Co można odliczyć od podatku? Osiem ulg, z których warto skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-23  |  Średni czas czytania: 01:39
Artykuł reklamowy
Co roku podatnicy chętnie korzystają z ulg i odliczeń od podatku. Jest to bowiem spora oszczędność. Zanim jednak rozliczenie zostanie złożone, warto poznać co i w jaki sposób można odliczyć. Pozwoli to na uniknięcie błędów w zeznaniu podatkowym i konieczności składania korekty. Jakie ulgi i odliczenia będą przysługiwać w 2022 roku?
Co można odliczyć od podatku? Osiem ulg, z których warto skorzystać

Rozliczenie podatku w 2022 roku - co warto wiedzieć?

Rozliczanie podatku nie kojarzy się Polakom z niczym przyjemnym. Z zupełnie innym odczuciem podchodzą do wszelkich możliwych ulg.
Do rozliczenia pit za 2021 rok nie zostało już wiele czasu, więc powoli można zacząć myśleć o możliwych odliczeniach. Warto mieć na uwadze, że prawo podatkowe ciągle się zmienia i co roku rozliczenie może wyglądać zupełnie inaczej.
Zmianie ulegają nie tylko przepisy, ale również kwoty i dokumenty potwierdzające, że ulga należy się obywatelowi.
Przed każdym złożeniem zeznania należy sprawdzić, czy coś się zmieniło i w jakim stopniu.
Należy także pamiętać, że niektóre ulgi odliczane są od dochodu, a pozostałe od podatku.

Ulgi podatkowe w 2022 roku - jakie będą obowiązywać?

Rok 2021 przyniósł wiele zmian również w podatkach. Polski rząd postanowił całkowicie zmienić wysokość podatków ze względu na ciężką sytuację w kraju. Czy ta zmiana dotyczy również odliczeń? Poniżej znajduje się zestawienie ulg i dokumentów, które potrzebne są do potwierdzenia jej należności.

 1. Ulga prorodzinna zależna jest od ilości posiadania dzieci. Przysługuje wyłącznie rodzicom, których dzieci:
  • są niepełnoletnie;
  • posiadają rentę lub zasiłek z tytułu niepełnosprawności;
  • nie ukończyły 25 roku życia i nadal się uczą, lecz nie osiągnęły w zeszłym roku podatkowym dochodu większego niż 3089 zł.

  W przypadku pierwszego i drugiego dziecka odliczyć można 1112,04 zł. Za trzecie 2000,04 zł. Natomiast za 4 i każde kolejne 2700 zł. Czasami wymagany jest akt urodzenia, potwierdzenie ze szkoły, że dziecko się uczy lub potwierdzenie sprawowania opieki.

 2. Ulgę na Internet można odliczać nieprzerwanie tylko przez dwa lata.
 3. Darowizna na cele edukacyjne nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika. Palcówka, która przyjęła darowiznę, powinna wystawić dokument opatrzony kwotą, datą i nazwiskiem podatnika - darczyńcy.
  Tak samo wygląda to, jeśli darowizna została przekazana na cele pożytku publicznego lub kościół.
 4. Ulga rehabilitacyjna. Koszty związane z zakupem sprzętu można odliczyć w całości. Natomiast za zakupione leki trzeba od każdego miesięcznego wydatku odjąć 100 zł.
 5. Ulga dla krwiodawców zależna jest od tego, ile krwi oddał podatnik. Potrzebne jest zaświadczenie i centrum krwiodawstwa.
 6. Zwrot niezależnie pobranych świadczeń. Można odliczyć całą kwotę wraz z podatkiem. Należy przedstawić dowód zwrot świadczeń.
 7. Odliczenie składek zdrowotnych następuje w takiej samej wysokości, jakie zostały pobrane lub zapłacone w roku poprzednim.
 8. Ulga odsetkowa dotyczy odsetek od zaciągniętych kredytów. Odliczana kwota nie może przekraczać 325 990 zł. Konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego zapłacenia odsetek.

Przed ostatecznym złożeniem zeznania należy sprawdzić, czy wszystkie ulgi zostały uwzględnione i umieszczone w odpowiedniej rubryce.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: