Ubezpieczenie OC samochodu na raty

Ostatnia aktualizacja: 2018-11-09  |  Średni czas czytania: 01:51
Artykuł reklamowy
OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, dlatego niezależnie od wysokości ceny trzeba je opłacić. Za polisę najwięcej zapłacą młodzi kierowcy bez zniżek oraz osoby, które spowodowały kolizję lub wypadek. Końcowa kwota OC może być wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego wielu właścicieli pojazdów decyduje się spłacać ubezpieczenie ratalnie. Na ile rat można rozłożyć OC i czy takie rozwiązanie się opłaca?
Ubezpieczenie OC samochodu na raty

OC na raty - czy jest korzystne?

Firmy ubezpieczeniowe pozwalają na rozłożenie płatności OC na raty. Rozbicie składki ubezpieczenia wydaje się atrakcyjne, jeśli porównamy wysokość jednej raty do wysokości polisy zapłaconej w całości. Ile jednak faktycznie zapłaci kierowca? Płatność na raty najczęściej wiąże się z  dodatkowymi kosztami. Należy pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe do kwestii prowizji podchodzi w sposób indywidualny. Rozkładając OC na raty, kierowca zawsze poniesie większą ceną niż w wypadku jednorazowego wydatku. Nie wszyscy właściciele samochodów mogą sobie na taką kwotę pozwolić, dlatego żeby nie przepłacić, warto analizować koszty całościowe, a nie tylko atrakcyjną pierwszą ratę. Ostateczny koszt zależy od konkretnego ubezpieczyciela, a także od ubezpieczanego auta i historii kierowcy.

Warto dodać, że przepisy nie zobowiązują ubezpieczycieli do rozbicia płatności za OC na raty. Takie rozwiązanie jest dla towarzystwa ubezpieczeniowego zdecydowanie bardziej kłopotliwe niż jednorazowa płatność za polisę. Jest tak dlatego, że klient wpłacając pierwszą składkę, od samego początku uzyskuje pełną ochronę ubezpieczeniową. Jeśli kierowca spóźnia się z kolejnymi wpłatami, ubezpieczyciel nie zarabia. Dla zakładu ubezpieczeniowego udzielanie OC w ratach jest zatem ryzykiem finansowym. Dlatego po zsumowaniu rat, cena rocznego ubezpieczenia będzie wyższa, niż podczas jednorazowej płatności.

Na ile rat można rozłożyć OC?

Kierowcy, żeby uniknąć zapłaty wysokiej kwoty za jednym razem, decydują się rozłożyć ubezpieczenie na kilka rat. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość spłaty OC na dwie raty, co pół roku. Ta wersja pozwala rozłożyć jednorazowy duży wydatek na bardziej przystępnej cenie, bez nadmiernego przepłacania z przy końcowej kwocie. Ubezpieczyciele czasami oferują OC na 4 raty. W tym przypadku należy jednak liczyć się z wyższymi kosztami ogólnymi. Wariant ten dostępny jest zdecydowanie rzadziej i najczęściej występuje dla kierowców, którzy kupują OC i AC w pakiecie. Co w przypadku ubezpieczenia, które można spłacać w miesięcznych ratach? OC w 12 ratach jest możliwe, ale najczęściej jest to indywidualny wariant, dostępny dla poszczególnych klientów i oferowany przez wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe.

ubezpiecznie-oc-ratalne.jpg

Niespłacenie kolejnej raty

Jeśli kierowca zdecyduje się na płatność ratalną, musi pamiętać, aby w odpowiednim czasie uregulować resztę składki. Nieuregulowanie kolejnej raty za ubezpieczenie OC nie powoduje przerwania okresu obowiązywania ubezpieczenia, jednak nie pozostaje bez konsekwencji. Zakład ubezpieczeń zwróci się pisemnie do właściciela pojazdu, a w razie potrzeby może wejść na drogę prawną. Gdy na koncie kierowcy są zaległości w opłacie składki, umowa ubezpieczenia nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Jeśli auto pozostanie bez OC, właściciela może czekać wysoka kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jej wysokość rośnie wraz z ilością dni, w których auto było nieubezpieczone.

Ratalne spłacanie ubezpieczenia OC może odciążyć domowy budżet, ale wiąże się ze wzrostem całościowej składki za polisę. Cena w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych może się od siebie różnić, dlatego w pierwszej kolejności powinno się przeanalizować poszczególne oferty.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki:

}