Zmienne oprocentowanie – zalety, wady i zagrożenia przy kredycie hipotecznym

Ostatnia aktualizacja: 2024-05-23  |  Średni czas czytania: 01:49
Artykuł reklamowy
W przypadku stałego oprocentowania kredytu hipotecznego wysokość oprocentowania zostaje ustalona z góry i będzie taka sama przez określony czas, zwykle 5 lat. Po tym okresie zostaje przekształcona na zmienne. Z kolei zmienne oprocentowanie od samego początku będzie różne, zależnie od aktualnej stawki WIBOR. I ta druga opcja jest najbardziej popularna. Z czym się wiąże? Przedstawiamy wady i zalety kredytu ze zmiennym oprocentowaniem.
Zmienne oprocentowanie – zalety, wady i zagrożenia przy kredycie hipotecznym

Wady i zalety kredytu ze zmiennym oprocentowaniem

Wybór odpowiedniego rodzaju oprocentowania kredytu hipotecznego jest niezwykle istotny. To bowiem czynnik mający ogromny wpływ na wysokość comiesięcznych rat, a także na całkowity koszt kredytu.

Szukając właściwej oferty kredytowej, trzeba przejść przez kilka kroków. Pierwszym będzie zweryfikowanie, który bank zaoferuje Ci najniższy koszt całkowity i najbardziej atrakcyjne RRSO przy Twojej zdolności kredytowej. A to możesz sprawdzić online, w maksymalnie kilka minut, za pomocą bezpłatnego kalkulatora raty kredytu hipotecznego oraz kalkulatora zdolności kredytowej: https://mfinanse.pl/kredyt-hipoteczny-kalkulator-zdolnosci-kredytowej-podwojne-kalkulatory/.

Drugi krok to wybranie optymalnego typu oprocentowania. Czy warto się zdecydować na zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Zmienne oprocentowanie: wady i zagrożenia

Zacznijmy od wad zmiennego oprocentowania oraz ewentualnego ryzyka, z którym wiąże się ta opcja:

  • Brak stałej wysokości rat – co w praktyce oznacza, że nie będziesz wiedzieć, jaką ratę zapłacisz za miesiąc, a jaką za 10 czy 20 lat. To pewne zagrożenie w przypadku kredytów hipotecznych, które co do zasady są zawierane na wysokie kwoty oraz długi okres spłaty. Zmienne oprocentowanie jest uzależnione od poziomu stóp procentowych, które mają wpływ na stawkę WIBOR, a ta: na wysokość oprocentowania. Jeżeli nastąpi wzrost stóp procentowych, to raty będą wyższe.
  • Trudności w planowaniu budżetu – niepewność dotycząca tego, jakich rat można się spodziewać za kilka miesięcy lub lat, może utrudniać określenie swoich planów finansowych na przyszłość.
  • Konieczność śledzenia rynku – by wiedzieć, czego można się spodziewać w przyszłym miesiącu, roku i dłuższym okresie, trzeba być na bieżąco ze zmianami rynkowymi oraz prognozami specjalistów. Warto jednak pamiętać, że wysokość zmiennego oprocentowania można oszacować w czasie, choć wymaga to interesowania tematem.

Zmienne oprocentowanie: zalety i korzyści

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem ma również swoje zalety. Oto z jakimi korzyściami może się wiązać:

  • Niższe początkowe raty niż w przypadku stałego oprocentowania. To zmienne wiąże się zwykle z mniejszymi ratami na start, co wynika z potencjalnych zagrożeń dotyczących kosztów kredytu w przyszłości.
  • Stopy procentowe mogą z czasem spaść. To, co jest wadą zmiennego oprocentowania, jest równocześnie jego zaletą. Zależność od wysokości stóp procentowych oznacza nie tylko ryzyko wzrostu rat za X miesięcy lub lat, ale również szansę ich spadku.
  • Łatwa dostępność kredytów. Oferty ze zmiennym oprocentowaniem są zdecydowanie częściej proponowane przez banki niż te ze stałym. A to daje większe możliwości.
  • Wyższa zdolność kredytowa. Dobry kredyt ze zmiennym oprocentowaniem jest nie tylko łatwiej znaleźć niż ten ze stałym, ale również dostać. W wielu bankach można liczyć więc na wyższą kwotę kredytu czy większą przyznawalność.

A jeśli wciąż nie masz pewności, czy lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego, czy stałe, to warto skonsultować się z ekspertem finansowym. Taką pomoc oferuje np. mFinanse, gdzie wraz z ekspertem możesz ustalić, która opcja oraz jaki kredyt będą dla Ciebie najkorzystniejsze.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: