrze jeśli z biurem można skontaktować się przez co najmniej kilka godzin w ciągu dnia, a także w weekendy.

Indywidualne podejście

Umiejętność zrozumienia specyfiki danej firmy i wyboru dla niej najlepszych rozwiązań to ogromne zalety dobrego księgowego w Poznaniu. W ten sposób zyskasz usługi szyte na miarę idealnie dopasowane do sytuacji firmy i Twoich oczekiwań.

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych finansowych i podatkowych firmy to obecnie jedna z najważniejszych dla przedsiębiorców kwestii. Wybierając biuro rachunkowe w Poznaniu, trzeba więc sprawdzić, czy pracuje ono w klauzuli poufności, a także czy przetwarzane przez nie dane nie trafiają w niepowołane ręce.

Współpraca z innymi specjalistami

Aby wszystkie dokumenty zostały prawidłowo wypełnione, w niektórych przypadkach konieczne będzie zasięgnięcie opinii specjalisty spoza branży finansowo-księgowej. Dobre biuro rachunkowe powinno zatem współpracować m.in. z radcami prawnymi, notariuszami czy specjalistami branżowymi takimi jak biegły rewident, agent celny, ubezpieczyciel czy doradca finansowy. W ten sposób szybko zasięgnie stosownej porady i zadba o pełną prawidłowość przygotowywanej dokumentacji.

Jak rozpoznać dobre biuro rachunkowe?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniego biura, które poprowadzi dla Ciebie księgowość w Poznaniu. Jeśli mimo tego nie jesteś przekonany, jakie wybrać, sprawdź, które z nich spełnia poniższe wymagania.

Stawia na doskonałą komunikację

Jeśli biuro deklaruje, że zawsze znajdzie czas, aby omówić nurtujące Cię kwestie, a także może odpowiedzieć na pytania nawet poza swoimi standardowymi godzinami pracy w biurze, to bardzo dobry znak. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z oczekiwaniem na spotkanie albo odpowiedź.

Przedstawia przejrzysty sposób rozliczeń

Każdy lubi wiedzieć, ile będzie musiał zapłacić za konkretną usługę, a profesjonalna firma nie ukrywa swoich stawek. Dlatego bez wątpienia warto zwrócić uwagę na takie biuro rachunkowe, które podaje przykładowy cennik swoich usług. W ten sposób można szybko przekonać się, czy dana oferta mieści się w przewidywanym budżecie.

Wykazuje proaktywne podejście do klienta

Polecamy zwracać uwagę na takie biuro rachunkowe, które bierze sprawy w swoje ręce i samo proponuje rozwiązania problemów albo informuje o nowościach prawnych, które można zastosować w danej firmie. W ten sposób Twoja firma będzie nieustannie dobrze prosperować.

Poznań – biuro rachunkowe, jakiego potrzebujesz

Przedstawiliśmy najważniejsze cechy, jakimi powinno odznaczać się dobre biuro rachunkowe w Poznaniu. Aby przekonać się, czy rzeczywiście działa tak, jak deklaruje, warto zapoznać się z uzyskanymi przez nie certyfikatami, nagrodami, a także opiniami dotychczasowych klientów. Wierzymy, że w ten sposób dokonasz najlepszego wyboru!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: