5 powodów, dla których Twoja firma potrzebuje konta biznesowego

Ostatnia aktualizacja: 2023-04-07  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł reklamowy
Choć posiadanie rachunku firmowego nie w każdym przypadku jest obowiązkowe, z jego założenia płynie wiele korzyści. Przede wszystkim konto biznesowe umożliwia lepszą kontrolę nad finansami i wyraźne rozdzielenie funduszy firmowych od prywatnych. Pomaga także w budowaniu profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dlaczego jeszcze warto mieć konto firmowe?
5 powodów, dla których Twoja firma potrzebuje konta biznesowego

Konto firmowe – czy trzeba je posiadać?

Jeśli prowadzisz spółkę, założenie konta firmowego jest dla Ciebie obowiązkowe (jego brak może się nawet wiązać z koniecznością zapłacenia kary grzywny). Jeżeli natomiast jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej lub mikroprzedsiębiorcą (zatrudniasz mniej niż 10 osób), teoretycznie nie musisz posiadać osobnego konta biznesowego. Nie powinieneś jednak wtedy wykonywać jednorazowych transakcji o wartości większej niż 15 tys. euro oraz prowadzić rozliczeń z podmiotami gospodarczymi.

Aby otworzyć konto firmowe, musisz mieć już nadany NIP i być wpisany w CEIDG. Rachunki bankowe służące do prowadzenia działalności gospodarczej trzeba zgłosić w urzędzie miasta lub gminy podczas jej rejestrowania. Później, w dowolnym momencie, możesz dopisać kolejne konta firmowe – jeśli będzie taka potrzeba, możesz mieć ich kilka.

Zalety konta firmowego

Pomimo że założenie konta firmowego nie zawsze jest obowiązkowe, zdecydowanie warto je mieć. Przede wszystkim dzięki niemu masz łatwy i szybki dostęp do przychodów oraz wydatków firmy – wyraźnie widzisz, w jakiej jest kondycji finansowej.

Dlaczego jeszcze warto założyć konto firmowe?

  1. Wygoda – konto umożliwia jednoznaczne oddzielenie budżetu domowego od finansów przedsiębiorstwa, a tym samym ułatwia kontrolowanie wydatków.
  2. Większa wiarygodność – posiadanie konta firmowego może zwiększyć wiarygodność Twojej firmy w oczach klientów czy inwestorów.
  3. Przejrzysta księgowość – rachunek na firmę ułatwia prowadzenie księgowości, co jest szczególnie ważne w przypadku rozliczeń podatkowych czy kontroli z urzędu skarbowego.
  4. Split payment – możliwość dokonywania płatności z wykorzystaniem mechanizmu podzielnej płatności. Wówczas płatność za towar lub usługę, zrealizowana specjalnym przelewem, zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT.
  5. Możliwość budowania historii kredytowej – konto ułatwia również otrzymanie kredytu na firmę, pozwala na budowanie relacji z bankiem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe?

Konta firmowe w odróżnieniu od rachunków osobistych są lepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców, dodatkowo banki często oferują im dodatkowe profity, takie jak: 0 zł za przelewy do ZUS i US, 0 zł za przelewy internetowe w systemie ELIXIR czy lepsze warunki udzielania dodatkowego wsparcia finansowego. Warto też pamiętać, że opłaty bankowe związane z kontem biznesowym można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Chcesz otworzyć konto firmowe? Sprawdź ofertę Santander Bank i wybierz opcję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb: https://www.santander.pl/firmy/konta.

Założenie konta firmowego jest proste i szybkie (w niektórych przypadkach możesz to zrobić online, nie wychodząc z domu). W banku Santander otworzysz rachunek zarówno wtedy, kiedy prowadzisz jednoosobową działalność, spółkę, jak i wówczas, gdy masz dużą firmę o wysokich wymaganiach. Bank przygotował także ofertę konta firmowego dla Agrobiznesu oraz firmowego konta walutowego.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: