Co powinieneś wiedzieć podczas poszukiwania najlepszej oferty kredytu gotówkowego?

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-11  |  Średni czas czytania: 01:45
Artykuł reklamowy
Jeśli Twoje konto świeci pustkami, a szykuje się wesele znajomych lub wakacje czy też samochód domaga się nagłej naprawy, czasem dobrym wyjściem z sytuacji jest wzięcie kredytu gotówkowego. Dzięki niemu przynajmniej na chwilę podreperujesz domowy budżet. Poznaj podstawowe kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas poszukiwania najlepszego na rynku kredytu gotówkowego.
Co powinieneś wiedzieć podczas poszukiwania najlepszej oferty kredytu gotówkowego?

Po pierwsze: całkowite koszty kredytu

Jeśli chodzi o najtańsze kredyty gotówkowe i przeszukiwanie ofert różnych banków, weź pod uwagę przede wszystkim całkowity koszt kredytu. Miej na uwadze, jak wysoką prowizję dany bank weźmie za udzielenie kredytu. Choć w Internecie i telewizji nietrudno o informację na temat kredytu gotówkowego z oprocentowaniem 0%, tak naprawdę oferta często stanowi jedynie zabieg marketingowy. Bank zagwarantuje wprawdzie zerowe oprocentowanie, lecz odbije je sobie na wysokiej prowizji. Całkowity koszt kredytu to wskaźnik, który ułatwia porównywanie ofert pomiędzy sobą.

Po drugie: rodzaj rat

Klient ma do dyspozycji ratę równą lub malejącą. Wiele osób wybiera ten pierwszy typ w nadziei, że w ten sposób nowe zobowiązanie będzie mniej odczuwalne dla budżetu domowego. I rzeczywiście, comiesięczna rata będzie niższa, jednak bank ostatecznie pobierze od kredytobiorcy większą kwotę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w ciągu pierwszych miesięcy czy lat klient spłata prawie wyłącznie odsetki od kredytu, a sam kapitał, od którego są one wyliczanie nie ulega uszczupleniu. Natomiast w przypadku rat malejących kredytobiorca od razu spłaca część kapitałową i odsetkową, przez co ostatecznie wpłaci do banku mniej pieniędzy. Jeżeli możesz, wybierz zatem raty malejące, a w dłuższej perspektywie na pewno lepiej na tym wyjdziesz.

Po trzecie: ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie to często warunek stawiany przed klientem, który ma otworzyć przed nim dostęp do lepszej oferty, a z drugiej strony zabezpieczyć interesy banku. W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek problemów z regulowaniem zobowiązań, powinność ta przechodzi z kredytobiorcy na ubezpieczyciela. Warto dobrze czytać umowę i sprawdzić, czy oferta z obowiązkowym ubezpieczeniem aby na pewno okaże się tą korzystniejszą. Może być z tym różnie.

Po czwarte: możliwość wcześniejszej spłaty

Niektórzy kredytobiorcy chcieliby mieć możliwość szybszej spłaty zadłużenia, jeśli w ciągu danego okresu zwiększą się ich wpływy. Warto już na etapie umowy sprawdzić, czy dany bank oferuje w ogóle taką opcję. Bywa i tak, że podmioty finansowe udzielające kredytu gotówkowego możliwość szybszej spłaty obwarowują dodatkowymi prowizjami. Lepiej uchronić się przed kolejnymi kosztami.

Po piąte: lepsze warunki dla nowych klientów

Niestety, wbrew zdrowej logice, banki zazwyczaj premiują lepszymi ofertami tych klientów, którzy są nowi i dotychczas nie korzystali z jakichkolwiek ich usług. W takich sytuacjach nie warto zatem wykazywać się lojalnością, wręcz przeciwnie - rozglądać się pośród wszystkich ofert na rynku w poszukiwaniu tej najlepszej.

Po szóste: rozsądnie podejście do zaciągania nowego zobowiązania

Kredytobiorca powinien rozważnie podchodzić do zaciągania nowego zobowiązania. To, że aktualnie ma dużą zdolność kredytową i pokaźne zarobki nie oznacza, że będzie tak zawsze. Sytuacja na rynku pracy może dynamicznie się zmienić, a wówczas mniejsze dochody mogą doprowadzić do kłopotów ze spłatą zobowiązań. Stąd też warto dwa razy się zastanowić, zanim w głowie zakiełkuje pomysł zaciągnięcia nowego kredytu gotówkowego. Łatwo wziąć, trudniej zaś spłacić.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: