Kim jest IT Project Manager i jakie powinien mieć kompetencje?

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-21  |  Średni czas czytania: 01:13
Artykuł reklamowy
Dobra aplikacja musi spełniać szereg warunków. Często klient żąda kolejnych poprawek, a developerzy mają pełne harmonogramy. Gdy wielkimi krokami nadchodzi data oddania apki, trzeba znaleźć rozwiązanie dla obu stron. To zadanie dla IT Project Managera. Wyjaśniamy, jakie są jego obowiązki, a także, co musisz umieć, by spełnić się w tej roli.
Kim jest IT Project Manager i jakie powinien mieć kompetencje?

Kim jest IT Project Manager?

Project Manager jest ważnym członkiem zespołu w dziale IT – jego rola jest nieoceniona. Sprawia, że wszyscy pracują efektywnie i potrafią ze sobą współpracować. Ważne, by miał szereg kompetencji twardych i miękkich. Podstawą jest znajomość technologii, w jakiej dany projekt jest realizowany – chociaż jej podstaw. Przydaje się wiedza z zakresu IT oraz techniczna.

Poza tym musi wykazywać się elastycznością, czasami jest konsultantem i pomaga innym menedżerom. Motywuje i spaja pracowników, klienta oraz zarząd firmy, dlatego musi być otwarty i komunikatywny. Pilnuje, by produkt finalny spełniał założenia formalne.

Dba o terminy, budżet, stara się rozwiązywać na bieżąco problemy, deleguje zadania i ustala ich priorytet, przekazuje feedback, przygotowuje dokumentację projektową, odpowiada też za raportowanie. Łączy kompetencje różnych zawodów, dlatego Project Manager musi być wszechstronny. Powinien mieć doświadczenie zarówno w zarządzaniu zespołem w biurze, jak i zdalnie.

Zakres obowiązków IT Project Managera

IT Project Manager to człowiek orkiestra. Musi zrozumieć dany problem, by ustalić cele i zakres MVP, a następnie opisać kryteria powodzenia projektu. Wyzwaniem jest tzw. scope creep, czyli dodawanie następnych elementów do opcji rozwiązania. IT Project Manager musi być na to gotowy. Musi przewidywać i być odporny na stres oraz działania pod presją – oczekiwań czy czasu.

Powinien świetnie zarządzać zespołem, czasem i ryzykiem, posiadać umiejętność podejmowania szybko decyzji. Pełni rolę lidera, który wyznacza cele oraz kierunek działania, motywuje zespół, pomaga mu, usuwając przeszkody. Prowadzi dany projekt od początku do końca i stara się pogodzić interes firmy z oczekiwaniami klienta.

Jego zadania kończą się na etapie podsumowania zrealizowanego zlecenia. Wie na temat danego projektu najwięcej. Do jego obowiązków należy też przygotowanie raportu oraz opracowanie wniosków.

Więcej na temat IT Project Managera oraz aktualne oferty pracy na tym stanowisku znajdziesz tutaj: https://edge1s.com/pl/blog/it-project-manager-za-co-odpowiada-i-jakie-powinien-posiadac-kompetencje/.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: