Dlaczego Polacy chętnie rejestrują firmy LTD w Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-15  |  Średni czas czytania: 02:12
Artykuł reklamowy
Rejestracja firmy w UK to rozwiązanie wybierane przez coraz szerszą grupę polskich przedsiębiorców. Zastanawiasz się, co skłania ich do podjęcia takiego kroku? A może sam rozważasz to, aby założyć firmę w Anglii? Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie mogą wynikać z podjęcia takiego kroku.
Dlaczego Polacy chętnie rejestrują firmy LTD w Wielkiej Brytanii?

Kto może założyć firmę w UK?

To najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej w UK. Dobra wiadomość jest taka, że Brexit zmienił w tej kwestii niewiele. Firmę w UK mogą nadal otworzyć obywatele Polski i innych krajów EU. Trzeba jednak przyłożyć dużą wagę do wyboru formy prowadzenia działalności.

Jeżeli nie jesteś rezydentem w UK, a zatem nie przebywasz tam przez ponad 6 miesięcy w roku, a Wielka Brytania nie jest "ośrodkiem Twojego życia zawodowego i osobistego", nie masz możliwości rejestracji firmy w modelu self-employed, który odpowiada polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej.

- Formą działalności dostępną dla nie-rezydentów jest spółka LTD, czyli limited company. Jest to odpowiednik polskiej spółki z o.o., co oznacza, że ma ona osobowość prawną. W efekcie jej prowadzenie w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznego przebywania w tym kraju - wyjaśnia ekspert JB Solutions. - Działalność można nadal prowadzić w Polsce, pod warunkiem, że firma nie ma tam zarejestrowanej siedziby, np. biura czy magazynu. Dlatego jest to dobre rozwiązanie np. dla osób prowadzących działalność zdalnie, a także właścicieli biznesu e-commerce w modelu dropshippingu - podpowiada.

Prowadzenie firmy w UK = niskie podatki

Na pierwszy rzut oka podatki w UK wcale nie odbiegają od polskich. Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii w modelu LTD, jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku Corporate Tax, który jest odpowiednikiem polskiego CIT-u. Obecnie jest to podatek liniowy wynoszący 19%. Warto jednak pamiętać, że uiszcza się go jedynie od przychodów, które pozostały na koniec roku podatkowego, a także od wypłaconych dywidend.

Warto też pamiętać, że wynagrodzenie dyrektora spółki podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. I tu można już liczyć na znacznie większe korzyści. Otóż wysokość kwoty wolnej od podatku na terenie Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 12 570 GBP, czyli ponad 65 tys. złotych, co w porównaniu z polskimi 8 000 zł robi różnicę. Warto pamiętać, że firma może mieć więcej niż jednego dyrektora, a każdemu z nich przysługuje ta sama wysokość Personal Allowance!

Przy okazji: opłacanie podatków z tytułu prowadzenia firmy w Anglii jest proste - wymagane jest jedynie coroczna deklaracja podatkowa do urzędu skarbowego.

Korzystne warunki odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne

Składki są odprowadzane wyłącznie od dyrektorów oraz ewentualnych pracowników spółki limited. "ZUS" jest opłacany wyłącznie od dochodów przekraczających 9 568 GBP rocznie i wynosi tylko 12%. Powyżej wynagrodzenia na poziomie 50 270 GBP jest to dodatkowe 2%. Warto przy tym pamiętać, że dyrektor spółki, który jest jednocześnie jej udziałowcem, może sobie wypłacić dywidendę.

Prosta rejestracja spółki

Proces rejestracji spółki LTD w UK jest znacznie prostszy niż w Polsce, co oznacza, że od otwarcia firmy w UK dzieli Cię tak naprawdę tylko kilka kroków. Wniosek o rejestrację w Companies House można złożyć przez internet (nawet bez wizyty w UK). Przy pomocy ekspertów przy jego wypełnianiu i komplementowaniu dokumentów można liczyć na jego akceptację nawet w ciągu 24 godzin! Warto skorzystać z takiego wsparcia, aby otworzyć firmę w Anglii krok po kroku.

Trzeba też wiedzieć, że zakładanie spółki LTD nie wymaga osobnego zgłoszenia do urzędu skarbowego. Dokumenty dotyczące firmy są przesyłane do HMRC z automatu.

Firma w Anglii = prestiż

Ten argument może być dla Ciebie istotny, jeśli działasz na rynku międzynarodowym. Otwierając spółkę LTD, wzmocnisz swój wizerunek z uwagi na stosunek do brytyjskiej gospodarki.

Jeśli myślisz o prowadzeniu własnego biznesu w UK, spółka limited będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Zdecyduj się na założenie firmy przy wsparciu ekspertów, np. z JB Solutions, aby zoptymalizować koszty i zmaksymalizować korzyści.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: