Jak wykorzystać VPN podczas pracy zdalnej oraz w podróży?

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-08  |  Średni czas czytania: 04:07
Pracujesz zdalnie w domu? A może zatrudniasz pracowników, którzy nie wykonują swoich obowiązków w biurze? Chcesz usprawnić pracę jednak obawiasz się, o poufne dane w Twojej firmie? Jednym z narzędzi, które pomoże ci zadbać o bezpieczeństwo i prywatność w sieci, jest VPN. Przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat korzystania z  sieci VPN. Poznaj listę narzędzi, które pomogą w zorganizowaniu pracy zdalnej.
Jak wykorzystać VPN podczas pracy zdalnej oraz w podróży?

Praca zdalna jest obecnie rzeczywistością wielu firm bez względu na ich branże. Urządzenia z których korzystają pracownicy, stają się celem ataków cyberprzestępców. Dlatego tak ważne podczas organizowania pracy zdalnej jest zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa komunikacji.

Korzystanie z VPN oraz innych narzędzi w czasie pracy zdalnej są niezbędnymi rozwiązaniami w każdej firmie. Szczególnie tam, gdzie pracownicy pracują zdalnie i podróżują i mogą korzystać z publicznych czy hotelowych sieci. VPN zabezpiecza transfer danych bez względu na lokalizację, w której znajduje się pracownik w czasie pracy zdalnej. Dodatkowo pracodawca udostępniając pracownikom dostęp do narzędzi zdalnych może podnieść ich efektywność w czasie pracy.

Co to jest VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna. To tunel służący do przesyłania wiadomości, który łączy określone punkty. Informacje, które są przesyłane za pomocą sieci VPN, mogą być dodatkowo szyfrowane. W czasie  przesyłania informacje są ukrywane przed osobami trzecimi. VPN stwarza bezpieczne połączenie między twoim urządzeniem a serwerem, którego używasz. Połączenie to jest szyfrowane i chronione przed dostępem osób nieupoważnionych.

Korzystanie z usługi VPN jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy korzystasz z publicznie dostępnej sieci Wi-Fi. Wi-Fi w miejscach publicznych takich jak kawiarnie czy biblioteki mogą być narażone na ataki hakerów. Z aplikacji VPN możesz korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych. Aplikacja działa w tle, dlatego nie przeszkadza podczas pracy i normalnego korzystania z Internetu. Nie ma znaczenia to, czy w danym momencie oglądasz filmy, stremujesz, czy też rozmawiasz przez komunikator.

Czym się różni korzystanie z internetu bez VPN i z VPN?

Jeśli będziesz korzystać z internetu bez VPN, twoja prawdziwa lokalizacja będzie stale widoczna dla wszystkich odwiedzanych stron internetowych oraz aplikacji. Łącząc się z  internetem bez VPN, łączysz się z siecią za pośrednictwem Twojego dostawcy interenetu, który przydziela Ci adres IP. Dzięki niemu dostawca może np. sprawdzić z, jakich stron online korzystałeś do tej pory. Kiedy łączysz się z serwerem za pomocą VPN, ustanawiasz bezpieczne połączenie z serwerem VPN. Mimo że twój ruch przechodzi przez dostawcę usług internetowych, nie może on go odczytać. Twój oryginalny adres IP nie jest widoczny, natomiast upubliczniany jest tylko adres IP serwera VPN.

Jakie jeszcze narzędzia są przydatne podczas pracy zdalnej?

Przydatnymi narzędziami mogą okazać się programy do czatu i komunikatorów głosowych, takie jak Skype lub WhatsApp. Podczas organizowania pracy zdalnej, możesz wykorzystać także Microsoft 365, Microsoft Teams, OneDrive, Google Workspace (G Suite), a także Dysk Google (Google Drive), TeamViewer oraz AnyDesk.

Zdaniem specjalistów z bloga Express VPN, możesz potrzebować także tzw. technologicznego zestawu przetrwania. Co to jest? Jest to zestaw niezbędnych urządzeń, które umożliwiają pracę zdalną np. podróży. W jego skład wchodzą m.in.: laptop, smartfon, aparat fotograficzny, słuchawki i głośnik Bluetooth. Możesz zaopatrzyć się także w  powerbank, aby mieć pewność, że w urządzeniach nie zabraknie prądu.

Co daje korzystanie z VPN?

Używanie VPN daje wiele korzyści. Wśród nich najważniejszych, które warto wymienić, są m.in.:

 • poprawa prywatności i bezpieczeństwa online - twoje dane są chronione przed wyciekiem i atakami hakerów;
 • możesz uniknąć cenzury i ograniczeń geograficznych dla niektórych treści/serwisów - możesz surfować po Internecie bez ograniczeń;
 • lepsza wydajność połączenia - VPN eliminuje problemy ze stabilnością połączenia;
 • umożliwia stworzenie rozproszonej sieci łączącej oddziały firmy na całym świecie. Powstałe tunele są bezpieczną drogą przesyłania informacji pomiędzy pracownikami.
 • Bywa niezbędny podczas korzystania z Internetu w podróży, dlatego że umożliwia sprawdzenie regionalnych wiadomości oraz portali w czasie pobytu za granicą. Wystarczy, że użytkownik ustawi Polskę jako lokalizację, a z dowolnego miejsca na świecie będzie mógł sprawdzać wiadomości i używać social media (bez prezentowania lokalnych reklam czy komunikatów);
 • VPN pozwala na eliminowanie różnic w cenach (niektóre serwisy uzależniają cenę od regionu z którego następuje połączenie);
 • VPN umożliwia zmianę lokalizacji, dlatego możesz uzyskać dostęp do kinowych i serialowych premier, które w niektórych państwach pojawiają się szybciej;
 • Możesz używać go do pokonywania zapory sieciowej w szkole oraz korzystać z Internetu w nieograniczony sposób niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

Jakie są rodzaje sieci VPN?

Istnieje kilka rodzajów sieci VPN, które można wykorzystać w zależności od potrzeb. Najpopularniejsze to:

 • prywatna sieć VPN,
 • publiczna sieć VPN,
 • hybrydowa sieć VPN.

Czym różnią się od one siebie? Prywatna sieć VPN to sieć, która jest całkowicie prywatna i niedostępna dla osób trzecich. Jest ona często wykorzystywana przez duże firmy, które chcą zapewnić bezpieczeństwo i prywatność. Publiczna sieć VPN to sieć, która jest dostępna dla wszystkich. Jest ona często wykorzystywana przez małe i średnie firmy, które chcą zapewnić bezpieczny dostęp do Internetu dla wszystkich swoich pracowników. Hybrydowa sieć VPN to z kolei sieć, która łączy prywatną i publiczną sieć VPN. Jest ona często wykorzystywana przez duże firmy.

Jak wybrać sieć VPN?

Sieć VPN może być wykorzystana do uzyskania prywatnego i bezpiecznego połączenia z internetem. Jeżeli chcesz wybrać odpowiednią, dopasowaną do swoich potrzeb sieć VPN, musisz rozważyć cel, jaki chcesz osiągnąć

Sprawdź czy sieć VPN ma dobre opinie wśród użytkowników i czy oferuje wygodny i łatwy w obsłudze interfejs. Zwróć uwagę na to, jakie oferuje ona dodatkowe funkcje np. ochrona przed wirusami czy złośliwym oprogramowaniem. Kwestią, której nie można pominąć przy wyborze sieci VPN jest zaufanie do dostawcy.

Możesz go sprawdzić pod kątem tego, czy:

 1. Ma przejrzystą politykę prywatności
 2. Został poddany niezależnemu audytowi danych osobowych
 3. Angażuje się w ochronę prywatności w internecie i wolności cyfrowej w internecie

Jak podłączyć się do VPN?


Jeśli chcesz podłączyć się do VPN, użyj dostarczonego przez usługodawcę oprogramowania lub skonfiguruj swoje urządzenie (komputer, smartfon) za pomocą protokołu PPTP, lub L2TP/IPsec. Następnie wprowadź adres IP serwera VPN, login i hasło.

Jak sprawdzić, czy VPN działa prawidłowo? Najprostszym sposobem jest wykonanie kilku prostych testów. Jeden z nich polega na sprawdzeniu adresu IP. W tym celu powinieneś uruchomić program "cmd" i wpisać polecenie "ipconfig". Możesz również sprawdzić w różnych narzędziach online np.: DNSleaktest.com. Jeśli pojawi się nowy adres IP albo nowa lokalizacja, oznacza to, że usługa VPN działa poprawnie.

Istnieją sposoby korzystania z sieci VPN bez logowania. Jednak pamiętaj o tym, że w przypadku większości dostawców usług VPN będzie to oznaczało ograniczenie funkcjonalności i możliwości korzystania z sieci.  Logowanie się do usługi VPN daje ci gwarancję bezpiecznego i prywatnego korzystania z usługi.

Co robić, jeśli po włączeniu VPN internet nie działa?

W pierwszej kolejności sprawdź, czy Twoja usługa VPN działa poprawnie. Aby to zrobić, zaloguj się na swoje konto (w aplikacji) i upewnij się, że masz połączenie z serwerem VPN. Jeśli tak nie jest, spróbuj ponownie połączyć się z serwerem.

Jeśli masz połączenie z serwerem VPN, ale nadal nie możesz uzyskać dostępu do internetu, sprawdź ustawienia swojej sieci. Upewnij się, że wszystkie ustawienia sieciowe (takie jak adres IP lub DNS) są ustawione na automatyczne.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: