Finansowanie startupów, czyli skąd pozyskać kapitał na start i rozwój firmy?

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-09  |  Średni czas czytania: 01:34
Artykuł reklamowy
Startupy to firmy, w przypadku których jednym z kluczowych aspektów działalności jest pozyskanie finansowania pozwalającego rozwijać innowacyjny pomysł. Skąd je zatem otrzymać? Na jakim etapie warto szukać finansowania zewnętrznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Finansowanie startupów, czyli skąd pozyskać kapitał na start i rozwój firmy?

Czym są startupy?

Chcąc przedstawić źródła finansowania startupów warto wyjaśnić najpierw to, czym w ogóle są tego typu przedsiębiorstwa. Otóż, startup to pojęcie, które nie ma ściśle określonej definicji. Odnosi się ono natomiast do firmy będącej w początkowej fazie działalności oraz realizującej innowacyjny pomysł bądź strategię. Startupy rozwijane są z reguły przez kilka osób, którzy jednocześnie są zazwyczaj ich właścicielami oraz pomysłodawcami. Wszystko to sprawia, że finansowanie startupów w pierwszej kolejności pochodzi z ich własnych środków, a same firmy tego typu mierzą się z wieloma ograniczeniami.

Finansowanie startupów, czyli skąd pozyskać kapitał na rozwój działalności?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie w początkowej działalności startupy finansowane są zazwyczaj ze środków ich właścicieli. Kapitał własny jest jednak ograniczony, w związku z czym należy poszukać finansowania zewnętrznego. W praktyce może to być między innymi:

  • faktoring, który pozwala firmie odzyskać środki zamrożone w fakturach z odroczoną płatnością. Zaletą jest fakt, że z faktoringu mogą korzystać firmy z niewielkim stażem na rynku;
  • kredyt bankowy, który pozwala pozyskać środki między innymi na inwestycję. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że chcąc go uzyskać firma musi spełnić wymagania określone przez bank, np. w zakresie długości istnienia, czy osiąganych dochodów;
  • leasing, który pozwala firmie nabyć środki trwałe niezbędne do działalności. podobnie jak w przypadku kredytu konieczne jest wówczas spełnienie różnego rodzaju formalności;
  • dofinansowania, np. z PARP lub funduszy unijnych, które pozwalają pozyskać środki na rozwój startupów;
  • pomoc inwestora zewnętrznego, którym może być między innymi anioł biznesu, czy fundusze Venture Capital bądź Private Equity. Inwestują one w startupy w zamian za przejęcie części udziałów.

Kiedy zdecydować się na finansowanie zewnętrzne?

Wymienione w poprzednim akapicie źródła finansowania startupów poza kapitałem własnym odnoszą się do pozyskiwania środków z zewnątrz. Warto zatem mieć świadomość, by robić to w określonej kolejności i możliwie jak najdłużej korzystać z własnych pieniędzy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwala to rozwinąć biznes do momentu, w którym pozycja negocjacyjna w rozmowach z potencjalnym inwestorem będzie silna. W efekcie możliwe będzie uzyskanie znacznie lepszych warunków współpracy. Na finansowanie zewnętrzne dobrze jest zatem zdecydować się w momencie, w którym startup przynosi jakiekolwiek zyski bądź firmie udało się pozyskać pierwszych stałych klientów.

Podsumowując należy stwierdzić, że startupy to firmy, które mogą być finansowane na wiele sposobów. W pierwszej kolejności jednak powinny wykorzystywać kapitał własny właścicieli, co pozwoli przekonać się o tym, że dany pomysł na biznes jest trafiony.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: