Dlaczego warto spłacać długi?

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-28  |  Średni czas czytania: 02:23
Artykuł reklamowy
Zaciągnięcie pożyczki jest stosunkowo łatwe, nieco trudniej możesz uzyskać kredyt. Kolejne zobowiązania mogą powodować, że w końcu zaczniesz mieć problem z ich terminowym regulowaniem. Konsekwencją takiej sytuacji może być nawet utrata majątku, który zostanie zajęty na poczet spłaty długów. Nie dojdzie do tego, jeśli będziesz terminowo spłacać zobowiązania.
Dlaczego warto spłacać długi?

Rosnące długi Polaków

Według danych Krajowego Rejestru Długów, zaległości Polaków na koniec 2020 roku wynosiły 48 mld zł, co oznacza wzrost o 2,4 mld zł w stosunku do końca roku 2019. Z badania zrealizowanego na zlecenie KRD, wśród osób, które obecnie nie mają długów aż 59 proc. respondentów zadeklarowało, że nigdy nie mieli oni problemów ze spłacaniem swoich zobowiązań, takich jak choćby raty kredytów czy abonament za telefon. Ok. 25 proc. ankietowanych przyznaje, że taki przypadek, kiedy nie uregulowali płatności w terminie przydarzył im się jeden raz. Co 20. osobie przytrafiało się to wielokrotnie, a 7 proc. nie umiało udzielić odpowiedzi na pytanie, czy taka sytuacja miała miejsce w ich przypadku. 
 
Pozytywne jest to, że 9 na 10 Polaków uważa, że długi należy spłacać, natomiast 87 proc. unika ich zaciągania, a jeśli już mają zobowiązanie, to starają się je jak najszybciej uregulować. Jednocześnie 86 proc. twierdzi, że powinniśmy decydować się na pożyczanie pieniędzy wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy w stanie zwrócić je w ustalonym terminie. Ok. 75 proc. badanych woli oszczędzać środki i finansować inwestycje z własnych środków, niż korzystać z zewnętrznych źródeł. Respondenci są w stanie zrezygnować z wielu wydatków, aby tylko zgromadzić wystarczającą kwotę, a do najczęstszych oszczędności zaliczają kupno tańszej odzieży (44 proc.) czy też rezygnację z rozrywek (42 proc.). 

Jak Polacy zapobiegają zadłużeniu?

Ze wspomnianego badania możesz się również dowiedzieć, jak doświadczenie w byciu dłużnikiem wpływa na Polaków. Okazuje się, że około 75 proc. respondentów, którzy mają obecnie długi lub mieli je w przeszłości podejmuje działania, które mają zapobiegać takim sytuacjom.

Najbardziej odpowiedzialnie do tej kwestii podchodzą ci, którym udało się już wyjść z zadłużenia. 43 proc. z nich odkłada środki na czarną godzinę, natomiast wśród osób, które obecnie mają zadłużenie, ten odsetek jest mniejszy i wynosi 25 proc. 10 proc. ankietowanych, którzy pozbyli się długów przestrzega zasady, że najpierw płacą rachunki i stałe opłaty, a dopiero później wydają środki na inne potrzeby.

Dlaczego warto spłać długi?

Jeśli nie będziesz spłacać zobowiązań zgodnie z ustalonym harmonogramem, to prawdopodobnie wkrótce odezwie się do Ciebie wierzyciel albo firma windykacyjna. W przypadku gdy to nie przyniesie efektów, to sprawa może trafić do sądu, a następnie do komornika, który może zająć Twoje środki na rachunku bankowym, część wynagrodzenia, a nawet ruchomości i nieruchomości, które posiadasz. Nie dopuść do takiej sytuacji. 
 
Za spłacaniem długów przemawia wiele argumentów: 

  • To Twój obowiązek jako uczciwego człowieka. 
  • Nie trafisz na listy dłużników. 
  • Nie będziesz wciąż obawiać się konsekwencji, które wiążą się z zadłużeniem. 
  • Nie stracisz możliwości zaciągnięcia kredytu. 

Dopuszczanie do nieregulowania zobowiązań w terminie może mieć wyłącznie negatywne konsekwencje. Jeśli znajdziesz się w bazach dłużników, to możesz mieć problem ze skorzystaniem z wielu usług. Nie zawrzesz umowy abonamentowej z operatorem telefonii komórkowej, nie dostaniesz kredytu i pożyczki, a ponadto prawdopodobnie będzie Ci nieustannie towarzyszyć niepewność.

Jak pozbyć się problemów z zadłużeniem?

Najgorszym, co możesz zrobić, jest ignorowanie wezwań do zapłaty. Lepiej będzie, jeśli spróbujesz dogadać się z wierzycielem. Jeśli jednak nie będziesz spłacać zobowiązania, to bardzo prawdopodobne, że wierzyciel sprzeda dług do wyspecjalizowanej firmy np. do BEST S.A.

Co to dla Ciebie oznacza?

Nie obawiaj się - firma odkupila Twoje zobowiązanie i podejmie z Tobą rozmowy na temat przywrócenia Ci równowagi finansowej. Pomaga klientom w rozwiązywaniu ich problemów materialnych. Najszybszym sposobem na zamknięcie sprawy jest natychmiastowa spłata całego zadłużenia i jeśli masz na to środki, to zdecydowanie rekomendowane jest podjęcie takiego kroku. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości spłaty, to nie unikaj kontaktu - najlepiej skontaktuj i wspólnie z firmą poszukaj innego wyjścia z sytuacji. Być może uda się rozłożyć spłatę na raty dostosowaną do Twoich możliwości finansowych. 
 
Nie zwlekaj z kontaktem - dzięki temu możliwe będzie zamknięcie sprawy na etapie polubownym. Spłacając zobowiązania, zapewnisz spokojny byt sobie i swoim bliskim oraz unikniesz dodatkowych kosztów. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: