Jak wyglądają procesy zarządzania bezpieczeństwem w usługach chmurowych?
Zarządzanie dostępem
To proces, który polega na przyznaniu poszczególnym osobom lub grupom określonych uprawnień w zakresie dostępu do aplikacji i danych w chmurze. Warto o to zadbać zwłaszcza w przypadku wrażliwych informacji. Po zdefiniowaniu poziomów dostępu należy na bieżąco kontrolować aktywność użytkowników i sprawdzać, czy korzystają z zasobów zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa.
Firma może także korzystać z wirtualnej sieci VPN, która pozwala maskować adres IP poprzez korzystanie z prywatnego tunelu przesyłania danych. Ruch zostaje odizolowany od sieci publicznej, a dzięki temu jest niezauważalny dla niepowołanych osób.
Monitoring incydentów
Zarządzanie bezpieczeństwem rozwiązań chmurowych powinno opierać się również na całodobowym monitorowaniu incydentów bezpieczeństwa i natychmiastowym reagowaniu w przypadku ich wystąpienia.
Filtrowanie i blokowanie niepożądanego ruchu
Usługa firewall polega na filtrowaniu i blokowaniu niebezpiecznego ruchu przychodzącego, w tym prób włamań do sieci lokalnej czy zastosowania określonych zapytań DNS. Ochronie powinny podlegać zarówno połączenia wychodzące, jak i przychodzące. Ważnym procesem w zakresie bezpieczeństwa usług chmurowych jest też zarządzanie certyfikatami SSL i TLS, w tym ich systematyczne monitorowanie i odnawianie.
Bieżące aktualizacje oprogramowania
Aby zachować wysoki poziom ochrony przed cyberzagrożeniami, należy na bieżąco aktualizować aplikacje i systemy przeniesione do wirtualnej chmury. Najlepiej, jeśli aktualizacje są przeprowadzane w sposób automatyczny.
Wybór operatora usług chmurowych odgrywa kluczową rolę
Klient biznesowy nie musi sam odpowiadać za bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze. Najlepsi operatorzy usług chmurowych przejmują część związanych z tym obowiązków. Oferują wielopoziomowe zabezpieczenia, a także wsparcie ekspertów IT i cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu przedsiębiorca unika wysokich kosztów inwestycji oraz nie musi angażować własnych pracowników.
Sprawdź usługi chmurowe Netia Compute – operator oferuje liczne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, w tym monitoring 24/7/365, wykrywanie podatności na incydenty, szyfrowanie SSL, VPN, zaporę ogniową firewall, automatyczne aktualizacje czy kopie zapasowe w alternatywnych fizycznych lokalizacjach. Netia świadczy usługi chmurowe w nowoczesnym Data Center w Warszawie – z wykorzystaniem infrastruktury DELL EMC i oprogramowania VMware.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: