Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Zalety i wady JDG
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej
Jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli założenie własnej firmy nie jest trudnym procesem, choć trzeba przejść przez kilka formalnych kroków. Łatwa dostępność tego rozwiązania (posiadanie 18 lat i bycie obywatelem Polski lub państw członkowskich Unii Europejskiej, w niektórych przypadkach również spoza UE) sprawia, że decyduje się na to sporo osób. Jednak ze względu na niepewną sytuację gospodarczą w ostatnich latach liczba nowych przedsiębiorców raz spadała, a raz rosła. W 2023 roku liczba wniosków w CEIDG o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o około 3% względem 2022 roku i wyniosła 302 tys. Mimo wszystko popularność zakładania własnego biznesu utrzymuje się na wysokim poziomie. Z czego może to wynikać?
Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej zachęca dynamicznie zmieniający się rynek pracy. W wielu zawodach zapotrzebowanie na nowych pracowników jest niskie, a konkurencja duża. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest rozwój swoich pomysłów i zarabianie na własną rękę. Jednak JDG to również forma umożliwiająca pracę z wieloma podmiotami. Jak można zauważyć w serwisie GoWork.pl, w ogłoszeniach coraz częściej pracodawcy poszukują kandydatów posiadających własną działalność. To dla firmy ograniczenie kosztów zatrudnienia, a dla osoby z JDG szansa na uzyskanie wyższych zarobków.
Zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej
Zanim jednak podejmiemy decyzję o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, należy dokładnie przyjrzeć się korzyściom, jakie można uzyskać z takiego rozwiązania.
1. Samodzielność
Prowadzenie JDG bez żadnych wspólników okazuje się mniej skomplikowane. Decyzje podejmowane mogą być bez uzgodnienia z innymi osobami. To pozwala na szybsze reakcje biznesowe zgodnie ze zmieniającymi się warunkami rynkowymi i unikanie sytuacji konfliktowych.
2. Elastyczność
Proste struktury sprawiają, że właściciel JDG ma swobodny wybór strategii działania i może modyfikować swoją działalność w zależności od potrzeb. Elastyczność dotyczy również kwestii organizacji pracy. W JDG nie ma sztywno ustalonych godzin pracy, a więc przedsiębiorca samodzielnie decyduje o swojej aktywności zawodowej.
3. Korzyści podatkowe
Otwierający własną jednoosobową działalność mogą liczyć na pewne udogodnienia. Jest nimi przykładowo Ulga na start lub Mały ZUS. Wiąże się to z obniżeniem pierwszych kosztów, a więc łatwiejszymi warunkami do rozwoju własnego biznesu.
4. Kontrola zysków
Pracując na własny rachunek, można osiągnąć lepsze wyniki finansowe niż w przypadku standardowego zatrudnienia. W zależności od liczby projektów, czy jakości podejmowanej współpracy zakres zarobków jest znacznie bardziej rozległy. Nie jest już ograniczeniem budżet pracodawcy, a własny czas i zaangażowanie. Nie trzeba też dzielić się zyskami ze wspólnikami.
5. Łatwiejsze warunki rozwoju
Osoba z JDG nie ma wspólników, którzy ją ograniczają, dlatego podejmuje inwestycje i projekty zgodne z własną wizją rozwoju. Prosta struktura daje tu pole do podejmowania nawet tych ryzykownych decyzji bez konieczności ich uzgadniania. W związku z tym osoby konsekwentne i odważne, które chcą osiągnąć dobre wyniki, nie mają w tym większych ograniczeń.
Wady jednoosobowej działalności gospodarczej
Choć jak widać, założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami, nie brakuje jednak wad prowadzenia własnego biznesu. Co może nią być?
1. Duża odpowiedzialność
Bycie jedynym właścicielem firmy pociąga za sobą sporą odpowiedzialność szczególnie w kwestii finansowej. W razie problemów z prowadzeniem biznesu np. w przypadku długów, czy komplikacji prawnych właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiada własnym majątkiem. To oznacza, że w trudnej sytuacji można narazić się na utratę własnych oszczędności.
2. Liczne obowiązki
Będąc przedsiębiorcą z jednoosobową działalnością gospodarczą, trzeba pilnować wielu formalności. Chodzi o wystawianie faktur, bieżące opłaty, czy załatwianie spraw księgowych. W tej ostatniej kwestii zwykle nawiązuje się współpracę z profesjonalnym księgowym, co już wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowego kosztu.
3. Czasochłonna praca
Choć prowadząc własny biznes, nie trzeba trzymać się z góry ustalonego grafiku, często okazuje się, że załatwianie spraw i dbanie o firmę pochłania więcej niż standardowe 8h na etacie. Wielu właścicieli JDG ma problem z rozdzieleniem życia zawodowego i prywatnego.
4. Niepewność zysków
Osoba prowadząca swoją działalność nie ma zagwarantowanego wynagrodzenia, które może zmieniać się wraz z warunkami rynkowymi, czy roszadami w liczbie klientów. To oznacza, że w JDG nieregularne zyski mogą wpływać na niestabilność finansową. Ponadto ostateczna kwota, jaką można zarobić na JDG, zależy od wielu czynników np. formy opodatkowania, dlatego nie dla każdego będzie to opłacalne.
5. Brak przywilejów pracowniczych
Choć jednoosobowa działalność gospodarcza jest często alternatywą dla umowy o pracę, pod względem przywilejów jest mniej korzystnym rozwiązaniem. O ile przy JDG można zarobić więcej, o tyle właściciel JDG nie ma pewności co do uzyskania urlopów, czy premii.
Jednoosobowa działalność gospodarcza - czy warto?
Jak wskazaliśmy wyżej, założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się zarówno z zaletami, jak i pewnymi wadami. Opłacalność tego typu przedsięwzięcia musi być jednak określana indywidualnie. Ktoś, kto nie jest na tyle samodzielny, by prowadzić biznes, lepiej sprawdzi się w tradycyjnym zatrudnieniu.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: