6 kroków, jak pożyczać mądrze i bezpiecznie w czasach galopującej inflacji

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-12  |  Średni czas czytania: 02:19
Artykuł reklamowy
Polacy od kilku miesięcy borykają się z dwucyfrową inflacją. Jest to sytuacja niepokojąca, ponieważ znacznie obciąża portfel każdego z nas. Skomplikowana sytuacja ekonomiczna oddziałuje negatywnie zwłaszcza na osoby zadłużone. Jak w takich realiach gospodarczych powinny działać osoby chcące zaciągnąć bezpieczny kredyt? Poznaj 6 sprawdzonych wskazówek!
6 kroków, jak pożyczać mądrze i bezpiecznie w czasach galopującej inflacji

Inflacja a zaciąganie kredytu – opis ryzyka

Inflacja kojarzy nam się ze skrajnie negatywnym zjawiskiem gospodarczym. Wiele osób uważa, że pożyczanie pieniędzy w takich realiach jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jednak, jeśli nasza decyzja będzie dobrze przemyślana, może okazać się, że przeciwności wcale nas nie pokonają, a nawet wzmocnią. O co dokładnie chodzi?

To prawda, że od początku 2022 r. RPP podniosło stopy procentowe już ponad 10 razy, co sprawiło, że wielu kredytobiorców (szczególnie z kredytem hipotecznym), doświadczyło ekstremalnie gwałtownej podwyżki rat. Z drugiej strony warto zauważyć, że w Polsce kredyty od kilku lat przyznawane były na wyjątkowo niski procent w skali Europy, co było pokłosiem określonej polityki rządu, zakładającej szybki wzrost gospodarczy. Nietrudno się zatem dziwić, że w dobie kryzysu przychodzi zapłacić nam za okres ulgowy.

Zadłużenie w dobie kryzysu – pozytywy

Choć wiele osób w obecnej sytuacji widzi tylko czarne strony, wydarzenia z ostatniego półrocza mają także kilka plusów. Na które z nich pożyczkobiorcy powinni zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.

Po pierwsze, obecne stopy procentowe są już wysokie, dlatego istnieje szansa, że albo pozostaną na poziomie zbliżonym, albo z czasem będą spadać. Fala odrzuceń wniosków o wsparcie finansowe z powodu wzrostu kosztu kredytów, także jest już za nami. Chcąc obecnie złożyć aplikację o pożyczkę w banku, możemy zapoznać się bez pośpiechu z nowymi realiami oraz wymaganiami i zaktualizować swoją dokumentację, aby zwiększyć szanse na uzyskanie finansowania.

Jak zadłużać się bezpiecznie – 6 kroków

Mimo pewnych, jasnych stron bieżącej sytuacji, nie możemy popadać w nadmierny entuzjazm. Jak podczas każdego kryzysu, kluczową rolę odgrywać powinien zdrowy rozsądek. Czy w dobie inflacji da się pożyczyć środki mądrze i nie popaść w spiralę zadłużenia? Prezentujemy 6 wskazówek.

Sytuacja każdego z nas jest inna, dlatego w niniejszym artykule nie uzyskasz 6 złotych rad, które w magiczny sposób pomogą Ci rozwiązać każdy problem. Możesz być natomiast pewny/a, że wszystkie wskazówki, z jakimi zapoznasz się poniżej, dasz radę zestawić z własnymi przekonaniami i potrzebami, a kolejno dostosować je w dogodny sposób do towarzyszących Ci realiów. Sygnalizujemy również, że jakościowe teksty poradnikowe o tematyce pożyczkowej znajdziesz także na blogu platformy https://comparer.pl/, z którą warto się zapoznać, jeśli chcesz szybko i bezpiecznie uzyskać kredyt w banku.

Aby mądre zadłużenie było możliwe powinieneś/aś zwrócić natomiast uwagę na następujące parametry:

  1. Występowanie i wysokość dotychczasowego zadłużenia – jeśli jesteś aktywnym dłużnikiem i chcesz starać się o inne zobowiązanie, koniecznie najpierw ureguluj swoją sytuację finansową.
  2. Konieczność zadłużenia – ponownie zdefiniuj cel, na który chciałeś/aś przeznaczyć środki z kredytu i zadaj sobie pytanie, czy wydatek ten jest niezbędny i czy nadal chcesz podjąć się realizacji danego planu.
  3. Typ wybranego zobowiązania – w czasach galopującej inflacji trudniej otrzymać i spłacić kredyt hipoteczny. Znacznie prościej poradzić sobie z kredytami konsumenckimi, ponieważ w tym przypadku część kapitałowa w racie miesięcznej jest przeważnie wyższa niż część odsetkowa.
  4. Wysokość zarobków – przed złożeniem wniosku kredytowego upewnij się, że po dynamicznych zmianach ostatnich kilku miesięcy, wskazane przez Ciebie miesięczne dochody są wystarczające, aby otrzymać satysfakcjonujący kredyt.
  5. Ponowna analiza dostępnych produktów – wybór instytucji kredytowej nie jest prosty, dlatego nie dziwi fakt, że nie chcesz rezygnować z wcześniej podjętych decyzji. Pamiętaj natomiast, że nagły wzrost inflacji wiele zmienił i obecnie inne banki mogą oferować atrakcyjniejsze oferty.
  6. Ewaluacja wydatków – galopująca inflacja to rosnące koszty codziennego funkcjonowania, zastanów się więc, czy w obecnych czasach na pewno stać Cię na regularne uiszczanie miesięcznych rat, bez uszczerbku na jakości życia.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas wskazówki pomogą Ci poradzić sobie z największymi wątpliwościami. Równocześnie pamiętaj, iż Twoja sytuacja jest wyjątkowa, dlatego, jeśli niniejszy artykuł nie odpowiedział na wszelkie, nurtujące Cię pytania, koniecznie skontaktuj się z asystentem wybranego banku i poproś o wyjaśnienie nieoczywistych kwestii. Powodzenia!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: