Samochód z OC na firmę? Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 2018-04-26  |  Średni czas czytania: 02:07
Artykuł reklamowy
Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy istnieje możliwość wykupienia OC dla auta na firmę? Ubezpieczyciele dają taką możliwość, ale nie wszystkim przedsiębiorcom. Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.
Samochód z OC na firmę? Na co zwrócić uwagę?

Zanim towarzystwo przedstawi Ci ofertę ubezpieczenia OC na auto służbowe, musi określić, jaką firmę prowadzisz oraz jak dużą flotę pojazdów posiadasz. Jeśli okaże się, że jesteś właścicielem jednoosobowego przedsiębiorstwa, a Twój samochód nie ma bezpośredniego związku z wykonywaną działalnością, towarzystwo może zaoferować Ci zakup polisy jako osobie prywatnej.

Samochód firmowy, czyli jaki?

Choć odpowiedź na pytanie, czym jest samochód służbowy wydaje się prosta, to warto poznać punkt widzenia ubezpieczyciela. Dla towarzystwa nie każdy samochód będący własnością osoby, która prowadzi działalność gospodarczą będzie bowiem autem firmowym. Duża część firm to działalności jednoosobowe, a użytkowanie w nich auta nie różni się niczym od użytkowania pojazdu prywatnego, poza rozliczeniem w kosztach paliwa. W takim przypadku nie istnieje możliwość zakupu komunikacyjnego OC na firmę.Ubezpieczyciele za samochód służbowy uznają dopiero:

  • auta, które wykorzystywane są w celu zarobkowym (np.nauka jazdy),
  • wykorzystywane są nie tylko przez właściciela firmy, ale także przez jego pracowników,
  • właścicielem pojazdu w dowodzie jest firma lub leasingodawca, a nie osoba prywatna.

Taksówkarze najczęściej należą do jeszcze innej grupy. Choć taksówka wykorzystywana jest bezpośrednio do prowadzenia działalności zarobkowej, to istnieje jasno określony kierowca, posiadający udokumentowaną historię ubezpieczenia. Wyliczenia potencjalnego ryzyka szkody jest więc zdecydowanie prostsze dla ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC jako koszt prowadzenia działalności

Paliwo, części zamienne, opłaty drogowe, koszty napraw i przeglądów – tego typy wydatki związane z korzystaniem z samochodu mogą być zaliczone przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to również obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) i dobrowolnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które w całości można uznać za koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Inaczej jest w przypadku pozostałych polis, czyli m.in. autocasco (AC), które podlega ustawowym limitom i nie może być zaliczone do wydatków firmowych w 100%.

Co ważne, klasyfikując wydatki poniesione na zakup lub przedłużenie ubezpieczenia OC jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma znaczenia, czy auto jest własnością prywatną wykorzystywaną w firmie, czy zostało wniesione do majątku przedsiębiorstwa jako środek trwały. W obu przypadkach istnieje możliwość pełnego zaliczenia ceny OC do wydatków firmowych. To bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które pozwala obniżyć rzeczywiste wydatki na obowiązkowe ubezpieczenie. Aby nie powodować niepotrzebnych kosztów, trzeba jednak pamiętać, żeby po kupnie samochodu nie wpaść w pułapkę, jaką jest podwójne OC.

Wybór OC dla auta firmowego

Jak wybrać OC dla samochodu firmowego? Nie ma z tym większego problemu niż z zakupem ubezpieczenia dla auta prywatnego, ponieważ liczy się przede wszystkim cena polisy. Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawą więc każdy ubezpieczyciel ma obowiązek objąć klienta i jego auto dokładnie taką samą ochroną. Towarzystwa mają jednak prawo samodzielnie ustalać cenę polisy OC. O ile kierowcy nie zależy na dodatkowych rozszerzeniach, jak np. AC czy Assistance, najlepszym towarzystwem będzie to, które zaoferuje najtańszą polisę. Nie radzimy jednak kupować wyłącznie OC w przypadku samochodu służbowego. Przy poszukiwaniu polisy OC na taki pojazd warto dobrać dodatkowo assistance lub NNW. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy polisa assistance obejmuje użyczenie auta zastępczego w razie szkody, tak aby mieć pewność, że gdy samochód będzie niesprawny, pracownicy nie zostaną uziemieni. W przypadku NNW należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia.

Poza dodatkowym assistance przy zakupie OC na firmę należy zwracać uwagę wyłącznie na wysokość składki. Jak wiadomo, im ona niższa, tym lepiej. Aby jak najbardziej obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia, należy rozsądnie wybrać samochód, nie przesadzając z wielkością silnika. Wpływ pojemności silnika na cenę OC jest wszakże dobrze znany – im większa jednostka napędowa, tym droższa polisa.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki:

}