Pomysł na biznes - zarządzanie nieruchomościami

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-01  |  Średni czas czytania: 02:20
Przedmiotem Twoich zainteresowań jest rynek nieruchomości, a w dodatku chciałbyś być niezależny i prowadzić własną firmę? Dobrym pomysłem na biznes może być założenie działalności gospodarczej w obszarze zarządzania nieruchomościami. Sprawdź, jakie umiejętności powinieneś posiadać i czy musisz mieć specjalne uprawnienia, by móc działać w tym zakresie.
Pomysł na biznes - zarządzanie nieruchomościami

Czym zajmuje się firma zarządzająca nieruchomościami?

Inwestowanie w nieruchomości cieszy się coraz większą popularnością, jednak to nie jedyna opcja. Jeśli zdecydujesz się na założenie firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami, Twoimi klientami będą właściciele lokali - najczęściej budynków mieszkalnych.

Do Twoich podstawowych zadań będzie należeć:

  • zapewnienie właściwej eksploatacji zarządzanego budynku (przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa jego mieszkańcom)
  • zarządzanie kwestiami finansowymi - takimi jak ustalanie i pobór czynszu od mieszkańców nieruchomości, ale także opracowywanie planów inwestycyjnych, m.in. w zakresie koniecznych wydatków,
  • bieżące administrowanie nieruchomością na różnych polach (od właściwego utrzymania terenów zielonych, odprowadzanie ścieków aż po wybór dostawcy energii).

Zakres Twoich zadań będzie ostatecznie zależał od treści umowy, jaką zawrzesz ze swoim klientem. Pamiętaj, że umowa musi mieć charakter pisemny pod rygorem nieważności.

Takie działanie zostało opisane na blogu serwisu GetHome.pl.

Czy musisz mieć odpowiednią licencję, by zajmować się zarządzaniem nieruchomościami?

Aby zarządzać nieruchomościami nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia. Nie musisz też zdobywać żadnej licencji. W 2013 r. nastąpiła deregulacja zawodu, co oznacza, że obecnie zarządcą nieruchomościami może zostać każda osoba dysponująca odpowiednią wiedzą i umiejętnościami umożliwiającymi jej wykonywanie tego zawodu. Nie trzeba mieć też żadnego pozwolenia od organów państwowych.

Skąd jednak możesz zdobyć potrzebną wiedzę? Możliwości jest sporo. Obecnie wiele instytucji oferuje kursy przygotowujące do pracy w tym zawodzie. Program szkoleń jest zazwyczaj ułożony w taki sposób, by uczestnik po jego ukończeniu był przygotowany zarówno do pracy w firmie zarządzającej nieruchomościami jak i do otworzenia własnego biznesu w tym zakresie. Na kursie poznasz terminologię branżową, a także zdobędziesz wiedzę z zakresu prawa nieruchomości oraz podstaw prawa cywilnego i administracyjnego. Dzięki temu będziesz w stanie skutecznie reprezentować swojego klienta i działać w jego imieniu m.in. przed urzędami czy wspólnotami mieszkaniowymi.

Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania żadna instytucja lub szkoła nie prowadzą szkoleń z zakresu zarządzania nieruchomościami, spróbuj nauki online. Coraz więcej kursów na zarządcę nieruchomości jest realizowanych również w trybie zdalnym.

Po ukończeniu szkolenia pomyśl o zatrudnieniu się na jakiś czas w firmie działającej w tej branży. Dzięki temu zdobędziesz nie tylko niezbędne doświadczenie, ale także przekonasz się, jak w rzeczywistości wygląda praca w tym zawodzie i zdecydujesz, czy nadal chcesz otworzyć własną firmę zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami.

Formalności związane z założeniem firmy

Jeśli posiadasz już odpowiednią wiedzę i doświadczenie i chcesz pracować w branży na własny rachunek, kolejnym krokiem jest założenie działalności gospodarczej. Musisz jednocześnie pamiętać, że prowadzenie firmy zarządzającej nieruchomościami nie jest możliwe w formie spółki partnerskiej. Wszystkie pozostałe formy prawne są dozwolone dla tego rodzaju działalności.

Oprócz formy prawnej firmy musisz dokonać wyboru formy opodatkowania. Możesz wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz tego musisz też wybrać kody PKD określające rodzaj usług, jakie zamierzasz wykonywać w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Jako przedsiębiorca prowadzący firmę zarządzającą nieruchomościami prawdopodobnie będziesz świadczyć usługi objęte opodatkowaniem VAT. Z tego względu - najpóźniej w dniu poprzedzającym pierwszą sprzedaż takiej usługi - jesteś zobowiązany do złożenia we właściwym Urzędzie Skarbowym formularza VAT-R, dzięki czemu staniesz się czynnym płatnikiem VAT.

Obowiązkowe ubezpieczenie zarządcy nieruchomościami

Formalności związane z założeniem firmy to jednak nie wszystko. Oprócz tego jako zarządca nieruchomości będziesz podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu z tytułu odpowiedzialności cywilnej za szkody, jakie mogą zostać wyrządzone z powodu Twojego działania (lub zaniechania). Jednocześnie musisz wiedzieć, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód polegających m.in. na zapłacie kar umownych. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia dokładnie zapoznaj się z określonymi przez ubezpieczyciela wyjątkami.

Podsumowując - jeśli nie boisz się odpowiedzialności, jesteś zorganizowany, potrafisz działać w sytuacjach kryzysowych, a ponadto jesteś od dłuższego czasu związany z branżą nieruchomości (lub interesujesz się nią od dawna) to śmiało możesz pomyśleć o założeniu firmy zarządzającej nieruchomościami. Pozwoli Ci to na rozwijanie zdobytych już wcześniej umiejętności. Dodatkowo będziesz mieć okazję do sprawdzenia się w roli przedsiębiorcy.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem: GetHome.pl

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: