Jak wyglądają procesy zarządzania bezpieczeństwem w usługach chmurowych?

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-30  |  Średni czas czytania: 01:11
Artykuł reklamowy
Zarządzanie bezpieczeństwem w usługach chmurowych pozwala firmie zachować stały dostęp do przetwarzanych danych oraz ochronić je przed niepowołanym dostępem. Sprawdź, jakie działania zabezpieczające mają kluczowe znaczenie.
Jak wyglądają procesy zarządzania bezpieczeństwem w usługach chmurowych?

Zarządzanie dostępem

To proces, który polega na przyznaniu poszczególnym osobom lub grupom określonych uprawnień w zakresie dostępu do aplikacji i danych w chmurze. Warto o to zadbać zwłaszcza w przypadku wrażliwych informacji. Po zdefiniowaniu poziomów dostępu należy na bieżąco kontrolować aktywność użytkowników i sprawdzać, czy korzystają z zasobów zgodnie z przyjętą polityką bezpieczeństwa.

Firma może także korzystać z wirtualnej sieci VPN, która pozwala maskować adres IP poprzez korzystanie z prywatnego tunelu przesyłania danych. Ruch zostaje odizolowany od sieci publicznej, a dzięki temu jest niezauważalny dla niepowołanych osób.

Monitoring incydentów

Zarządzanie bezpieczeństwem rozwiązań chmurowych powinno opierać się również na całodobowym monitorowaniu incydentów bezpieczeństwa i natychmiastowym reagowaniu w przypadku ich wystąpienia.

Filtrowanie i blokowanie niepożądanego ruchu

Usługa firewall polega na filtrowaniu i blokowaniu niebezpiecznego ruchu przychodzącego, w tym prób włamań do sieci lokalnej czy zastosowania określonych zapytań DNS. Ochronie powinny podlegać zarówno połączenia wychodzące, jak i przychodzące. Ważnym procesem w zakresie bezpieczeństwa usług chmurowych jest też zarządzanie certyfikatami SSL i TLS, w tym ich systematyczne monitorowanie i odnawianie.

Bieżące aktualizacje oprogramowania

Aby zachować wysoki poziom ochrony przed cyberzagrożeniami, należy na bieżąco aktualizować aplikacje i systemy przeniesione do wirtualnej chmury. Najlepiej, jeśli aktualizacje są przeprowadzane w sposób automatyczny.

Wybór operatora usług chmurowych odgrywa kluczową rolę

Klient biznesowy nie musi sam odpowiadać za bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze. Najlepsi operatorzy usług chmurowych przejmują część związanych z tym obowiązków. Oferują wielopoziomowe zabezpieczenia, a także wsparcie ekspertów IT i cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu przedsiębiorca unika wysokich kosztów inwestycji oraz nie musi angażować własnych pracowników.

Sprawdź usługi chmurowe Netia Compute – operator oferuje liczne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, w tym monitoring 24/7/365, wykrywanie podatności na incydenty, szyfrowanie SSL, VPN, zaporę ogniową firewall, automatyczne aktualizacje czy kopie zapasowe w alternatywnych fizycznych lokalizacjach. Netia świadczy usługi chmurowe w nowoczesnym Data Center w Warszawie – z wykorzystaniem infrastruktury DELL EMC i oprogramowania VMware.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: