WMS - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 2022-04-26  |  Średni czas czytania: 01:30
Artykuł reklamowy
Większość z nas częściej lub rzadziej robi zakupy przez internet. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że dzięki sprawnej logistyce oraz systemom informatycznym odpowiednio dobranym do sklepu internetowego, zamówiona przesyłka w ogóle do nas trafia. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej systemom komputerowym stworzonym po to, by usprawnić prace na magazynach.
WMS - jak to działa?

WMS - co to jest?

Warehouse Management Software, czyli w skrócie WMS to, krótko mówiąc, system usprawniający pracę magazynu. Dzięki niemu możemy kontrolować, koordynować, usprawniać i optymalizować odbywające się w nim procesy. Dzięki systemom WMS możemy efektywnie wykorzystywać przestrzeń magazynową oraz nią zarządzać. WMSy pozwalają na prowadzenie racjonalnej gospodarki zapasami, ale i zapewniają odpowiedni przepływ informacji wraz z odpowiednim obiegiem dokumentacji. Pandemia powiększyła skalę sprzedaży internetowej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przez 2 lata trwania pandemii wiele sklepów, do tej pory sprzedających wyłącznie stacjonarnie, postanowiło rozszerzyć swoją działalność właśnie o sklep internetowy i zamierza dalej przy tym pozostać.

Funkcje systemu WMS

Systemy WMS potrafią zarządzać lokalizacją. Dotyczy to oczywiście lokalizacji danego przedmiotu na magazynie. System potrafi nam podpowiedzieć również, które miejsce na magazynie będzie najlepsze pod kątem wymiarów i kształtu danej rzeczy. Następną bardzo ważną funkcją systemu WMS jest przyjmowanie towaru. Chodzi tutaj o kontrolę towaru zakupionego u dostawcy lub wysłanego z innego magazynu, a także zwrot zrobiony przez klienta. Niezwykle ważnym elementem systemu WMS jest kontrola stanu magazynowego. Pozwala sprawdzić lokalizację, liczbę oraz stan magazynowy. W dużych sklepach internetowych niezwykle ważną funkcją jest zarządzanie wysyłką towaru z magazynu. Dzięki temu system grupuje przesyłki w taki sposób, by czas ich nadania i dotarcia do klienta był jak najkrótszy. Nieodłącznym elementem będzie również kompletowanie towaru, który system WMS swoim działaniem wspomoże. Niezwykle istotną funkcją jest inwentaryzacja towaru. Profesjonalny program pozwoli na przeprowadzenie całego magazynu bądź wybranego towaru.

System WMS

Kiedy zdecydować się na system WMS?

Duże magazyny wprowadzają system już na samym początku swojej działalności, głównie po to, aby stworzyć pewne procedury działania. Jednak, jeśli do tej pory w twojej firmie nie było takiej potrzeby to bez obaw. Jako właściciel świetnie prosperującego sklepu z coraz większą ilością zamówień, wiesz jak ważne, jest by, firma dalej się rozwijała. Dzięki temu potrafisz podjąć decyzje wpływające bezpośrednio na jakość twoich usług. Momentem kiedy już jest konieczność wprowadzenia systemu WMS to moment kiedy liczba zamówień zaczyna przekraczać możliwości pracowników. Zdecydowanie musisz podjąć kroki ku poprawie, jeśli masz coraz więcej zamówień i jednocześnie poszerzasz swoją ofertę dla klientów. Pamiętaj przy tym, że profesjonalny system WMS pomoże ci jeszcze bardziej rozwinąć firmę, ale i zwiększy wydajność pracowników i usystematyzujesz pracę całego magazynu,

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: