Czy warto wdrożyć system ERP w firmie?

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-19  |  Średni czas czytania: 02:09
Artykuł reklamowy
Wdrożenie systemu ERP w firmie to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw - zwłaszcza tych działających na szerszą skalę. Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie również dla Twojej organizacji i jakie korzyści mogą wiązać się z jego wprowadzeniem? Oto najważniejsze informacje.
Czy warto wdrożyć system ERP w firmie?

Co to jest oprogramowanie ERP?

System ERP (Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, które służy do planowania zasobów przedsiębiorstwa oraz zarządzania nimi. Oznacza to, że po wdrożeniu systemu ERP wszystkie procesy logistyczne, finansowe, administracyjne oraz inne, właściwe dla specyfiki działalności firmy, mogą być obsługiwane i kontrolowane w ramach jednego, spójnego programu.

Wdrożenie ERP to sposób na uporządkowanie procesów w firmie poprzez zwiększenie kontroli nad ich przebiegiem. Podjęcie decyzji o jego implementacji może przynieść organizacji szereg korzyści. Zobacz jakich.

Wdrożenie ERP = jedna, zintegrowana baza danych

Działalność dużego przedsiębiorstwa ma wiele aspektów, a zadania są podzielone między liczne działy i zespoły pracowników. Jednak aby organizacja ostatecznie osiągała zamierzone cele, wszystkie jej elementy muszą działać spójnie, niczym trybiki w szwajcarskim zegarku. Za sprawą nowego systemu Enterprise Resources Planning, np. oferowanego przez Exact, lidera europejskiego rynku w tym obszarze, można osiągnąć taki efekt. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy korzystają z jednej, aktualizowanej w czasie rzeczywistym bazy danych. Nie ma więc mowy o pomyłkach czy problemach z przekazaniem informacji.

Z systemem ERP jest możliwa optymalizacja procesów

Sam fakt uspójnienia informacji o procesach zachodzących w firmie sprawia, że łatwiej jest zarządzać zadaniami związanymi z produkcją czy obsługiwać zlecenia od klientów. To jednak dopiero początek korzyści płynących z wdrożenia systemu ERP. Konsekwencją tego, że nastąpiła migracja danych i są one dostępne w jednym miejscu, jest optymalizacja działań pracowników. Wiele zadań, które do tej pory wymagały dużo czasu i energii po zakończeniu procesu wdrożeniowego systemu ERP, staje się prostych. Eliminowane są zatem bariery, które uniemożliwiają efektywne działanie, a firma zaczyna działać sprawniej i rentowniej.

Implementacja systemu ERP pozwala wyeliminować błędy

Wiele błędów popełnianych w firmie wynika ze słabej komunikacji pomiędzy jej poszczególnymi działami. Jak często zdarza się na przykład, że w magazynie zabraknie któregoś kluczowego surowca produkcyjnego albo towaru, który "miał być" na stanie? Takie pomyłki mogą narażać na bardzo wysokie koszty - finansowe oraz wizerunkowe. Jednak wdrożenie systemu do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem pozwala zniwelować takie ryzyko niemal do zera.

Jak wyglądają etapy wdrożenia systemu ERP?

Zadania wynikające z wdrożenia ERP są rozłożone na kilka etapów. Warto się uzbroić w cierpliwość, ponieważ jego dobre zaplanowanie pozwala precyzyjnie dopasować oprogramowanie do procesów biznesowych firmy.

Jak to wygląda w praktyce?

  • Na etapie analizy przedwdrożeniowej konsultantów ERP interesuje przebieg wszystkich procesów w firmie. Przyglądają się oni np. obiegowi dokumentu, zastanemu stopniowi integracji i automatyzacji komunikacji czy stosowanym rozwiązaniom technologicznym.
  • W kolejnym etapie przystępują do przygotowania projektu wdrożeniowego. Wskazuje on m.in. na to, jakie moduły zostaną zaimplementowane po stronie klienta w trakcie procesu wdrożenia. Warto wiedzieć, że nie wszystkie muszą być potrzebne na dany moment. Ich implementację można odłożyć w czasie - pod warunkiem, że wybrany system jest skalowalny.
  • Wdrożenie systemu ERP może również bazować do pewnego stopnia na obecnie wykorzystywanych rozwiązaniach - oprogramowanie można w wielu sytuacjach zintegrować z już wykorzystywanym systemem księgowym czy WMS. To też uwzględnia się na etapie projektowania.
  • Ostatnim krokiem wdrożenia ERP - po jego zweryfikowaniu w środowisku testowym - jest sama implementacja, a więc zainstalowanie oprogramowania na urządzeniach użytkowników końcowych.

Oczywiście na tym proces wdrożenia systemu ERP się nie kończy - eksperci monitorują poprawność jego działania i wprowadzają ewentualne poprawki. Przy dużej elastyczności systemu, który został wybrany, możliwe jest też późniejsze dopasowanie go do wymagań klienta poprzez zainstalowanie kolejnych modułów.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak system ERP sprawdzi się w Twojej organizacji i z jaką inwestycją wiąże się z jego implementacją, skontaktuj się z ekspertami. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: