Za co można dostać zwrot podatku z Niemiec?

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-26  |  Średni czas czytania: 01:43
Artykuł reklamowy
Niemieckie podatki cieszą się sławą stosunkowo niskich w Europie. Częściowo jest to prawda, ponieważ opłaty fiskalne pobierane od podatników są stosunkowo duże. Wiele osób zapomina jednak – lub nie zdaje sobie sprawy – że w parze z nimi występuje korzystny zwrot podatku z Niemiec. W prawie naszego zachodniego sąsiada istnieje możliwość odliczenia od podatku szeregu opłat poniesionych w ciągu roku. Jakie wydatki można odpisać od dochodu? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy tę kwestię.
Za co można dostać zwrot podatku z Niemiec?

Odliczenia od podatku w Niemczech dla Polaków

Wśród kosztów odliczanych od dochodów przez niemieckiego podatnika znajdują się wydatki, których polski urząd skarbowy nie przewiduje. Zwolnienia dotyczą w takiej samej mierze Polaków, którzy ze względu na pracę w Niemczech rozliczają się z niemieckim urzędem skarbowym. Oznacza to, że nie trzeba starać się o specjalne pozwolenia, a ulgi rozliczane są dokładnie w ten sam sposób, jak zrobiłby to Niemiec. Jeśli samodzielne określenie wysokości podatku, sprawdzenie dostępnych ulg i wykonanie rozliczenia jest zbyt skomplikowane, istnieje opcja skorzystania z profesjonalnej usługi księgowej, świadczonej przez biura kierowane do Polaków mieszkających w Niemczech. Są one w stanie nie tylko wyliczyć wysokość obowiązkowej daniny, ale też wskazać przewidywany zwrot podatku z Niemiec.

Zmiana miejsca zamieszkania ze względów zawodowych

Relokacja związana ze świadczeniem pracy zazwyczaj generuje koszty – mniejsze, jeśli to przenosiny w obrębie jednego miasta, większe, gdy miejsce docelowe znajduje się dalej. Część firm proponuje pokrycie części kosztów, jednak zazwyczaj dotyczy to wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli nie ma takiej opcji, osoba zmieniająca miejsce zamieszkania z uwagi na pracę ma możliwość odliczenia kosztów przeprowadzki od dochodu, a zatem zmniejszyć kwotę, z której zobowiązana jest rozliczyć się w urzędzie. Wydatek można uwzględnić w ryczałcie przeprowadzkowym (single – 886 euro; każda kolejna osoba w gospodarstwie – dodatkowe 580 euro). W wyjątkowych sytuacja do kosztów wyprowadzki doliczyć można także inne wydatki, na przykład dodatkowe lekcje, jakich dziecko potrzebuje z uwagi na zmianę szkoły. Kwota odliczenia może wynosić maksymalnie do 1926 euro za rok.

Koszty aplikacji o pracę

Aplikowanie na nowe stanowisko to na pozór niewysokie koszty – druk dokumentów czy zakup teczki to kwestia kilku euro. Jednak prawo podatkowe umożliwia dopisanie do nich również wydatków na dojazd, zakup książek, czasopism i kursów. Można je odliczyć w pełnej kwocie poniesionej przez podatnika, jednak konieczne jest ich udokumentowanie. Kiedy podatnik nie ma odpowiednich poświadczeń, wykorzystuje się naliczenie ryczałtowej stawki w wysokości 2,50 euro przy aplikowaniu online oraz 8,50, jeśli podanie wysłano tradycyjną pocztą. Warto także pamiętać, że odliczenie kosztów aplikacji jest dostępne niezależnie od wyniku rekrutacji.

Ubezpieczenie emerytalne

Niemieccy podatnicy mogą w rozliczeniu rocznym uwzględnić również koszty poniesione na rzecz opłacenia ubezpieczenia emerytalnego. W Niemczech działają zarówno państwowe, jak i prywatne zakłady ubezpieczeniowe dla emerytów. Sektor prywatny to zazwyczaj uzupełnienie pakietu emerytalnego, jaki przysługuje każdej osobie zatrudnionej. Według prognoz ustawowa emerytura nie pokryje zapotrzebowania życiowego osób po zakończeniu pracy zawodowej. Wydatki na ubezpieczenie emerytalne można odliczyć od dochodu, należy jednak mieć na uwadze, ze w trakcie pobierania emerytury będzie ona w pełni opodatkowana.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: