Kursy rolnicze w pigułce. Jakie dają możliwości?
Kto może zapisać się na kursy rolnicze i co dają?
W przeciwieństwie do wielu szkoleń kwalifikacyjnych kursy rolnicze nie wymagają wykształcenia wyższego. Wystarczy to podstawowe. Oprócz niego niezbędne jest również ukończenie 18. roku życia, ważne prawo jazdy kategorii B i praktyczna umiejętność jazdy ciągnikiem. Po ukończeniu kursu rolnika online lub w formie stacjonarnej zyskujesz możliwość prowadzenia gospodarstwa, nabywania ziemi rolnej o powierzchni przekraczającej 1 ha i korzystania z dotacji. Dodatkowym udogodnieniem idącym w parze z kwalifikacjami rolniczymi jest możliwość ubezpieczenia się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Czego nauczysz się na kursie rolniczym?
Ciekawi cię, jakie zagadnienia są poruszane w trakcie kursów rolniczych? Znamy odpowiedź. Zapisując się na jeden z nich, poznasz przede wszystkim podstawy uprawy ziemi – jej przygotowania czy obsadzania – oraz wszystkich innych prac, które są związane zarówno z produkcją roślinną, jak i zwierzęcą. Na liście tematów znajdziesz też obsługę maszyn, pojazdów i sprzętów przydatnych we wspomnianej produkcji oraz niezbędne wskazówki dotyczące jej organizacji i nadzorowania. Program nauczania w trakcie kursów rolniczych obejmuje także zagadnienia związane ze sprzedażą oraz umiejętnością podejmowania decyzji z uwzględnieniem rachunku ekonomicznego.
Co po zakończeniu kursu rolniczego?
Gdy ukończysz sam kurs rolniczy, otrzymujesz przede wszystkim zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do egzaminu zawodowego, który jest realizowany zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wspomniany egzamin państwowy składa się zarówno z części pisemnej, jak i praktycznej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymasz dyplom i certyfikat potwierdzające kwalifikacje rolnicze (zgodne z rozporządzeniem MEN), które są uznawane nie tylko w Polsce, ale także na terenie Unii Europejskiej. Od tego momentu możesz nabywać ziemię rolną, ubiegać się o dotacje czy rozpocząć własną produkcję zwierzęcą i roślinną.
A może kurs rolniczy online?
Mamy dobrą wiadomość dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie uczęszczać na kursy rolnicze organizowane stacjonarnie. Istnieje możliwość zdobycia kwalifikacji bez przez Internet, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w trybie asynchronicznym. W tym celu wystarczy zapisać się na prowadzony przez Centrum Doskonalenia zawodowego kurs rolnika online. Jak wygląda w praktyce? Możesz uczyć się za pośrednictwem intuicyjnej platformy e-learningowej, do której otrzymujesz dostęp po zapisaniu się na kurs rolniczy online i uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
Przerabiając kurs rolniczy online, korzystasz z ćwiczeń, prezentacji i wykładów. Na platformie e-learningowej czekają również testy, które sprawdzają wiedzę z przerobionego materiału. Na zakończenie należy zdać egzamin pastwowy, który odbywa się w formie stacjonarnej. Jeśli nie masz możliwości odwiedzenia siedziby instytucji, w której realizujesz kurs rolniczy online, to możesz skorzystać z opcji egzaminu pod wskazanym przez siebie adresem.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: