Przedsiębiorco, zadbaj o swoje finanse osobiste!

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-22  |  Średni czas czytania: 03:33
Artykuł reklamowy
Przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej finanse osobiste i firmowe są ze sobą ściśle powiązane, dlatego dość trudno nad nimi zapanować. Wielu przedsiębiorców ma z tym problem, gdy tymczasem istnieje prosty sposób na jego rozwiązanie. Można je bowiem uporządkować poprzez prowadzenie dwóch osobnych kont bankowych. Sprawdź, dlaczego warto się na to zdecydować!
Przedsiębiorco, zadbaj o swoje finanse osobiste!

Finanse osobiste a finanse firmowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) jest obecnie najprostszą formą prowadzenia własnego biznesu. Zarówno jej założenie, jak i potem rozliczanie nie wymaga bowiem wielu formalności, ani fachowej wiedzy. Dodatkową zaletą jest fakt, że jako właściciel takiej firmy masz prawo swobodnie dysponować zarobionymi w jej ramach pieniędzmi. Uzyskiwane dochody możesz więc przeznaczać zarówno na potrzeby biznesowe, jak i prywatne i to w całkowicie dowolny sposób.

Tutaj niestety pojawia się mały problem, ponieważ przez tę swobodę wydatkowania środków zaciera się granica między finansami osobistymi i firmowymi, co może prowadzić od utraty kontroli nad jednymi i drugimi.

Największy bałagan powstaje wówczas, gdy prowadzi się jedno konto bankowe – zarówno do rozliczania biznesu, jak i zaspokajania swoich prywatnych potrzeb. Jeśli bowiem z jednego źródła opłaca się zobowiązania firmy i pokrywa osobiste wydatki, trudno się doliczyć, ile tak naprawdę się zarabia, ile wynoszą koszty działalności i czy biznes jest w ogóle rentowny. 

Rachunek firmowy – rozwiązanie niezbędne dla osób prowadzących własną działalność

Na pewno wiesz, że według przepisów osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce muszą mieć rachunek bankowy. Może być to jednak zwykły ROR, który przedsiębiorca wykorzystuje także do celów prywatnych. Z pozoru wydaje się to wygodnym rozwiązaniem, jednak eksperci radzą, by mimo wszystko założyć oddzielne konto, służące wyłącznie do rozliczeń działalności biznesowej. Z założenia bowiem w jego ramach realizowane są wyłącznie operacje związane z prowadzeniem firmy, a więc:

  • spływ należności od klientów,

  • regulowanie zobowiązań wobec dostawców, pracowników oraz z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych. 

Taki sposób wydzielenia budżetu firmy ułatwia bieżące kontrolowanie zarówno przychodów, jak i kosztów. Co więcej, minimalizuje także ryzyko utraty płynności i związanych z tym kłopotów. Po pierwsze dlatego, że dzięki transparentności można szybciej wychwycić brak płatności od kontrahentów. Ponadto łatwiej zaplanować wydatki w ramach posiadanego salda, a więc także nie dopuścić do sytuacji, w której np. jako właściciel przedsiębiorstwa wydasz ze środków firmowych za dużo gotówki na swoje własne potrzeby i przez to zabraknie Ci pieniędzy na opłacenie faktur od dostawców, czy ZUS-u.

Musisz wiedzieć, że założenie takiego oddzielnego rachunku dla firmy jest dzisiaj bardzo proste i nie musi generować dodatkowych kosztów. Przykład? Proszę bardzo – w Santander Bank Polska otworzysz takie konto bankowe online i bez zbędnych formalności. Po jego założeniu natomiast wystarczy, że spełnisz proste warunki związane z jego użytkowaniem, a nie zapłacisz nic za jego prowadzenie i za podstawowe operacje. 

Co ważne, może Ci ono znacząco ułatwić prowadzenie biznesu, ponieważ bank udostępnia w jego ramach program do fakturowania i księgowania, a także zapewnia szereg dodatkowych usług np. w zakresie windykacji należności i faktoringu.

Co zyskujesz, prowadząc osobne konto osobiste?

Jako przedsiębiorca powinieneś mieć również oddzielne konto w banku do rozliczeń prywatnych. Najlepiej, jeśli będziesz regularnie je zasilać ustaloną przez siebie kwotą wypłacaną z rachunku firmowego. Potraktuj to jako swego rodzaju pensję, która powinna wystarczyć Ci na pokrycie wszystkich osobistych wydatków. To właśnie z tego ROR-u opłacaj więc czynsz za mieszkanie, rachunki za media, a także codzienne zakupy.

Osobny rachunek ułatwi Ci więc zarówno planowanie, jak i kontrolę budżetu domowego. Co najważniejsze jednak będziesz mógł skuteczniej zarządzać finansami firmowymi, które nie będą się już mieszać z tymi prywatnymi.

Prowadzenie osobnego ROR-u też nie musi Cię nic kosztować. Wspomniany wyżej Santander Bank Polska ma również w swojej ofercie bezpłatne konta osobiste: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta. Jest ich do wyboru kilka rodzajów, dlatego możesz je dopasować do indywidualnych potrzeb.

Korzystnym rozwiązaniem może być np. uniwersalne Konto jakie Chcę, które zapewnia dostęp do wielu nowoczesnych usług i może być całkowicie darmowe. Wystarczy, że będziesz je co miesiąc zasilać minimalną kwotą 500 zł i wykonasz co najmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą lub BLIK-iem, a bank nie pobierze za jego prowadzenie żadnej opłaty miesięcznej, ani prowizji za obsługę karty. Za darmo są także:

  • wypłaty gotówki z bankomatów,

  • przelewy zwykłe i natychmiastowe,

  • zlecenia stałe i polecenia zapłaty. 

Zarządzanie finansami szczególnie ważne w obecnych czasach

Odpowiednie zarządzanie finansami osobistymi i firmowymi jest szczególnie ważne dzisiaj, gdy z powodu inflacji rosną koszty nie tylko życia, ale i prowadzenia działalności. Aktualnie trzeba liczyć każdą złotówkę, aby nie przekroczyć zaplanowanego budżetu i po prostu nie narobić sobie długów.

Dzięki oddzielnym rachunkom bankowym skuteczniej unikniesz takich problemów, zwłaszcza jeśli przy korzystaniu z nich będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

  1. Pamiętaj, by w pierwszej kolejności rozliczać środki zgromadzone na koncie firmowym. Z wpływów uzyskanych z prowadzonej działalności najpierw opłacaj wszystkie zobowiązania przedsiębiorstwa, a dopiero z pozostałych środków przelewaj na prywatny ROR swoją pensję. 

  2. Kontroluj na bieżąco stan osobistych funduszy i planuj domowy budżet. Jeśli np. w danym miesiącu zarobiłeś mniej, adekwatnie do sytuacji ogranicz prywatne wydatki, aby wystarczyło Ci gotówki na firmowe płatności.

  3. Staraj się odkładać pieniądze na tzw. poduszkę finansową. Wystarczy, że każdego miesiąca część zarobionych środków przelejesz na konto oszczędnościowe. 

Wszystkie formalności związane z bankowością możesz załatwić online

W zarządzaniu funduszami prywatnymi i firmowymi niezwykle pomaga konto bankowe online. Przez internet możesz przede wszystkim na bieżąco kontrolować saldo oraz sprawdzać, czy wpłynęły Ci należności od klientów. W bankowości elektronicznej wykonasz też przeróżne operacje. Niemal jednym kliknięciem zrobisz przelew do kontrahenta, czy urzędu skarbowego, albo prześlesz sobie środki z rachunku firmy.

Codzienne bankowanie ułatwi Ci także nowoczesna aplikacja mobilna. Przykładowo, za pomocą tej dostarczanej przez Santander Bank Polska możesz realizować nie tylko standardowe transakcje, ale także wygodne płatności mobilne telefonem (BLIK-iem, Apple Pay lub Google Pay). Dzięki temu zrobisz błyskawicznie zakupy online i w sklepach stacjonarnych, w tym również te związane z działalnością biznesową.

Zadbaj o swoje finanse!

Wiesz już, jak zadbać o swoje finanse przy prowadzeniu działalności gospodarczej? W pierwszej kolejności załóż dobre konto bankowe – osobiste i firmowe. Warto to zrobić w zaufanym banku, który proponuje takie rachunki na wyjątkowo korzystnych warunkach. Sprawdź koniecznie ich aktualną ofertę, ponieważ dostępne są promocje, dzięki którym możesz np. otrzymać za otwarcie konta gotówkę. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: