Zastosowanie stali specjalnej
Stal specjalna - czym jest?
Stal specjalna to gatunek metalu chemicznie aktywny, który został stworzony do specjalnych zastosowań. Stal specjalna wyróżnia się wysoką zawartością dodatków stopowych, które nadają stali odpowiednich właściwości zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Co więcej, stal tego typu nie tylko posiada charakterystyczne dodatki, ale również jej obróbka oraz sama produkcja bywa bardzo skomplikowana i wymaga odpowiednich warunków i reżimu.
Najważniejsze rodzaje stali specjalnej
Podczas produkcji stali specjalnej stosowane są różnorodne domieszki m.in. niklu, wolframu, chromu, glinu itp. Wśród najważniejszych rodzajów stali specjalnej należy wymienić:
- stal nierdzewną - stal niepoddająca się działaniu utleniającemu; głównym dodatkiem jest chrom, a same właściwości technologiczne i mechaniczne zmieniają się wraz z poziomem jego zawartości;
- stal żaroodporną i żarowytrzymałą - stal niepoddająca się niszczącemu działaniu gazów utleniających w wysokich temperaturach; oprócz chromu stal posiadać może również krzem oraz aluminium;
- stal kwasoodporną - stal niepoddająca się działaniu kwasów (o mocy mniejszej niż kwas siarkowy); stal posiada większą zawartość chromu niż stal nierdzewna, a ponadto posiada także nikiel, molibden, tytan i miedź;
- stal magnetyczną - stal z właściwościami ferromagnetycznymi, charakteryzująca się bardzo niską zawartością węgla;
- stal odporną na zużycie - stal mająca wysoką odporność na ścieranie (zużycie powierzchowne); głównym dodatkiem jest mangan.
Zastosowanie stali specjalnej
Wyroby ze stali specjalnej znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu m.in. w przemyśle metalowym, budowlanym, czy maszynowym. Stal nierdzewna np. doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju konstrukcjach budowlanych. Kątowniki są rewelacyjną alternatywą dla kształtowników walcowanych na gorąco i często wykorzystywane są do konstrukcji ogrodzeń, czy bram. W naszym asortymencie posiadamy szeroki wybór produktów ze stali specjalnej m.in. blachy, pręty, czy zbrojenia budowlane i zawsze chętnie pomagamy Klientowi w wyborze najlepszego rozwiązania” - mówi Konrad Walawski, specjalista ds. sprzedaży w firmie Polstal z siedzibą w Sosnowcu, która od blisko 20 lat dostarcza najwyższej jakości wyroby hutnicze, w tym m.in. ze stali specjalnej. Warto dodać, że w zależności od zawartości danych dodatków w stali można wyróżnić także kilka podtypów stali specjalnych. „Coraz większym zainteresowaniem wśród stali specjalnych cieszy się stal Hadfielda, która jest szczególnym rodzajem stali odpornej na zużycie. Jest to stal nie tylko jeszcze bardziej odporna na ścieranie, ale jednocześnie umacnia się ona w trakcie pracy. Tę stal specjalną wykorzystuje się w produkcji zębów do koparek, czy pojazdów gąsienicowych oraz innych maszynach do robót ziemnych” - dodaje.
Stal specjalna to materiał, który znajduje szereg zastosowań zarówno w podstawowych, jak i bardziej złożonych czynnościach konstrukcyjnych. Warto zastanowić się, czy nie sprawdziłaby się ona także w Twoich kolejnych projektach. Więcej o stali specjalnej można dowiedzieć się na stronie internetowej np. firmy Polstal.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: