Czy bank może udzielić pożyczkę dla zadłużonych bez zdolności kredytowej?

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-20  |  Średni czas czytania: 01:54
Artykuł reklamowy
Kiedy potrzebujemy pożyczyć dodatkową gotówkę, zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracamy się do banku, w którym mamy konto. Co jednak w sytuacji, w której jesteśmy zadłużeni i nie mamy zdolności kredytowej? Sprawdź, czy bank może udzielić pożyczkę dla zadłużonych bez zdolności kredytowej.
Czy bank może udzielić pożyczkę dla zadłużonych bez zdolności kredytowej?

Co to jest zdolność kredytowa i jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa to inaczej ocena prawdopodobieństwa tego, czy kredytobiorca spłaci zaciągnięte zobowiązanie w terminie określonym w umowie. Do obliczenia zdolności kredytowej potrzebna będzie m.in. informacja o wysokości dochodów, koszcie miesięcznych zobowiązań oraz liczbie osób na utrzymaniu. Im wyższa zdolność kredytowa, tym większa szansa na to, że spłacimy kredyt w określonym czasie, więc łatwiej go wtedy otrzymać. Zdolność kredytową możesz sprawdzić na kilka sposobów:

  • Raport z Biura Informacji Kredytowej – za pomocą raportu BIK sprawdzisz nie tylko szacunkową zdolność, ale również swoją historię kredytową. Dowiesz się, czy poprzednie zobowiązania były spłacane w terminie i czy nie masz zadłużeń. 
  • Placówka dowolnego banku – pracownik banku może obliczyć orientacyjną zdolność kredytową dla danego typu kredytu. Wniosek jest bezpłatny i nie zobowiązuje do wzięcia pożyczki. 
  • Internetowy kalkulator zdolności kredytowej – to najbardziej popularne rozwiązanie dostępne na większości portali finansowych. Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych danych i w ciągu kilku sekund dostępna będzie nasza przybliżona zdolność kredytowa. 

Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej w banku – czy jest możliwa?

Pożyczanie w banku obarczone jest wieloma wymogami, które należy spełnić. Kontrolę nad przestrzeganiem Prawa bankowego i Ustawy o kredycie konsumenckim sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Jedną z rekomendacji jest konieczność wyliczania zdolności kredytowej przed udzieleniem każdego zobowiązania. Dodatkowo bank musi zweryfikować naszą historię kredytową. Oznacza to, że pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej w banku nie będzie możliwa. W konsekwencji każdy tak złożony wniosek zakończy się odmową udzielenia pożyczki. Należy również pamiętać, że w przypadku negatywnych wpisów w BIK nie wystarczy samo spłacenie zobowiązania. Informacje o opóźnieniach mogą blokować dostęp do ofert bankowych nawet przez 5 lat. 

Kto może udzielić pożyczkę dla zadłużonych bez zdolności kredytowej?

Oferta ta nie będzie dostępna w banku, czy jest jednak inny sposób, aby w tej sytuacji pożyczyć dodatkową gotówkę? Możemy na przykład zwrócić się o pożyczkę do osób z rodziny lub znajomych. Najłatwiej jednak będzie skorzystać z usług firm pożyczkowych. Sektor pozabankowy w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Głównie dlatego, że cały proces wnioskowania o pożyczkę dostępny jest online, czyli bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić krótki wniosek, co nie zajmie nam więcej niż kilka minut, aby dowiedzieć się, który pożyczkodawca udzieli nam pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online. Sytuacja ta możliwa jest, dlatego że firmy pozabankowe działają na podstawie innych przepisów niż banki, więc mogą wziąć na siebie wyższe ryzyko kredytowe podczas udzielania pożyczek. 

Jakie są warunki przyznania pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej?

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej to oferta skierowana głównie do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej lub takich, które nie mają możliwości udokumentowania źródła dochodu, bo np. pracują za granicą. Warunki ofert mogą się różnić u poszczególnych pożyczkodawców, dlatego zaleca się porównanie ofert, aby wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do własnych potrzeb. Zwróć uwagę na koszty. Najłatwiej będzie otrzymać popularną chwilówkę na niską kwotę. Musisz się jednak liczyć z tym, że czas na zwrot tak pożyczonych środków jest zazwyczaj krótki.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: