Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – czym jest zdolność kredytowa i dlaczego jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 2023-01-02  |  Średni czas czytania: 01:54
Artykuł reklamowy
Z pojęciem zdolności kredytowej spotykamy się często wtedy, gdy chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy. Ma ona wpływ na to, czy dostaniemy kredyt. Warto zatem poznać jej dokładną definicję i czynniki, które na nią wpływają. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na powodzenie przy wnioskowaniu o dodatkowe środki.
Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – czym jest zdolność kredytowa i dlaczego jest ważna?

Zdolność kredytowa – do czego jest potrzebna i co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa to maksymalna wysokość kredytu, który może być udzielony w danym banku, biorąc pod uwagę szereg czynników, które zależą od potencjalnego kredytobiorcy. Jak obliczyć zdolność kredytową? Na jej poziom wpływają przede wszystkim uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania (obejmujące m.in. czynsz i media) oraz wysokość obecnego zadłużenia (wynikającego z kredytów, pożyczek czy też dostępnych limitów na kartach kredytowych). Zdolność kredytowa może ulegać szybkim zmianom, szczególnie w przypadku niestabilności stóp procentowych. Podejmując zatem decyzję o zaciągnięciu kredytu, możemy się spotkać z sytuacją, gdy z dnia na dzień zdolność kredytowa będzie maleć.

Zdolność kredytowa – co może ją obniżyć?

Zdolność kredytowa może być niższa, niż byśmy przepuszczali, gdy nasze obliczenia wykonujemy, nie biorąc pod uwagę podstawowych czynników, które na nią wpłynęły. Najważniejsze wśród nich to wysokie zobowiązania, niespłacone kredyty/zobowiązania/ pożyczki oraz wysokie wydatki stałe, przekraczające 50% uzyskiwanych w ciągu miesiąca dochodów. Z mniejszą zdolnością kredytową musimy się także liczyć przy zatrudnieniu wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej. Silnie negatywny wpływ na zdolność do spłaty kredytu mają ponadto wszelkie zobowiązania zaciągnięte w walucie obcej oraz wynagrodzenie uzyskiwane w mniej popularnej walucie. Niepożądane przez banki jest również wynagrodzenie, na które składa się kilka składników.

Sprawdzanie zdolności kredytowej

Jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie? Standardowo jest ona bowiem obliczana przez bank, który bierze pod uwagę dane uzyskane od klienta, jak i wyciągnięte z Biura Informacji Kredytowej. Przede wszystkim na jej obliczenie ma wpływ to, jak duże zadłużenie ma potencjalny kredytobiorca, czy spłaca wszystkie zobowiązania terminowo i nie ma takich opóźnień w dniu podpisywania umowy. Jeśli chcemy samodzielnie policzyć naszą zdolność kredytową, możemy wykorzystać darmowy kalkulator zdolności kredytowej online. Wystarczy, że wypełnimy w nim takie dane jak okres spłaty i wysokość oprocentowania kredytu, rodzaj raty (równa / malejąca), wysokość innych miesięcznych zobowiązań oraz liczba osób, z którymi dzielimy nasze gospodarstwo domowe.

Wysokość zdolności kredytowej w różnych bankach

Każdy z banków podchodzi indywidualnie do badania zdolności kredytowej. Żaden z nich nie zdradza tego, jakiego rodzaju parametry oraz w jakim stopniu podlegają weryfikacji podczas procesu wnioskowania kredytowego. To dlatego poszczególne propozycje kredytów mogą się różnić między sobą wysokością raty o kilka lub często nawet kilkanaście procent. Musimy mieć także na uwadze to, że obecnie mamy do czynienia ze stałym wzrostem stóp procentowych, w związku z decyzjami podejmowanymi co miesiąc przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy Narodowy Banku Polskim w Warszawie. W związku z tym korzystniejszym rozwiązaniem w bieżącej sytuacji jest kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Doskonałym przykładem takiego kredytu jest Równoratka proponowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W jego przypadku przez cały okres kredytowania rata do spłaty nie ulega zmianie. Przy bieżących stopach procentowych wynosi ona 150 zł dla 5.000 złotych, 300 zł dla 10.000 złotych oraz 450 zł dla 15.000 zł.

Źródła:

[1] https://www.totalmoney.pl/artykuly/8965,kredyty-hipoteczne,zdolnosc-kredytowa---jak-zwiekszyc-swoja-szanse-na-kredyt,1,1#do-czego-potrzebna-jest-zdolnosc-kredytowa?-2, Data dostępu: [22.04.2022 r.]

[2] https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-zdolnosc-kredytowa, Data dostępu: [22.04.2022 r.]

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: