KseF - od kiedy obowiązkowy? Odpowiadamy na pytania

Ostatnia aktualizacja: 2023-08-11  |  Średni czas czytania: 01:49
Artykuł reklamowy
Krajowy System e-Faktur przyniesie nowy standard fakturowania dla polskich firm. Niebawem każdy przedsiębiorca będzie wystawiać faktury wyłącznie poprzez KSeF. Od kiedy rządowa platforma wejdzie w życie? Jakie korzyści przyniesie dla podatników? Oto zbiór odpowiedzi na najważniejsze pytania.
KseF - od kiedy obowiązkowy? Odpowiadamy na pytania

Co to jest KSeF?

KSeF to skrót od „Krajowy System e-Faktur”. Jest to rządowy system teleinformatyczny, który służy do wystawiania, przechowywania i otrzymywania e-Faktur. Każda faktura przesyłana przez KSeF posiada zunifikowany format XML - stąd wzięła się nazwa “faktura ustrukturyzowana”. Od przyszłego roku dokumenty te zastąpią w obrocie gospodarczym standardowe faktury papierowe oraz ich elektroniczne odpowiedniki w formacie PDF.

Każda e-Faktura przesłana do KSeF będzie sprawdzana ze strukturą logiczną stworzoną przez Ministerstwo Finansów, a następnie otrzyma unikalny numer identyfikacyjny. Dopiero w tym momencie dokument zostanie uznany w świetle prawa za wystawiony i doręczony. Warto też dodać, że odbiór e-Faktury będzie możliwy dopiero po akceptacji odbiorcy.

KSeF - od kiedy zacznie obowiązywać?

Krajowy System e-Faktur pierwotnie miał obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Termin ten okazał się jednak nierealny. Przedsiębiorcy potrzebowali więcej czasu na przygotowanie swoich firm, a Ministerstwo Finansów na dopracowanie platformy. Między innymi z tych powodów w lutym resort ogłosił nową datę, która najpewniej nie ulegnie już zmianie. Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT dostali trochę więcej czasu - nowy standard obejmie ich dopiero od 1 stycznia 2025.

KSeF 2024 - jakie korzyści dla przedsiębiorców?

Ujednolicony system fakturowania docelowo ma przynieść wiele korzyści, zarówno dla organów podatkowych, jak i przedsiębiorców. Ci pierwsi zyskają efektywne narzędzie do kontroli oraz wykrywania oszustw i nadużyć podatkowych w rodzaju karuzeli VAT. Z kolei podatnicy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku VAT (do 40 zamiast 60 dni), zautomatyzowane (a co za tym idzie łatwiejsze) procesy księgowe oraz zminimalizowanie ryzyka pomyłek przy wystawianiu faktur - KSeF większość pracy wykona za nas.

Inne korzyści związane z KSeF, które warto wymienić to:

  • brak konieczności przechowywania faktur. Każda e-Faktura wystawiona w KSeF będzie przechowywana w systemie przez 10 lat. Niweluje to również ryzyko zgubienia dokumentu;
  • bezproblemowy i szybki dostęp do każdej wystawionej faktury;
  • KSeF zlikwiduje konieczność złożenia plików JPK_FA na wezwanie organów skarbowych. Pliki te domyślnie będą znajdowały się w systemie;
  • łatwa korekta pomyłek.

KSeF - jak z niego skorzystać?

Choć obowiązywać będzie dopiero za rok, Krajowy System e-Faktur można testować już teraz. Strefa testowa KSeF pozwoli sprawdzić, jak wygląda proces przesyłania i odbierania e-Faktur oraz przetestować proces przeglądania, nadawania i odbierania uprawnień. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z tej opcji oraz zgłaszania sugestii i napotkanych błędów. Aby uzyskać dostęp do platformy, należy założyć indywidualne konto w systemie. Proces logowania wymaga autoryzacji w oparciu o kwalifikowane źródło jak np. podpis elektroniczny.

Nadchodzący standard wiąże się z koniecznością dostosowania swoich systemów biznesowych (zwłaszcza oprogramowania księgowego) do współpracy z rządową platformą. Warto już teraz skontaktować się z dostawcą naszego oprogramowania i dowiedzieć się, jak idą przygotowania na KSeF. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie środowiska testowego, jeżeli producent takowe zapewni.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: