Czym faktoring różni się od leasingu?

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-04  |  Średni czas czytania: 02:38
Własny biznes to niekończące się koszty - przede wszystkim niezbędne do rozwoju firmy. Dzięki nim można dodatkowo w większości przypadków obniżyć podatek do zapłaty. Co jednak zrobić, gdy nie chcesz lub nie możesz pokryć niezbędnych wydatków z własnych pieniędzy? Jest na to sposób - zewnętrzne finansowanie działalności gospodarczej, np. leasing lub faktoring.
Czym faktoring różni się od leasingu?

Zastanawiasz się, jaka forma będzie dla Ciebie odpowiednia? Sprawdź, czym faktoring różni się od leasingu!

Tego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest faktoring i kiedy warto z niego skorzystać?
  • Czym jest leasing i kiedy warto z niego skorzystać?
  • Czym faktoring różni się od leasingu?

Czym jest faktoring i kiedy warto z niego skorzystać?

Wyobraź sobie, że zamiast czekać na opłacenie faktury kilka-kilkadziesiąt dni, otrzymujesz pieniądze na swoje konto od razu. Bez zatorów finansowych. Tak właśnie działa faktoring.

W przypadku tego rozwiązania faktor (czyli firma, która świadczy usługi finansowe) wykupuje nieopłacone jeszcze należności od faktoranta (właściciela działalności gospodarczej, np. Ciebie) i spłaca je w zamian za prowizję. Następnie Twój klient, w terminie spłaty, płaci już faktorowi.

Możesz sprzedać pojedynczą fakturę lub zawrzeć umowę stałą. Znajdziesz ponadto faktoring:

  • pełny, niepełny lub mieszany - różnią się tym, kto bierze odpowiedzialność w przypadku ewentualnego braku spłaty faktury przez klienta,
  • jawny lub ukryty - w zależności od tego, czy Twoi kontrahenci mają świadomość, że korzystasz z faktoringu,
  • krajowy lub międzynarodowy - w tym przypadku bierze się pod uwagę, skąd pochodzą Twoi klienci.

Z faktoring warto skorzystać, gdy:

  • wystawiasz faktury z długim terminem zapłaty i chcesz uniknąć zatorów finansowych,
  • zależy Ci na zapewnieniu firmie płynności finansowej i środków na bieżące wydatki,
  • pojawia się nagły wydatek i nie chcesz czekać, aż kontrahent spłaci fakturę.

Analiza Polskiego Związku Faktorów wykazuje, że rozwiązanie to jest coraz popularniejsze. Po IV kwartale 2021 r. obroty firm faktoringowych wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku.

Jak działa faktoring? Przykład

Pan Michał prowadzi działalność gospodarczą z branży transportowej i zatrudnia 2 pracowników. Klientom często wystawia faktury z długim terminem płatności, zwykle 30-60 dni. Musi jednak regularnie opłacić pensje, benzynę i koszty floty. Żeby uzyskać środki na bieżące wydatki, korzysta z faktoringu - zanim klient spłaci fakturę, Pan Michał już dawno ma pieniądze na swoim koncie. Dzięki temu ma zapewnioną płynność finansową.

Czym jest leasing i kiedy warto z niego skorzystać?

Potrzebujesz samochodu, maszyn budowlanych, urządzeń elektronicznych lub innych przedmiotów, jednak nie chcesz wydawać większej sumy pieniędzy? W tym przypadku sprawdzi się leasing. Rozwiązanie to jest w pewnym sensie dzierżawą konkretnego przedmiotu. Ty opłacasz raty leasingowe, a w zamian za to możesz korzystać z tego, czego potrzebujesz.

Związek Polskiego Leasingu podaje, że w 2021 r. rozwiązanie to pozwoliło sfinansować przedmioty za ponad 77 mld zł. Najczęściej chodziło o samochody lekkie, pojazdy ciężarowe, a także maszyny i inne urządzenia.

Czy przedmiot możesz wpisać do listy środków trwałych? To zależy od rodzaju leasingu, który wybierasz. Do najpopularniejszych form należą:

  • leasing operacyjny - nie masz obowiązku wykupu przedmiotu (umowę możesz rozwiązać), właścicielem pozostaje leasingodawca (Ty nie robisz odpisów amortyzacyjnych), koszty rat, paliwa itp. możesz ująć w kosztach uzyskania przychodu (KUP), podatek VAT naliczany jest stopniowo;
  • leasing finansowy - po opłaceniu ostatniej raty stajesz się właścicielem, Ty wykonujesz odpisy amortyzacyjne, podatek VAT jest płatny z góry;
  • leasing zwrotny - w tym przypadku firmie leasingowej możesz oddać swój przedmiot w zamian za gotówkę, a następnie spłacać raty leasingowe.

Z leasingu warto skorzystać, gdy:

  • nie chcesz jednorazowo wydawać sporej sumy pieniędzy,
  • zależy Ci na obniżeniu podatku do zapłaty, np. w związku z ratami leasingowymi (leasing operacyjny) lub amortyzacją (leasing finansowy).

Jak działa leasing? Przykład

Pani Michalina prowadzi niewielką lodziarnię. Maszyny chłodnicze to jednak koszt, na który nie może sobie jednorazowo pozwolić. Decyduje się więc na leasing operacyjny - leasingodawca użycza jej niezbędnego sprzętu w zamian za raty leasingowe. Zarówno raty, jak i wydatki związane z serwisowaniem maszyn Pani Michalina ujmuje w KUP, co obniża dodatkowo kwotę podatku dochodowego do zapłaty.

Czym faktoring różni się od leasingu?

Jak widzisz - faktoring oraz leasing to dwa różne rozwiązania, które sprawdzą się w innych przypadkach. Czym faktoring różni się od leasingu? Opcje różnią się niemal wszystkim. Łączy je to, że są zewnętrznymi formami finansowania.

Faktoring sprawdzi się w sytuacji, gdy nie chcesz czekać kilka-kilkadziesiąt dni na opłacenie faktur i zależy Ci na zachowaniu płynności finansowej. Leasing jest z kolei formą, dzięki której możesz korzystać z niezbędnego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedmiotu bez jednorazowego wydawania sporych środków.

Co wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb - wielu przedsiębiorców korzysta zarówno faktoringu, jak i leasingu!

Artykuł powstał we współpracy z PragmaGO.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: