Dlaczego Polacy chętnie rejestrują firmy LTD w Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-15  |  Średni czas czytania: 02:12
Artykuł promowany
firmino
Rejestracja firmy w UK to rozwiązanie wybierane przez coraz szerszą grupę polskich przedsiębiorców. Zastanawiasz się, co skłania ich do podjęcia takiego kroku? A może sam rozważasz to, aby założyć firmę w Anglii? Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie mogą wynikać z podjęcia takiego kroku.
Dlaczego Polacy chętnie rejestrują firmy LTD w Wielkiej Brytanii?

Kto może założyć firmę w UK?

To najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej w UK. Dobra wiadomość jest taka, że Brexit zmienił w tej kwestii niewiele. Firmę w UK mogą nadal otworzyć obywatele Polski i innych krajów EU. Trzeba jednak przyłożyć dużą wagę do wyboru formy prowadzenia działalności.

Jeżeli nie jesteś rezydentem w UK, a zatem nie przebywasz tam przez ponad 6 miesięcy w roku, a Wielka Brytania nie jest "ośrodkiem Twojego życia zawodowego i osobistego", nie masz możliwości rejestracji firmy w modelu self-employed, który odpowiada polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej.

- Formą działalności dostępną dla nie-rezydentów jest spółka LTD, czyli limited company. Jest to odpowiednik polskiej spółki z o.o., co oznacza, że ma ona osobowość prawną. W efekcie jej prowadzenie w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznego przebywania w tym kraju - wyjaśnia ekspert JB Solutions. - Działalność można nadal prowadzić w Polsce, pod warunkiem, że firma nie ma tam zarejestrowanej siedziby, np. biura czy magazynu. Dlatego jest to dobre rozwiązanie np. dla osób prowadzących działalność zdalnie, a także właścicieli biznesu e-commerce w modelu dropshippingu - podpowiada.

Prowadzenie firmy w UK = niskie podatki

Na pierwszy rzut oka podatki w UK wcale nie odbiegają od polskich. Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii w modelu LTD, jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku Corporate Tax, który jest odpowiednikiem polskiego CIT-u. Obecnie jest to podatek liniowy wynoszący 19%. Warto jednak pamiętać, że uiszcza się go jedynie od przychodów, które pozostały na koniec roku podatkowego, a także od wypłaconych dywidend.

Warto też pamiętać, że wynagrodzenie dyrektora spółki podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. I tu można już liczyć na znacznie większe korzyści. Otóż wysokość kwoty wolnej od podatku na terenie Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 12 570 GBP, czyli ponad 65 tys. złotych, co w porównaniu z polskimi 8 000 zł robi różnicę. Warto pamiętać, że firma może mieć więcej niż jednego dyrektora, a każdemu z nich przysługuje ta sama wysokość Personal Allowance!

Przy okazji: opłacanie podatków z tytułu prowadzenia firmy w Anglii jest proste - wymagane jest jedynie coroczna deklaracja podatkowa do urzędu skarbowego.

erp-xt

Korzystne warunki odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne

Składki są odprowadzane wyłącznie od dyrektorów oraz ewentualnych pracowników spółki limited. "ZUS" jest opłacany wyłącznie od dochodów przekraczających 9 568 GBP rocznie i wynosi tylko 12%. Powyżej wynagrodzenia na poziomie 50 270 GBP jest to dodatkowe 2%. Warto przy tym pamiętać, że dyrektor spółki, który jest jednocześnie jej udziałowcem, może sobie wypłacić dywidendę.

Prosta rejestracja spółki

Proces rejestracji spółki LTD w UK jest znacznie prostszy niż w Polsce, co oznacza, że od otwarcia firmy w UK dzieli Cię tak naprawdę tylko kilka kroków. Wniosek o rejestrację w Companies House można złożyć przez internet (nawet bez wizyty w UK). Przy pomocy ekspertów przy jego wypełnianiu i komplementowaniu dokumentów można liczyć na jego akceptację nawet w ciągu 24 godzin! Warto skorzystać z takiego wsparcia, aby otworzyć firmę w Anglii krok po kroku.

Trzeba też wiedzieć, że zakładanie spółki LTD nie wymaga osobnego zgłoszenia do urzędu skarbowego. Dokumenty dotyczące firmy są przesyłane do HMRC z automatu.

Firma w Anglii = prestiż

Ten argument może być dla Ciebie istotny, jeśli działasz na rynku międzynarodowym. Otwierając spółkę LTD, wzmocnisz swój wizerunek z uwagi na stosunek do brytyjskiej gospodarki.

Jeśli myślisz o prowadzeniu własnego biznesu w UK, spółka limited będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Zdecyduj się na założenie firmy przy wsparciu ekspertów, np. z JB Solutions, aby zoptymalizować koszty i zmaksymalizować korzyści.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Zakładanie

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: