Kiedy warto skorzystać z zewnętrznej rekrutacji do firmy

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-20  |  Średni czas czytania: 02:20
Artykuł reklamowy
Wybór odpowiednich pracowników do firmy stanowi jeden z kluczowym elementów prowadzenia prosperującej działalności biznesowej. W związku z tym, proces rekrutacji jest bardzo ważny, wymaga poświęcenia czasu oraz poniesieniu nakładów finansowych. Poszukiwanie pracowników możesz prowadzić samodzielnie, ale możesz również zlecić ją zewnętrznej agencji zatrudnienia, która przeprowadzi za Ciebie profesjonalną rekrutację.
Kiedy warto skorzystać z zewnętrznej rekrutacji do firmy

Wybranie doświadczonych i kompetentnych pracowników jest kluczowe

Zatrudnienie odpowiednich pracowników do Twojej firmy jest kluczowe z perspektywy osiągnięcia sukcesu na rynku. Tylko dobrze funkcjonująca kadra pracownicza pozwoli Ci na zrealizowanie Twoich celów.

Przed rozpoczęciem rekrutacji musisz podjąć 2 ważne decyzje: kogo szukasz do pracy oraz gdzie znaleźć takiego pracownika.

Na wstępie musisz podjąć decyzję, jaki proces rekrutacyjny będzie optymalny, aby wybrać pracownika, który będzie spełniał wszystkie stawiane przed nim wymagania. Potrzebujesz upewnić się, co do jego kompetencji zawodowych, czy posiada umiejętności miękkie, takie jak motywacja, zaangażowanie czy umiejętność uczenia się i pracy w zespole. Zależy Ci również na zatrudnieniu takich ludzi, którzy będą dzielili wartości Twojej firmy oraz rozumieli i utożsamiali się z jej misją. Potrzebujesz lojalnych i kompetentnych pracowników.

Decydując się na samodzielną rekrutację musisz liczyć się z tym, że będzie Cię to kosztować czas i pieniądze, a brak doświadczenia i odpowiednich narzędzi rekrutacyjnych może oddalić oczekiwany efekt. Aplikacje kandydatów trzeba poddać analizie, następnie musisz wybrać tych, z którymi warto porozmawiać w cztery oczy. Kolejno czeka Cię kontakt z kandydatami, umawianie terminu rozmowy oraz jej odbycie. To wszystko zabierze bardzo dużo Twojego cennego czasu. Wydatki z kolei będą wiązać się zamieszczeniem ogłoszeń rekrutacyjnych lub zatrudnieniem rekrutera, który przejmie od Ciebie wymienione obowiązki.

Agencja rekrutacyjna, czyli oszczędność czasu i pieniędzy

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z rekrutacji zewnętrznej. Korzystając z usług firm headhunterskich i agencji zatrudnienia, oszczędzasz pieniądze związane z samodzielnym prowadzeniem rekrutacji, oraz czas, który możesz spożytkować na inne działania skupione na rozwoju firmy. Należy oczywiście pamiętać, że nie musisz akceptować każdego kandydata skierowanego przez firmę headhunterską. Masz możliwość wyboru i dialogu z agencją, co sprawia, że rekrutacja zewnętrzna jest rozwiązaniem elastycznym.

Skorzystanie z agencji rekrutacyjnych jest doskonałym rozwiązaniem kiedy potrzebujesz pracownika na przysłowiowe wczoraj. Agencja rekrutacyjna dokona sprawnej rekrutacji, starannie selekcjonując pracowników, z których będziesz zadowolony. Przy samodzielnej rekrutacji wystawiasz ogłoszenie i czekasz, aż potencjalny kandydat zgłosi się do Ciebie. Agencje rekrutacyjne mają tę przewagę, że posiadają własne bazy osób szukających pracy lub osób, które już pracują i można je podkupić konkurencji. Dodatkowo agencje mają zaawansowane narzędzia weryfikacji kandydatów oraz większe kompetencje i doświadczenie, dlatego zebranie listy kandydatów do pracy zajmie im mniej czasu. Minusem takie rekrutacji może być nieco wyższa cena w porównaniu z poszukiwaniem pracownika na własną rękę.

Rekrutacja sezonowa i rekrutacja zdalna

Rekrutacja zewnętrzna to dobre rozwiązanie, gdy zatrudniasz pracowników sezonowo. Jeżeli działasz w branży, w której występuje wzrost zapotrzebowania na dodatkowe ręce do pracy w określonym sezonie, jak np. branża hotelowa, wsparcie agencji rekrutacyjnej może zapewnić Ci stabilność rekrutacji.

Inną sytuacją, w której firma headhunterska okaże się strzałem w dziesiątkę, będzie sytuacja, kiedy otwierasz oddział w innym regionie lub kraju. Nie ma sensu wysyłać tam Twojego rekrutera, bo taką rekrutację sprawniej i taniej przeprowadzi agencja zatrudnienia, która zna dany obszar.

Czy ekspert zajmie się tym lepiej?

Zewnętrzna rekrutacja to nie tylko sprawne i tańsze znalezienie jakościowego pracownika, to również możliwość współpracy z ludźmi, którzy posiadają świeże, wartościowe i obiektywne spojrzenie osoby trzeciej na danego kandydata jak i na cały proces rekrutacyjny. Osoba z zewnątrz, która z spojrzy z boku na działania Twojej firmy, może dostarczyć nowych pomysłów i świeżego podejścia.

Agencje headhunterskie to eksperci z zakresu HR. Szczególnie wtedy, gdy potrzebujesz pracownika na stanowisko specjalistyczne, firmy zajmujące się outsourcingiem rekrutacji posługując się narzędziami, takimi jak testy kompetencji lub Assessment Center, pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Ponadto często możesz liczyć na usługę doradztwa personalnego, w ramach którego nowy pracownik jest wdrażany i szkolony do zajęcia wakatu.

Współpracując ze specjalistami w branży rekrutacji zewnętrznej, takimi jak na przykład agencja pośrednictwa pracy i zatrudnienia AFRA HR, wpływasz również na profesjonalne postrzeganie Twojej firmy w oczach pracowników.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: