Czy umowa B2B opłaca się programiście?
Co to jest B2B?
Dla wielu osób zaczynających swoją przygodę z pracą enigmatyczny skrót B2B nie jest do końca znany. Co to dokładnie znaczy? Model pracy business to business to współpraca, w ramach której jedna firma wykonuje usługę dla drugiej firmy. Współpraca ta w branży IT przypomina relacje pracownik-pracodawca, w której pracownik świadczy pracę, za którą raz w miesiącu otrzymuje wynagrodzenie.
Model B2B to alternatywa w stosunku do umowy o pracę. Programista lub inny specjalista IT zakłada własną firmę (jednoosobową działalność gospodarczą), która świadczy usługi dla innej firmy z branży IT. Zamiast miesięcznego wynagrodzenia pracownik wystawia fakturę, którą pracodawca z branży IT jest zobowiązany pokryć. W innych branżach model B2B dopiero raczkuje, jednak w IT jest to coraz popularniejsza forma współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, czego dowodem jest Mindbox.
Dlaczego samozatrudnienie to korzystne rozwiązanie?
Decyzja o przejściu na samozatrudnienie i świadczeniu pracy w ramach współpracy B2B niesie za sobą wiele korzyści. Postaramy się przedstawić te najważniejsze.
Przede wszystkim współpraca B2B pozwala na osiąganie większych dochodów przy takim samym poziomie kosztów pracodawcy. Pracując w ramach umowy o pracę, pracodawca oprócz standardowych odliczeń (PIT, składki ZUS), jest zobowiązany do odliczenia kilku dodatkowych danin. W przypadku B2B taka formuła nie ma miejsca - sumaryczne koszty pracodawcy przechodzą na pracownika, który w zdecydowanej większości przypadków po odliczeniu wszelkich kosztów osiąga znacznie wyższy dochód, niż w przypadku umowy o pracę.
Wspominając o kosztach, nie wypada nie zatrzymać się przy nich w kontekście kolejnej korzyści wynikającej z modelu B2B. Część kosztów może zostać odliczona na poczet zakupów i opłat, które są niezbędne do świadczenia naszych usług. Kupując sprzęty (telefon i laptop), płacąc za internet, możemy odliczyć znaczną część pieniędzy. Istotne jednak, by wszystkie te koszty były bezpośrednio związane z naszą działalnością.
Ostatnia, lecz nie mniejsza zaleta to elastyczność pracy. Osoba posiadająca własną działalność z powodzeniem może świadczyć usługi większej ilości zleceniodawców zgodnie ze swoimi preferencjami. Pracując na B2B, wcale nie musimy ograniczać się do pracy dla jednej firmy - możemy spróbować modelu pracy w ramach krótkoterminowych zleceń. To pozwala nam na decydowanie o tym, co chcemy robić, a co niekoniecznie nam podchodzi.
Jakie są minusy związane z pracą w modelu B2B
Omawiając plusy modelu B2B, warto wspomnieć również o pewnych ograniczeniach, które powstrzymują wiele osób od podjęcia decyzji o samozatrudnieniu. O jakich wadach tego rozwiązania mowa?
Największa wada to brak standardowych przywilejów, które przysługują pracownikowi posiadającemu umowę o pracę. Mowa tu o płatnym urlopie, jakże potrzebnym w wielu sytuacjach urlopie na żądanie czy L4. Pracując na własny rachunek, zyskujemy niezależność i elastyczność, pozbawiamy się jednak udogodnień świadczących o stabilności formy zatrudnienia, jaką jest umowa o pracę.
Praca w modelu B2B zobowiązuje nas również do terminowego opłacania wszelkich kosztów takich jak PIT, ZUS czy VAT. B2B to prowadzenie własnej firmy. Oznacza też, że musimy prowadzić własną księgowość, nawet jeśli przybiera ona w naszym przypadku postać najbardziej podstawowej. B2B to alternatywa dla osób, które są zdyscyplinowane.
Jak zdecydować, co będzie dla mnie najlepsze?
Umowa o pracę czy samozatrudnienie i współpraca B2B - co będzie dla mnie lepsze? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Z jednej strony możliwość elastycznego zarządzania własnym czasem i energią, większy dochód i optymalizacja podatkowa. To zdecydowanie opłaca się osobom, które dynamicznie rozwijają swoją karierę w IT i poszukują ciekawych wyzwań, za które otrzymają wysokie wynagrodzenie.
Jeśli jednak bardziej zależy nam na stabilizacji, płatnym urlopie i możliwości wzięcia L4, umowa o pracę, choć gorzej płatna, będzie najlepszym rozwiązaniem.
B2B = własna firma - Czy to trudne?
Jeśli B2B okaże się najlepszą alternatywą, co dalej? W jaki sposób założyć własną firmę? Czy decyzja o przejściu na samozatrudnienie to skomplikowany pod względem proceduralnym proces? Może w minionych latach, jednak teraz to bułka z masłem.
Założenie własnej firmy (jednoosobowej działalności gospodarczej) nie zajmie nam więcej niż jeden dzień. Co więcej, praktycznie wszystko jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu. Wniosek o wpis de Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych możemy wypełnić i wysłać online. Od momentu, kiedy otrzymamy wpis, jesteśmy gotowi do prowadzenia własnej działalności.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: