Szukasz korzystnych stawek OC i AC? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-28  |  Średni czas czytania: 01:33
Artykuł reklamowy
Polisa polisie nierówna. Łatwo się o tym przekonać analizując oferty ubezpieczenia OC i AC. Równie łatwo narazić się na zbędne koszty. Z drugiej strony, nieco droższa polisa nierzadko okazuje się dużo korzystniejsza. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy wyborze OC i AC?
Szukasz korzystnych stawek OC i AC? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Kalkulator OC AC prawdę Ci powie

Przede wszystkim, należy zadbać o możliwość porównania jak największej liczby ofert, jednocześnie eliminując ubezpieczycieli cieszących się kiepską opinią. W tym bardzo pomocny będzie funkcjonalny kalkulator OC AC. Najczęściej pozwala on na zapoznanie się z ofertami kilkunastu ubezpieczycieli jednocześnie i ich czytelne porównanie. Kalkulator wskaże oczywiście, gdzie znajdziemy najniższe stawki. Ale na cenie warto skupić się dopiero, gdy spośród dostępnych wybierzesz wyłącznie polisy odpowiadające twoim potrzebom. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Sposób wyceny i likwidacji szkody

To kryterium dotyczy oczywiście ubezpieczenia AC. Do wyboru mamy system gotówkowy i bezgotówkowy. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel arbitralnie dokonuje kosztorysu przewidywanych napraw, a następnie wysyła wyliczoną sumę na konto klienta. Rozwiązanie ma sporą wadę – odszkodowanie nie zawsze pokrywa rzeczywiste koszty związane z naprawą. Opcja bezgotówkowa nieprzypadkowo jest więc droższa, ale jeśli ją wybierzesz, w razie potrzeby zostawiasz auto w warsztacie, a zapłata leży w gestii ubezpieczyciela. Decyzja o oszczędzaniu na niższych składkach AC należy do Ciebie.

Rozszerzone OC

Polisa OC pokrywa oczywiście wyłącznie szkody, które wyrządzisz innym. Jednak w podobnej cenie możesz znaleźć także polisy, które zawierają dodatkowe drobne rozszerzenia. Standardowym tego przykładem jest darmowe holowanie w przypadku, gdy spowodujesz stłuczkę. Opcja warta rozważenia dla kierowców nieposiadających assistance.

Wycena pojazdu

Wróćmy do Autocasco. Istotnym czynnikiem bywa sposób wyceny auta, która w razie potrzeby zadecyduje o wartości odszkodowania. Niektórzy ubezpieczyciele wykorzystują w tym celu wartość podaną przez klienta, inni korzystając z uśrednionych wartości. Drugie rozwiązanie najczęściej prowadzi do niższej wyceny, co jest niekorzystne zwłaszcza dla posiadaczy lepiej wyposażonych pojazdów. Jeśli posiadasz full opcję, decyzja wydaje się prosta.

Sposób naprawy

Osobną kwestię stanowi sposób naprawy szkody. Z pewnością wiesz, jak bardzo zróżnicowane są ceny części samochodowych, zwłaszcza jeśli porównujemy oryginały do zamienników. Jeśli zależy Ci na zastosowaniu tych pierwszych w naprawie swojego auta, dokładnie przeczytaj OWU. W wielu polisach zamienniki stosuje się z założenia do nieco starszych aut uwzględniając amortyzację.

Gdzie kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie OC i AC?

Wiedząc, na co należy zwrócić uwagę możesz śmiało wykupić polisę. Gdzie? Największa szansa na znalezienie najkorzystniejszych stawek wiąże się z zakupem online. Wynika to przede wszystkim z możliwości skorzystania ze wspomnianego kalkulatora. Zresztą w sieci masz do dyspozycji znacznie szersze spektrum ofert niż w punkcie ubezpieczyciela czy tradycyjnego pośrednika. Jeśli interesuje Cię zarówno OC, jak i AC, najprawdopodobniej zyskasz kupując obie polisy w pakiecie.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki:

}