Stałe koszty pracy taksówkarza - ile wynoszą?

Ostatnia aktualizacja: 2018-09-30  |  Średni czas czytania: 01:17
Artykuł reklamowy
Obroty miesięczne taksówkarzy są wysokie, jednak rzeczywiste zarobki kierowców taxi są o wiele niższe. Koszty prowadzenia działalności jako taksówkarz często zniechęcają kandydatów na kierowców taxi. Ile wynoszą stałe koszty pracy w tym zawodzie?
Stałe koszty pracy taksówkarza - ile wynoszą?

Chcę zostać taksówkarzem - ile to kosztuje?

Kierowcą taxi może zostać osoba, która ukończyła 21 lat i posiada prawo jazdy kategorii B. Wymagana jest niekaralność. Licencję taksówkarską zdobywa się w czasie tygodniowego kursu, a za egzamin końcowy płaci się około 700 złotych. Dodatkowo przyszły kierowca taxi ponosi koszty zakupu taksometru i kasy fiskalnej oraz ich montażu w samochodzie - jest to wydatek około 1500-2000 złotych. Ponadto co dwa lata płaci się za legalizację taksometru (ok. 50-60 złotych). Przed rozpoczęciem pracy w taxi przeprowadza się badania lekarskie - laryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne i psychotesty. Łączny koszt badań wynosi około 450-500 złotych, a co 5 lat konieczne jest ich odnowienie. Aby prowadzić działalność w wybranym mieście, dodatkowo płaci się za egzamin z topografii, który kosztuje 250 złotych. Zdanie egzaminu skutkuje możliwością wykupienia licencji od włodarza miasta, a jej koszt wynosi 200-300 złotych w zależności od długości jej obwiązywania.

Koszty miesięczne pracy taksówkarza - co się na nie składa?

Taksówkarze w większości przypadków są zobowiązani do założenia własnej działalności gospodarczej. Składka na ubezpieczenia społeczne po upływie 2 lat wynosi miesięcznie ponad 1300 złotych. Nawet jednodniowe opóźnienie w płatnościach do ZUS wiąże się z nałożeniem kary w wysokości ponad 200 złotych. Ponadto wysokim kosztem jest wykupienie ubezpieczenia. Polscy ubezpieczyciele oferują polisy komunikacyjne, których składka jest równa nawet 4 tysiące złotych rocznie. Tańsze ubezpieczenia można kupić jedynie za granicą, na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie oferowane jest taxi insurance. W Polsce stawki ubezpieczeniowe są znacznie zawyżone ze względu na wysokie ryzyko wypadku podczas jazdy taksówką.

Wśród kosztów pracy taksówkarza znajduje się również koszt zakupu paliwa. Przy założeniu, że taxi przejeżdża 4500 km na miesiąc, zakup benzyny może być wydatkiem rzędu 1600 złotych. Dodatkowo powinno się uwzględnić koszt amortyzacji pojazdu, który z roku na rok coraz szybciej traci na wartości, oraz opłaty za usługi serwisowe i naprawy samochodu. Sporym wydatkiem są również opłaty na rzecz korporacji taksówkarskich, które zapewniają ciągłość zleceń, lecz pobierają za to nawet 1000 złotych miesięcznie. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: