6krokow.pl -

Poradnik 6krokow.pl

Co warto wiedzieć
o prowadzeniu własnej firmy

Odzież ochronna dla pracownika

Ostatnia aktualizacja: 2018-08-22  |  Średni czas czytania: 01:23
Artykuł promowany
TaxCareAdvertisement
W zależności od specyfiki wykonywanego zawodu, pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego zapewnienia odpowiedniej odzieży ochronnej zatrudnionemu (Art. 237 (6), Kodeks pracy). Cała lista wymagań BHP idących za wykonywanym zawodem może być zawiła, a sam dobór odzieży roboczej - skomplikowany.
Odzież ochronna dla pracownika | 6krokow.pl

Jaka odzież przysługuje pracownikowi?

Pracodawca może albo zapewnić pracownikowi komplet odzieży ochronnej, bądź zleca samodzielny zakup pracownikowi (Art. 237 (9) Kodeksu pracy). Wydatek podjęty przez zatrudnionego oraz koszty utrzymania nowej odzieży ochronnej powinien być zrekompensowany przez pracodawcę w formie ekwiwalentu. Odzież powinna być okresowo wymieniana, czyszczona i impregnowana.

Aby dowiedzieć się jaka odzież przysługuje pracownikowi na danym stanowisku, należy udać się do osoby odpowiedzialnej za zaopatrzenie BHP w miejscu zatrudnienia, bądź też zapoznać się z obowiązującym tam regulaminem.

W niektórych przypadkach pracownik również może pracować w odzieży prywatnej. Jest to uzależnione od tego, czy taki ubiór spełniałby wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. W takim wypadku należy uprzednio zgłosić podjęcie takiej decyzji u odpowiednich osób. Ten krok zobowiązuje pracodawcę do wypłacenia ekwiwalentu za poniesione szkody i zużycie ubrania pracownika.

Jaka odzież dla kogo?

Po zapoznaniu się z konkretnymi wymaganiami pracodawcy, można przejść do zakupu odpowiedniego ubioru. Warto pamiętać o temperaturach panujących w zakładzie pracy. Może to być istotną wskazówką do wyboru grubości odzieży.

Jaka odzież ochronna dla sprzątaczki?

Oprócz podstawowych elementów sanitarnych należy rozglądać się za fartuszkami oraz lekkimi, komfortowymi butami. Dla utrzymania bezpieczeństwa pracy warto zwrócić uwagę na podeszwę obuwia – dobrze  żeby była antypoślizgowa. Mimo braku zabezpieczenia przed śliskimi, mokrymi podłogami, dosyć popularne są klapki tzw. „lekarskie”.

Jaka odzież ochronna dla kierowcy?

Kierowcy, którzy zajmują się transportem substancji toksycznych, żrących, szkodliwych dla zdrowie wymagają specjalnej odzieży. Niejednokrotnie pracują w skrajnych temperaturach. Takiego pracownika należy zaopatrzyć w usztywnione i kwasoodporne buty, kask, kamizelkę, rękawice oraz okulary ochronne. Zatrudniony powinien też posiadać ubiór pozwalający na bieżącą naprawę usterek w swoim pojeździe.

Jaka odzież ochronna dla sprzedawcy?

Jeśli pracodawca ściśle nie określi norm dot. ubioru w miejscu pracy, zatrudniony nie potrzebuje wyspecjalizowanej odzieży ochronnej. Dla własnego komfortu można zaopatrzyć się w parę wygodnych, lekkich butów.

Ułatwienie zakupów

Jaka odzież spełnia konkretne normy, wytrzymuje warunki pracy i mieści się w pożądanym przedziale cenowym bez utraty na jakości? W GVARANT BHP jesteśmy przygotowani na takie pytania. Stworzyliśmy system precyzyjnego filtrowania produktów, tak aby dokładnie trafić w potrzeby Klienta. Odwiedź nas na https://www.gvarant.pl/ i ciesz się z profesjonalnie skompletowanego zamówienia w dobrej cenie!

Oceń ten artykuł:

Partnerem serwisu jest:

Taxcare

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
eBook: Jak założyć własną firmę

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2018 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF

Nasze poradniki:

Przydatne linki: