Polski Ład: najważniejsze zmiany w rozliczeniu podatków i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-05  |  Średni czas czytania: 02:42
Artykuł reklamowy
Ministerstwo finansów wprowadziło nowy program społeczno-ekonimiczny, który dotyczy zarówno wysokich kontraktów menedżerskich dla młodych wilków biznesu, jak i pracujących emerytów z odległych obszarów wiejskich. Jednak przy rozliczeniu rocznym PIT 2022 wielu Polaków miało problemy, aby się w tym nowym systemie odnaleźć. Warto zatem wyjaśnić, jakie zmiany podatkowe nastąpiły oraz jakie poprawki szykuje dla nas Polski Ład 2.0.
Polski Ład: najważniejsze zmiany w rozliczeniu podatków i nie tylko

Nowy Polski Ład a przepisy o podatku dochodowym

Nowy Ład, czyli ulepszona wersja Polskiego Ładu, dodatkowo modyfikuje i tak już podrasowane zapisy w obowiązujących ustawach podatkowych. Jest naprawdę sporo obszarów, których ten program dotyka, lecz dla większości z nas najważniejsze są sprawy dotyczące PIT. Ostatnia propozycja sprawi, że już od 1 lipca 2022 r Polacy będą mogli uiścić mniejszy podatek dochodowy. Do tej pory stawka, biorąc pod uwagę pierwszą skalę podatkową, wynosiła 17%, a teraz będzie mniejsza aż o 5 punktów procentowych, czyli wyniesie 12%. W rezultacie w przyszłym roku organ podatkowy będzie mógł wypłacać większy zwrot podatku dochodowego, na czym skorzysta praktycznie każdy podatnik. Co więcej, te przepisy będą obejmować cały obecny rok, a więc dotychczasowe miesiące również zakwalifikują się pod niższy PIT (data dnia złożenia zeznania do urzędu skarbowego nie ma tu najmniejszego znaczenia). Skorzystają z tego także podatnicy uzyskujący przychody większe niż 8,5 tysiąca zł miesięcznie, choć te poprawki przepisów są skierowane głównie w stronę klasy średniej, czyli zarabiającej poniżej wyżej wymienionej stawki.

Takie właściwie było pierwotne założenie tego programu. Polski Ład został opracowany z myślą o rekonwalescencji gospodarki, która mocno ucierpiała w związku z pandemią Covid-19 oraz panującej inflacji. Program wycelowano więc w klasę średnią, która stanowi większość, a zatem ma największy udział w budżecie poprzez coroczne deklaracje podatku PIT. Obniżenie stawek ma pomóc ludziom odbudować straty i zwiększyć konsumpcję towarów i usług, które z kolei zasilą państwowy skarbiec o podatek VAT. Jednak likwidacja ulgi dla klasy średniej budzi wiele kontrowersji prawnych. Obecnie trwają prace mające to zmienić.

Emeryci i renciści w Polskim Ładzie

Oczywiście ta grupa społeczna również została objęta zmianami odprowadzania podatków według zasad ogólnych. To ponad 3 miliony osób fizycznych, których zysk według wyliczeń ekspertów może wynieść więcej niż 700 zł na czysto w skali roku. Nic się jednak nie zmienia w kwestii zerowych potrąceń od świadczeń w wysokości 2500 złotych brutto, ponieważ 30 000 to wciąż ten sam poziom kwoty wolnej od podatku. Wielu emerytów i rencistów martwi się, że do i tak niskich świadczeń będą jeszcze musieli odprowadzić podatek, ale nic takiego się nie stanie. Natomiast osoby uzyskujące wyższe świadczenia, bez względu na okoliczności, już w lipcu otrzymają o kilkadziesiąt zł więcej. Siłą rzeczy, im wyższa emerytura lub renta, tym większy plus z tytułu pomniejszenia zaliczki. Dalsze rozpowszechnianie artykułu oraz wiedzy na ten temat pomoże uspokoić osoby starsze, więc zachęcamy do tego serdecznie.

Niższa stawka przychodów ewidencjonowanych

Z polskim ładem wiąże się również obniżenie stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla niektórych grup zawodowych. W dużej mierze chodzi o zawody techniczne zwłaszcza z sektora budowlanego, będą to więc inżynierowie budownictwa, rzeczoznawcy budowlani oraz architekci. Ale i sektor medyczny nie ma co narzekać. Lekarze, dentyści (w tym technicy dentystyczni), weterynarze oraz położne i pielęgniarki - ich przychody będą opodatkowane 14% ryczałtu. Dotyczy to zarówno działalności wykonywanej osobiście, jak i zleconej pracownikom, chociaż stracą ci, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej. Niektórych z nich owe przepisy mogą już nie dotyczyć. Polski Ład ma więc pewne ograniczenia. Ale już w branży informatycznej to nie ma znaczenia. Firmy i osoby zajmujące się tworzeniem oprogramowania mogą teraz liczyć na 12% ryczałtu od swoich usług.

Kwestia ulgi podatkowej dla Polaków za granicą

Jeśli chodzi o ulgi podatkowe, Polski Ład zaproponował tzw. ulgę na powrót. Jest ona skierowana do osób powracających z za granicy. Oczywiście nie każdego to dotyczy. Trzeba spełnić pewne warunki. Wówczas taka osoba może liczyć na zwolnienie podatkowe od dochodów nieprzekraczających 85 528 zł.

Prawa autorskie

Wśród beneficjentów Polskiego Ładu jest też wiele podmiotów wykonujących pracę związaną z prawem autorskim i mających możliwość odliczenia kwoty zmniejszającej podatek o 50%. To tzw. koszty uzyskania przychodu. Ale wyjątek stanowią rozliczenia umów zlecenia i dzieło. Tutaj wszystko jest po staremu.

Składka zdrowotna

Warto na koniec dodać, że Polski Ład dotyczy też zasad opłacania składki zdrowotnej, a Nowy Ład jeszcze dodatkowo wszystko zmodyfikuje. Niestety nie są to zmiany korzystne, ponieważ zwiększają podatek zdrowotny, tak więc składki ZUS poniekąd redukują zysk zdobyty obniżonym PIT-em. Ale na wniosek podatnika, który rozlicza się chociażby podatkiem liniowym, będzie można zmniejszyć podstawy opodatkowania, co jednak w każde chwili może ulec zmianie, jak zresztą pozostałe omówione aspekty Polskiego Ładu, ponieważ program ulega właśnie licznym korektom i modyfikacjom.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: