Nie musisz chodzić na uczelnię, żeby studiować

Ostatnia aktualizacja: 2017-08-30  |  Średni czas czytania: 02:20
Artykuł reklamowy
W Polsce studiowanie to najpopularniejszy sposób na kontynuowanie nauki, ale należy pamiętać, że nie tylko taką drogę można obrać, by zdobywać nową wiedzę. Coraz częściej absolwenci decydują się na gap year, czyli przerwę w edukacji, inni szukają kursów, warsztatów i możliwości uczenia się przez internet. Jak korzystać z nich, aby nie żałować?
Nie musisz chodzić na uczelnię, żeby studiować

Gap year jako przystanek na wybór

Dane pochodzące z ośrodka Nordic Institute for Studies in Innovation mówią wyraźnie, że w Danii, Norwegii i w Turcji na rok przerwy przed studiami decyduje się połowa absolwentów. Trend ten nie jest jeszcze aż tak widoczny w naszym kraju, jednak może się to zmienić. Młodzi ludzie częściej niż kiedykolwiek chcą zwiedzać świat, poznawać nowe kultury i łączyć swoje pasje z zarabianiem. Jak można wykorzystać taki rok przerwy przed studiami?

Jeżeli zależy ci na zarabianiu zwiedzaniu innych krajów, a lubisz dzieci, zainteresuj się programem Au Pair. Mieszkasz i pracujesz u wybranej rodziny za granicą, opiekując się maluchami. Zarabiasz drobne pieniądze, ale masz zapewniony nocleg i wyżywienie, więc jesteś w stanie nawet zaoszczędzić na podróże i drobne przyjemności. W ofertach różnych agencji, które organizują tego typu wyjazdy, są nie tylko europejskie kraje, ale np. USA czy Chiny.

Nie chcesz pracować jako niania? Istnieją inne programy, które umożliwiają podróże i pracę. Takie krótkie wyjazdy podczas programu Work and Travel pozwalają na spróbowanie różnych aktywności. Nie są to zwykle skomplikowane zajęcia, ale mogą pomóc ci nieco ukierunkować się, jeśli chodzi o przyszłość. Przy okazji szlifujesz język, co ma ogromne znaczenie niemal w każdej pracy. Poza tym możesz wpisać już takie doświadczenie w CV, a na pewno każdy pracodawca będzie zainteresowany twoimi przygodami w innych krajach.

Studia online

Jeżeli masz dylemat, ponieważ chcesz studiować, ale ważna jest dla ciebie praca lub podróżowanie, istnieje inny sposób na zdobywanie wiedzy. Studia przez internet to doskonały pomysł, byś mógł łączyć swoje wszystkie przyjemności z nauką. Znajdź dobry ośrodek, który oferuje sesje na żywo, bogate materiały e-learningowe oraz szybki kontakt w przypadku twoich wątpliwości. Warto skontaktować się z daną uczelnią, a niemal od razu poczujesz, czy to jest miejsce dla ciebie.

Studia mobilne są doskonałe nie tylko dla podróżników, ale również osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą pojawiać się regularnie na uczelni. Korzystają z tego wyjścia także osoby pracujące. Oczywiście popularnym rozwiązaniem są również studia zaoczne, jednak student ma większy komfort, jeśli wybierze opcję internetową. Gdzie szukać uczelni, które oferują taki tryb? Sprawdź studia online na AFiB Vistula i zapoznaj się ze szczegółami oferty.

Kursy i warsztaty

Dobrym sposobem na zdobywanie różnych umiejętności jest znajdowanie kursów i warsztatów praktycznych. Zdarza się, że za takie zajęcia nie będziesz musiał nawet płacić, ponieważ są organizowane w ramach dofinansowania lub po prostu spotykają się na miejscu sami pasjonaci. Miej oczy i uszy szeroko otwarte, by szukać dobrych okazji na podszlifowanie swoich umiejętności.

Sprawdź, czy masz kogoś bliskiego, kto chciałby pomóc ci zrealizować twoje zawodowe cele. Jeśli chcesz na przykład nauczyć się robić zdjęcia, poproś znajomego fotografa, aby dał ci kilka lekcji. W sieci znajdziesz też wielu chętnych do pomocy ludzi, którzy pragną wymieniać się umiejętnościami. Świetnie mówisz po angielsku, ale marzysz o grze na gitarze? Znajdź kogoś, kto musi podszlifować swój język, ale chętnie pomoże ci z instrumentem. Są już platformy wymiany umiejętności, dlatego warto się tam zarejestrować.

Istnieje też cała masa kursów i warsztatów płatnych, które dają doskonałe przygotowanie do zawodu, jaki chcesz wykonywać. Weźmy na przykład pod uwagę szkoły programowania. Zyskują one popularność, ponieważ jest to niezwykle intensywny cykl zajęć praktycznych, gdzie kursanci skupiają się wyłącznie na kodowaniu. Często już w trakcie nauki zdobywają pracę, a to tylko jeden z przykładów. Warto zaglądać również na uczelnie wyższe, ponieważ często same ośrodki organizują różnego rodzaju zajęcia, a część z nich posiada w ofercie różnego rodzaju kursy.

Jak samodzielnie możesz zdobywać nowe umiejętności?

  • Próbuj jak najwięcej nowych rzeczy z różnych dziedzin.
  • Skorzystaj z porady trenera rozwoju osobistego.
  • Znajdź interesujące cię praktyki lub staż w ciekawym miejscu,
  • Bądź uczestnikiem konferencji naukowych w interesującym cię obszarze.
  • Nie zapominaj o umiejętnościach miękkich.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: